W dzisiejszym świecie Siła Lorentza zyskał niespotykane dotąd znaczenie. Niezależnie od tego, czy mówimy o Siła Lorentza jako zjawisku społecznym, temacie badań naukowych, czy osobie publicznej, jego obecność wywiera znaczący wpływ na społeczeństwo. W tym artykule szczegółowo zbadamy najważniejsze aspekty Siła Lorentza, jego wpływ w różnych obszarach i możliwe implikacje, jakie ma dla naszego stale zmieniającego się świata. Poprzez szczegółową analizę przyjrzymy się, w jaki sposób Siła Lorentza stał się dzisiaj czynnikiem decydującym i jak jego obecność będzie nadal pozostawiać ślad w przyszłości.
Siła Lorentza – siła, jaka działa na cząstkę obdarzoną ładunkiem elektrycznym, poruszającą się w polu elektromagnetycznym[1]. Wzór podany został po raz pierwszy przez Hendrika Lorentza i dlatego nazwano go jego nazwiskiem.
Wzór określa, jak siła działająca na ładunek zależy od pola elektrycznego i pola magnetycznego (składników pola elektromagnetycznego):
gdzie:
W przypadku, gdy terminem „siła Lorentza” określa się tylko samą składową magnetyczną tej siły[2], wzór na jej obliczanie zredukuje się do formuły następującej:
Dla ośrodków ciągłych ładunek elektryczny wyraża się poprzez jego gęstość a natężenie prądu przez gęstość prądu wówczas:
Składowa magnetyczna siły Lorentza dla przewodników z prądem nazywana jest siłą elektrodynamiczną.
Czterowektor siły Lorenzta w elektrodynamice klasycznej jest określony według wzoru:
(1) |
gdzie:
(2) |
Wykorzystując definicję tensora pola elektromagnetycznego można obliczyć część czasową i przestrzenną czterowektora siły w elektrodynamice klasycznej, zatem po wywodach mamy:
(3) |
gdzie:
gdzie:
Powyższa definicja czterowektora siły w elektrodynamice klasycznej jest zgodna (taka sama) w szczególnej teorii względności.
Zależność między siłą a pędem pozostaje prawdziwa również dla cząstek relatywistycznych:
Siłę Lorentza w szczególnej teorii względności opisuje zależność:
gdzie:
jest czynnikiem Lorentza, – prędkością cząstki, a to prędkość światła w próżni.
Szybkość zmiany energii (moc) wywołana ruchem cząstki w stałym polu wynosi:
Oznacza to, że tylko pole elektryczne wykonuje pracę.
Ruch cząsteczki w polu o zmiennym natężeniu musi uwzględniać zjawisko powstawania pola elektrycznego w wyniku zmian pola magnetycznego i powstawania pola magnetycznego w wyniku zmian pola elektrycznego.