W tym artykule zbadamy znaczenie Zasada niesprzeczności bytu w naszym codziennym życiu. Zasada niesprzeczności bytu odgrywa kluczową rolę w różnych aspektach naszego życia, od wpływania na nasze codzienne decyzje po kształtowanie sposobu, w jaki postrzegamy świat. W całej historii Zasada niesprzeczności bytu był przedmiotem badań, debat i refleksji, a jego znaczenie pozostawało niezmienne przez lata. W tym artykule zanurzymy się w zawiłej sieci znaczeń i konsekwencji, jakie Zasada niesprzeczności bytu ma w naszym społeczeństwie, a także odkryjemy jego wpływ w różnych kontekstach i sytuacjach.
Zasada niesprzeczności bytu – zasada, według której byt nie jest niebytem, każdy byt nie jest tym, czym nie jest. Zasada tak sformułowana wpisuje się w polską tradycje myśli tomistycznej, reprezentowanej m.in. przez o. Mieczysława Krąpca oraz ks. Franciszka Gruszkę.
Zasada niesprzeczności bytu opiera się na dwóch głównych zagadnieniach filozoficznych: zasadzie niesprzeczności mającej swe korzenie u Arystotelesa oraz pojęciu tożsamość bytu, którego klasyczna wersja znajduje się w pismach Leibniza.
Wszystko to, co posiada określoną treść jest współmiernie istniejące, nie jest czymś takim, co nie posiada określonej treści i nie jest istniejące niewspółmiernie. Byt nie jest więc sprowadzalny do tego, czym nie jest. Między bytem, a niebytem zachodzi stosunek wykluczania się. Zasada niesprzeczności jest także zasadą logiczną: nie można w tym samym względzie coś twierdzić i temu zaprzeczać. Niesprowadzalność bytu do niebytu ma swoje źródło w sferze egzystencjalnej bytu. Istnienie i nieistnienie są biegunami w zasadzie niesprzeczności. Zasada ta wtórnie dotyczy także treści (coś nie może być czarne i nie czarne). Nie ma pojęcia absolutnego niebytu – jest tylko skrót sądu, że coś nie istnieje, pojęcie puste, pozbawione treści. Transcendentalna jedność bytu to jego wewnętrzna niepodzielność na byt i niebyt. Ma ona wiele postaci – jest jednością analogiczną. Im byt doskonalszy, tym doskonalsza jedność.
Jedność transcendentalna nie oznacza całkowitej niezmienności bytu.
Tylko przeciwstawność o charakterze sprzeczności oznacza całkowite zniszczenie bytowości.
Jedność jako zasada liczb występuje tam, gdzie zachodzi jakieś powtarzanie się, a więc w bytach materialnych (można je mierzyć). Tak pojęta jedność jest zasadą miary, według której mierzymy długość, masę i czas. Mając do czynienia z jednością ilościową, znajdujemy się na poziomie abstrakcji matematycznej. Nie jest to więc jedność transcendentalna, lecz kategorialna.