George Thomson

W dzisiejszym artykule porozmawiamy o George Thomson, temacie, który w ostatnich latach staje się coraz bardziej istotny. George Thomson stał się przedmiotem zainteresowania wielu osób, czy to ze względu na jego wpływ na społeczeństwo, jego znaczenie historyczne, czy wpływ na kulturę popularną. W tym artykule będziemy badać różne aspekty związane z George Thomson, od jego pochodzenia i ewolucji, po jego obecną i przyszłą projekcję. Odkryjemy jego znaczenie w życiu ludzi i to, jak wyznacza standardy w różnych obszarach. Bez wątpienia George Thomson to temat, który budzi ogromne zainteresowanie i z którego możemy się wiele nauczyć.

George Paget Thomson
Ilustracja
George Paget Thomson, 1937
Państwo działania

Wielka Brytania

Data i miejsce urodzenia

3 maja 1892
Cambridge

Data i miejsce śmierci

10 września 1975
Cambridge

Specjalność: fizyka
Alma Mater

Trinity College

Uczelnia

University of Cambridge,
University of Aberdeen

Odznaczenia
Order Imperium Brytyjskiego od 1936 (wojskowy)
Nagrody

Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki Medal Hughesa

George Paget Thomson (ur. 3 maja 1892 w Cambridge, zm. 10 września 1975 tamże) – brytyjski fizyk, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za rok 1937 (razem z Clintonem Josephem Davissonem), syn laureata tej nagrody z roku 1906, Josepha J. Thomsona[1][2].

Życiorys

Po odbyciu służby wojskowej w czasie I wojny światowej Thomson podążył w ślady ojca, najpierw studiując w Trinity College na Uniwersytecie Cambridge[1], a następnie prowadząc badania w Cambridge, a później w Aberdeen i w 1937 otrzymując nagrodę Nobla za odkrycie nowych właściwości elektronu. O ile jego ojciec opisał elektron jako cząstkę elementarną (za co otrzymał Nagrodę Nobla), George Thomson pokazał, że elektron zachowuje się jak fala (efekt dyfrakcji), udowodniając w ten sposób zasadę dualizmu korpuskularno-falowego, która była teoretycznie opisana przez Louisa de Broglie'a[1].

Pod koniec lat trzydziestych i w czasie II wojny światowej Thomson pracował nad wojskowymi zastosowaniami fizyki jądrowej. W późniejszym czasie zajął się także aerodynamiką.

Odznaczenia, wyróżnienia i członkostwa[3]

" class="mw-editsection-visualeditor">edytuj | edytuj kod]

Książki[3]

" class="mw-editsection-visualeditor">edytuj | edytuj kod]
  • 1930: The Atom;
  • 1930: The Wave Mechanics of Free Electrons;
  • 1939: Theory and Practice of Electron Diffraction (z W. Cochranem)
  • 1955: The Atom and The Foreseeable Future;
  • 1961: The Inspiration of Science;
  • 1965: J.J. Thomson and the Cavendish Laboratory in His Day.

Zobacz też

  • 10 najpiękniejszych eksperymentów z fizyki - ustęp dotyczący doświadczenia Thomsona (dyfrakcja elektronów o dużej energii) przy opisie doświadczenia Davissona i Germera (dyfrakcja elektronów o małej energii na podwójnej szczelinie)

Przypisy

  1. a b c George Paget Thomson - Facts. The Nobel Prize in Physics 1937 > Clinton Davisson, George Paget Thomson . Nobel Media AB. . (ang.)., Biographical, Nobel Lecture, June 7, 1938, Electronic Waves
  2. Thomson George Paget, Encyklopedia PWN , Wydawnictwo Naukowe PWN .
  3. a b George Paget Thomson. Notable Names Database (NNDB). . . (ang.).
  4. American Academy of Arts and Sciences: Book of Members. . (ang.).