Toshihide Masukawa

W tym artykule zbadamy wpływ i znaczenie Toshihide Masukawa w różnych kontekstach. Toshihide Masukawa był przedmiotem badań i zainteresowań na przestrzeni dziejów, a jego wpływ rozciąga się na różne obszary i dyscypliny. Od momentu pojawienia się Toshihide Masukawa prowokuje debaty, dyskusje i refleksje, generując szerokie spektrum opinii i interpretacji. Poprzez rygorystyczną analizę zbadamy wiele aspektów Toshihide Masukawa, jego ewolucję w czasie i jego dzisiejsze znaczenie. Celem tego artykułu jest przedstawienie kompleksowego i szczegółowego spojrzenia na Toshihide Masukawa, w celu wzbogacenia i poszerzenia wiedzy na ten temat.

Toshihide Masukawa
益川 敏英
Ilustracja
Państwo działania

Japonia

Data i miejsce urodzenia

7 lutego 1940
Nagoja

Data i miejsce śmierci

23 lipca 2021
Kioto

profesor
Specjalność: fizyka
Alma Mater

Nagoya University

Uczelnia

Kyoto University

Odznaczenia
Order Kultury (Japonia)
Nagrody

Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki

Toshihide Masukawa, Toshihide Maskawa[a] (jap. 益川 敏英 Masukawa Toshihide; ur. 7 lutego 1940 w Nagoi, zm. 23 lipca 2021 w Kioto[1][2]) – japoński fizyk teoretyk, noblista, profesor Kyoto University.

Życiorys

Studia ukończył na Nagoya University w 1962, tam też w 1967 uzyskał stopień doktora[3].

Jego artykuł CP Violation in the Renormalizable Theory of Weak Interaction[4] opublikowany wspólnie z Makoto Kobayashim był trzecim co do ilości cytowań artykułem z dziedziny fizyki wysokich energii. Zaproponowana w nim została ogólna postać macierzy mieszania dla trzech generacji kwarków, zwaną obecnie macierzą Cabbibo-Kobayashi-Maskawy. W 2008 wspólnie z Makoto Kobayashim został za tę pracę uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki. Niezależnie od nich, laureatem został również Yoichiro Nambu[3].

Został odznaczony m.in. japońskim Orderem Kultury. Otrzymał Nagrodę Asahi za 1994 rok[5]. Laureat Nagrody Sakurai przyznawanej przez Amerykańskie Towarzystwo Fizyczne (APS) teoretykom cząstek elementarnych (1985)[6].

Uwagi

  1. Standardowym zapisem transkrypcyjnym nazwiska japońskiego naukowca jest: „Masukawa”. Ze względu jednak na to, że samogłoska „u” w języku japońskim jest „płaska”, a w tym wypadku prawie niesłyszalna, on sam stosował zapis „Maskawa” przybliżający właściwą wymowę.

Przypisy

  1. ノーベル物理学賞受賞 益川敏英さん死去 81歳 (jap.)
  2. Michael Banks, Japanese Nobel-prize-winning particle physicist Toshihide Maskawa dies aged 81 , Physics World, 30 lipca 2021 (ang.).
  3. a b Toshihide Maskawa – Facts. The Nobel Prize in Physics 2008 > Yoichiro Nambu, Makoto Kobayashi, Toshihide Maskawa . www.nobelprize.org. . (ang.).
  4. M. Kobayashi, T. Maskawa. „Cp-Violation in Renormalizable Theory of Weak Interaction”, Progress of Theoretical Physics, 49 (2):652-657, 1973.
  5. The Asahi Prize , Asahi Shimbun (ang.).
  6. publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytać J. J. Sakurai Prize for Theoretical Particle Physics, aps.org .