W tym artykule zagłębimy się w Ilpiboki, temat niezwykle aktualny dzisiaj. Ilpiboki jest od dawna przedmiotem zainteresowania i dyskusji, a jego znaczenie w różnych obszarach stale rośnie. Od wpływu na życie codzienne po wpływ na pola zawodowe i akademickie, Ilpiboki odgrywa fundamentalną rolę w naszym społeczeństwie. W tym artykule będziemy badać różne aspekty i perspektywy Ilpiboki, analizując jego ewolucję w czasie, jego implikacje w różnych kontekstach i różne opinie, jakie istnieją na jego temat.
Ilpiboki[1] (ukr. Ільпибоки) – wieś na Ukrainie w rejonie demidowskim obwodu rówieńskiego.
Zabytki
- dwór – zbudowany w XVIII w., może nawet dawniej przez rodzinę Strzelnickich, przypominał dawną rezydencję szlachecką[1]. Wśród polskich dworów znajdujących się na znacznym obszarze kraju i należących do średnio zamożnej szlachty nie można było spotkać podobnego zabytku. Dwór, wyróżniający się na tle wsi, posiadał: alkowy, bokówki, malowane obicia płócienne, którymi były okryte ściany, dwie obszerne oficyny z dużymi ogniskami i izbami gościnnymi, duże sienie oraz znaczną liczbą pokojów. Dwór miał łamany wyniosły dach, przypominający architekturę czasów saskich. Obiekt świadczył o zamożności i towarzyskich upodobaniach byłych właścicieli. W połowie XIX w. dwór był już zaniedbany[1].
Przypisy
- ↑ a b c Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski, Władysław Walewski: Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. III. Warszawa: 1880-1902, s. 262–263.
Linki zewnętrzne
- Ilpiboki, wieś, powiat dubieński, Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. III: Haag – Kępy, Warszawa 1882, s. 262 .
- Ilpiboki, wś, powiat dubieński, gmina Kniahinin, Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. XV, cz. 1: Abablewo – Januszowo, Warszawa 1900, s. 609 .
Dwory, pałace i zamki na Ukrainie