Nevill Francis Mott

W dzisiejszym świecie Nevill Francis Mott zyskał niespotykane dotąd znaczenie. Niezależnie od tego, czy ze względu na swój wpływ na społeczeństwo, wpływ na kulturę, czy też znaczenie w dziedzinie nauki, Nevill Francis Mott stał się tematem zainteresowania wielu ludzi na całym świecie. Badając różne aspekty Nevill Francis Mott, ważne jest, aby omówić jego znaczenie, konsekwencje i potencjalne konsekwencje, jakie może mieć dla naszego środowiska. W tym artykule dokładnie zbadamy Nevill Francis Mott i odkryjemy jego znaczenie w różnych obszarach codziennego życia.

Sir Nevill Francis Mott
Ilustracja
Nevill Mott (Londyn 1952)
Państwo działania

Wielka Brytania

Data i miejsce urodzenia

30 września 1905
Leeds

Data i miejsce śmierci

8 sierpnia 1996
Milton Keynes

profesor
Specjalność: fizyka
Alma Mater

St John’s College

Nagrody

Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki
Medal Copleya

Nevill Francis Mott (ur. 30 września 1905 w Leeds, zm. 8 sierpnia 1996 w Milton Keynes) – brytyjski fizyk, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za prace nad teorią materii skondensowanej, w szczególności za fundamentalne badania teoretyczne struktury elektronowej układów magnetycznych i nieuporządkowanych[1].

Życiorys

Studiował matematykę i fizykę teoretyczną w St John’s College na Uniwersytecie Cambridge. Po ukończeniu studiów prowadził badania w Cambridge wraz z Ralphem Fowlerem, w Kopenhadze z Nielsem Bohrem oraz w Getyndze z Maxem Bornem[1].

Nagrodę Nobla otrzymał w roku 1977 wraz z Philipem Andersonem i Johnem van Vleckiem[1]. Laureat Medalu Copleya.

Zobacz też

Przypisy

  1. a b c Sir Nevill F. Mott - Facts. The Nobel Prize in Physics 1977 > Philip W. Anderson, Sir Nevill F. Mott, John H. van Vleck . Nobel Media AB. . (ang.)., Biographical, Nobel Lecture, December 8, 1977, Electrons in Glass