Charles Édouard Guillaume

W dzisiejszym świecie Charles Édouard Guillaume to temat, który przyciągnął uwagę i zainteresowanie szerokiego spektrum społeczeństwa. Od wpływu na kulturę popularną po wpływ na politykę i gospodarkę, Charles Édouard Guillaume stał się tematem, który nie pozostaje niezauważony. Dzięki swojej złożoności i różnorodności Charles Édouard Guillaume wywołał intensywną i pełną pasji debatę zarówno wśród ekspertów, jak i laików. W tym artykule zbadamy wiele aspektów Charles Édouard Guillaume i omówimy jego znaczenie i znaczenie dzisiaj.

Charles Édouard Guillaume
Ilustracja
Państwo działania

Szwajcaria

Data i miejsce urodzenia

15 lutego 1861
Fleurier

Data i miejsce śmierci

13 maja 1938
Sèvres

Specjalność: fizyka
Odznaczenia
Wielki Oficer Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja)
Nagrody

Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki

Charles Édouard Guillaume (ur. 15 lutego 1861 w Fleurier[1]; zm. 13 maja 1938 w Sèvres) – szwajcarski fizyk, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w roku 1920 za wkład jaki wniósł w precyzyjne pomiary w fizyce dzięki odkryciu anomalii w wysokoniklowych stalach stopowych, Wielki Oficer Legii Honorowej.

Odkrył m.in. dwa stopy nazwane przez niego inwar i elinwar, które używane były przy budowaniu precyzyjnych instrumentów pomiarowych. Pracował w Observatoire de Paris w Paryżu. Jako pierwszy prawidłowo przewidział temperaturę przestrzeni kosmicznej[2][3].

Przypisy

  1. Guillaume Charles Édouard, Encyklopedia PWN , Wydawnictwo Naukowe PWN .
  2. Charles Edouard Guillaume – Facts. The Nobel Prize in Physics 1920 . Nobel Media AB. . (ang.).
  3. Charles Édouard Guillaume. Notable Names Database (NNDB) . . (ang.).