Pierre Agostini

W dzisiejszym świecie Pierre Agostini stał się tematem ciągłych rozmów i ogólnego zainteresowania. Niezależnie od tego, czy ze względu na swój wpływ na społeczeństwo, znaczenie w sferze zawodowej czy wpływ na życie osobiste, Pierre Agostini przykuł uwagę szerokiego spektrum opinii publicznej. Co więcej, jego wpływ rozciąga się na wiele dziedzin, od technologii po kulturę, politykę i ekonomię. Ponieważ Pierre Agostini stale ewoluuje i nabiera nowych wymiarów, niezwykle ważne jest przeanalizowanie jego natury i zrozumienie jego zakresu. W tym artykule postaramy się zbadać różne aspekty Pierre Agostini i przedstawić kompleksowy obraz jego dzisiejszego znaczenia.

Pierre Agostini
ilustracja
Państwo działania

Francja, Stany Zjednoczone

Data i miejsce urodzenia

23 lipca 1941
Tunis

Specjalność: fizyka eksperymentalna
Nagrody

Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki

Pierre Agostini (ur. 23 lipca 1941 w Tunisie) – francusko-amerykański fizyk eksperymentalny, od 2005 roku profesor fizyki na Uniwersytecie Stanu Ohio. Wraz z Ferencem Krauszem i Anne L’Huillier laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 2023 roku.

Wynalazca techniki RABBITT pozwalającej poprzez zastosowanie inferencji na pomiar amplitudy i fazy attosekundowych impulsów świetlnych[1].

3 października 2023 roku ogłoszono przyznanie mu 1/3 nagrody Nobla za „metody doświadczalne tworzenia attosekundowych impulsów światła do badania dynamiki elektronów w materii”[2].

Badania naukowe

W 2001 roku Pierre Agostini zdołał wytworzyć i zbadać serię następujących po sobie impulsów świetlnych, z których każdy trwał zaledwie 250 attosekund. Potencjalne zastosowania impulsów attosekundowych[3] obejmują elektronikę oraz diagnostykę medyczną. Ruchy elektronów inicjują procesy, które tworzą i podtrzymują życie, a także odpowiadają za wymianę energii między światłem a materią. Można je uznać za jedne z najważniejszych ruchów dla ludzkiego życia, rozwijające się w czasie liczonym w setkach attosekund. Impulsy attosekundowe pozwalają uchwycić te ruchy wewnątrz atomów, cząsteczek i ciał stałych.

Przypisy

  1. Aktualności - Nauka - Uniwersytet Jagielloński , nauka.uj.edu.pl .
  2. The Nobel Prize in Physics 2023: Pierre Agostini. Facts , NobelPrize.org, 3 października 2023 (ang.).
  3. Ryszard Romaniuk, Impulsy attosekundowe, „Elektronika : konstrukcje, technologie, zastosowania”, Vol. 63, Nr 4, 2022, DOI10.15199/13.2022.4.3, ISSN 0033-2089 (pol.).