Pałac Potockich w Iwano-Frankiwsku

W dzisiejszym świecie Pałac Potockich w Iwano-Frankiwsku stał się istotnym tematem cieszącym się dużym zainteresowaniem szerokiego grona odbiorców. Niezależnie od tego, czy ze względu na wpływ na społeczeństwo, znaczenie historyczne czy wpływ na kulturę popularną, Pałac Potockich w Iwano-Frankiwsku jest tematem, który nadal budzi debatę i kontrowersje. Od swoich początków po ewolucję we współczesnym świecie, Pałac Potockich w Iwano-Frankiwsku przyciągał uwagę naukowców, ekspertów, entuzjastów i ciekawskich. W tym artykule dokładnie zbadamy wszystkie aspekty związane z Pałac Potockich w Iwano-Frankiwsku, oferując kompleksowy i szczegółowy przegląd, który pozwoli czytelnikowi lepiej zrozumieć jego znaczenie i znaczenie w dzisiejszym świecie.

Pałac Potockich w Iwano-Frankiwsku
Ilustracja
Brama do pałacu
Państwo

 Ukraina

Obwód

 iwanofrankiwski

Miejscowość

Iwano-Frankiwsk

Typ budynku

Pałac

Ukończenie budowy

1670

Zniszczono

1809

Pierwszy właściciel

Andrzej Potocki

Kolejni właściciele

Józef Potocki, Antoni Protazy Potocki

Położenie na mapie obwodu iwanofrankiwskiego
Mapa konturowa obwodu iwanofrankiwskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Pałac Potockich w Iwano-Frankiwsku”
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, po lewej znajduje się punkt z opisem „Pałac Potockich w Iwano-Frankiwsku”
Ziemia48°55′N 24°42′E/48,916667 24,700000

Pałac Potockich w Iwano-Frankiwsku – zabytkowy pałac wybudowany w 1670 r. w miejscowości Stanisławów, przez Andrzeja Potockiego, kasztelana krakowskiego i hetmana koronnego.

Historia

Jeden z korpusów pałacu

Obiekt pokryty blachą przebudowany w pierwszej połowie XVIII w. posiadał dwa piętra. W 1792 r. Katarzyna Kossakowska, kasztelanowa kamieńska sprzedała pałac stanisławowski Protowi Potockiemu, który po ponad 10 latach został mu zabrany za długi. Wtedy w pałacu urządzono szpital wojskowy. Władze austriackie w odwecie za zajęcie Stanisławowa przez Józefa Poniatowskiego w 1809 r. zniszczyły (przebudowały) pałac. W budynku istniejącym w miejscu pałacu do 2004 r. mieścił się szpital wojskowy.

Bibliografia

  • Weronika Zanyk, Kamienni rycerze nie wszystko wiedzą, "Karpaty" nr 2 (4), 2005, tłumaczył: Rajmund Piżanowski, www.stanislawow.prv.pl
  • stanislawow.net: Zamek Potockich w Stanisławowie. .

Linki zewnętrzne