University of Toronto

Wygląd przypnij ukryj University of TorontoUniversitas Torontonensis
University of Toronto
Ilustracja
Budynek University College
Dewiza

Velut arbor ævo

Data założenia

15 marca 1827

Państwo

 Kanada

Liczba studentów

80 000

Rektor

Michael H. Wilson

Drużyna sportowa

Varsity Blues

Położenie na mapie TorontoMapa konturowa Toronto, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „University of Toronto”University of TorontoUniversity of Toronto
Położenie na mapie KanadyMapa konturowa Kanady, blisko dolnej krawiędzi nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „University of Toronto”University of TorontoUniversity of Toronto
Położenie na mapie OntarioMapa konturowa Ontario, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „University of Toronto”University of TorontoUniversity of Toronto
Ziemia43°39′42″N 79°23′42″W/43,661667 -79,395000
Strona internetowa

University of Toronto – główny uniwersytet w Toronto, największy w Kanadzie. Ma ponad 80 tysięcy studentów, rozlokowanych na trzech kampusach: głównym, w centrum Toronto, i dwóch satelitarnych, na przedmieściach Toronto (w Scarborough i Mississauga).

Historia i struktura

Tablica upamiętniająca szkolenie polskich oficerów w 1917

Uniwersytet ma długą i skomplikowaną historię, co odzwierciedla jego złożona struktura organizacyjna. Jego zalążkiem był King’s College ustanowiony przez dekret królewski w 1827, z początku kontrolowany przez kościół anglikański. Ta religijna kontrola nie była popularna, więc 1 stycznia 1850 przekształcono go w instytucję świecką i nadano nazwę University of Toronto. W odpowiedzi anglikanie utworzyli w 1851 nowy anglikański Trinity College.

W latach 50. XIX wieku dogłębnie zmieniono organizację uniwersytetu, tworząc między innymi University College jako wydział bezpośrednio odpowiedzialny za kształcenie studentów. Przez następne lata kilka innych, działających w pobliżu, koledżów skonfederowało się z University of Toronto, między innymi: Victoria College (pod patronatem metodystów), St Michael’s College (rzymskokatolicki, prowadzony przez bazylianów) i Trinity College. Dziś te trzy instytucje są formalnie uznawane za uniwersytety, co znajduje odzwierciedlenie w ich nazwach. W latach późniejszych dodano jeszcze kilka koledżów od początku świeckich (New College, Innis College, Woodsworth College).

Wiele tych instytucji, mimo że są częścią uniwersytetu, zachowało pewien zakres autonomii i do dziś mają prawo wydawać dyplomy w niektórych dziedzinach (głównie teologii). Wiele z nich ma na terenie uniwersytetu odrębną „dzielnicę”, z własnymi salami wykładowymi, bibliotekami i akademikami (także z obiektami sakralnymi, jeżeli dany koledż nie jest świecki). Każdy student uniwersytetu musi formalnie należeć do jednego z tych siedmiu koledżów. System ten ma pewne podobieństwa do przyjętych w Oksfordzie i Cambridge, jednak koledże University of Toronto nie mają aż takiego zakresu autonomii i dla większości studentów pełnią wyłącznie funkcje administracyjne, co najwyżej oferując kursy w kilku wyspecjalizowanych dziedzinach lub kursy pierwszego roku.

Równolegle z tym różnorodnym zbiorem koledżów uniwersytet dysponuje również standardowymi, ogólnouczelnianymi fakultetami. Jest również skonfederowany z dużą liczbą odrębnych instytutów i bibliotek.

Graduate House – akademik dla studentów po licencjacie

Pełna lista koledży i wydziałów

Skonfederowane uniwersytety

Koledże

Fakultety i instytuty

Koledże i fakultety tworzące Toronto School of Theology

Knox College

Inne jednostki uniwersytetu

Osoby związane z uniwersytetem

Kampus uniwersytecki

Hart House

Główny kampus uniwersytetu zajmuje spory obszar samego centrum miasta, udostępniony jest do zwiedzania, dostępni są przewodnicy turystyczni. Sąsiaduje z Yorkville i Annex, budynkiem parlamentu Ontario, Royal Ontario Museum, Bata Shoe Museum i Chinatown.

Wiele budynków kampusu nawiązuje do stylu uczelni w Cambridge i Oksfordzie. Między Royal Ontario Museum a Royal Conservatory of Music znajduje się piesze przejście w małym parku, zwane Philosophers Walk (przejście filozofów), które prowadzi do interesujących architektonicznie budynków Trinity College i Wycliffe College.

W wielkiej sali Hart House w centrum kampusu często odbywają się koncerty, a obok wzniesiono Soldier’s Tower poświęconą poległym na wojnach studentom. Wieżę wybudowano w 1924. Przed nią stoi charakterystyczne małe obserwatorium, a na terenie przyległym nowoczesne rzeźby. Stąd można przedostać się pod wiaduktem do Queen’s Park przy parlamencie. University College i Knox College są jednymi z najbardziej interesujących pod względem architektonicznym i często wykorzystywano je w filmach.

Główne wejście na teren uniwersytecki znajduje się od strony College St. – przez King’s College Rd – jednak kampus ma charakter otwarty. Parę lat temu zmodyfikowano jedną z ulic przecinających tereny kampusu, St. George St., którą zwężono, by nie stanowiła arterii przelotowej, i postawiono betonowe klomby roślinne. Przy niej stoi biblioteka uniwersytecka, gdzie studenci mogą korzystać z internetu.

Przypisy

  1. Jan Grzenia: O problemach z polonizacją nazw uniwersytetów amerykańskich. .

Linki zewnętrzne

Uniwersytety w Ontario

Flaga Ontario

Kontrola autorytatywna (uniwersytet publiczny):Encyklopedie internetowe: