Arthur Leonard Schawlow

Czasami spotykamy Arthur Leonard Schawlow. Ten Arthur Leonard Schawlow może być częścią naszego życia w taki czy inny sposób, czy to jako temat zainteresowania, istotna osoba w naszym życiu, wydarzenie historyczne, czy po prostu coś, co budzi naszą ciekawość. W tym artykule będziemy dokładniej badać zmienną Arthur Leonard Schawlow i jej znaczenie w różnych kontekstach. Od jego wpływu na społeczeństwo po jego znaczenie w naszym życiu osobistym, zagłębimy się w świat Arthur Leonard Schawlow, aby lepiej zrozumieć jego znaczenie i wpływ na otaczający nas świat.

Arthur Leonard Schawlow
Ilustracja
Państwo działania

Stany Zjednoczone

Data i miejsce urodzenia

5 maja 1921
Mount Vernon

Data i miejsce śmierci

28 kwietnia 1999
Palo Alto

Specjalność: fizyka
Alma Mater

University of Toronto

Uczelnia

Columbia University,
Stanford University

Odznaczenia
Narodowy Medal Nauki (USA)
Nagrody

Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki

Arthur Leonard Schawlow (ur. 5 maja 1921 w Mount Vernon, zm. 28 kwietnia 1999 w Palo Alto) – amerykański fizyk, noblista[1].

Życiorys

Jego matka, Helen Mason, pochodziła z Kanady, a ojciec, Arthur Schawlow, był emigrantem z rosyjskiej guberni inflanckiej. W roku 1924 przeniósł się wraz z rodzicami do Toronto, gdzie ukończył szkołę i studia na Uniwersytecie (przerwane przez II wojnę światową). Po wojnie uzyskał tytuł doktora na Uniwersytecie w Toronto i jesienią 1949 wyjechał na staż podoktorski na Uniwersytecie Columbia. Tam współpracował m.in. z Charlesem Townesem. W latach 1951–1961 pracował w Bell Labs, a od roku 1961 na Uniwersytecie Stanforda, aż do roku 1996[1].

W 1981 roku otrzymał, wraz z Kai Siegbahnem i Nicolaasem Bloembergenem, Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za wkład do rozwoju mikroskopii laserowej i elektronowej wysokiej rozdzielczości[1].

W roku 1951 poślubił młodszą siostrę Townesa – Aurelię. Mieli troje dzieci: córki Helen i Edith oraz syna Arthura Jr. Arthur był dzieckiem autystycznym z bardzo małą zdolnością mowy. Schawlow silnie zaangażował się w działania na rzecz rodzin dzieci autystycznych. Promował m.in. kontrowersyjną metodę tzw. komunikacji uproszczonej (ang. facilitated communication). Jego syn przebywał w ośrodku w miejscowości Paradise, od 1999 roku nazwanym Arthur Schawlow Center. W roku 1991 Aurelia Schawlow, jadąc w odwiedziny do syna, uległa wypadkowi samochodowemu i zmarła.

Zmarł w roku 1999 na białaczkę.

Nauka i religia

Schawlow był protestantem, podkreślał znaczenie Nowego Testamentu w swoim życiu. Uważał, iż nie ma konfliktu między wiarą i nauką, zaś Bóg stanowi odpowiedź na pytanie o początek wszechświata[2].

Przypisy

  1. a b c Arthur L. Schawlow – Facts. The Nobel Prize in Physics 1981 > Nicolaas Bloembergen, Arthur L. Schawlow, Kai M. Siegbahn . Nobel Media AB. . (ang.)., Biographical, Nobel Lecture, December 8, 1981,
  2. Cosmos, Bios, Theos. Scientists Reflect on Science, God, and the Origins of the Universe, Life, and Homo Sapiens. edited by Henry Margenau and Roy Abraham Varghese. Open Court Publishing, 1994, s. 105-107.

Linki zewnętrzne