W świecie Hallel istnieje wiele różnych aspektów do zbadania i przeanalizowania. Niezależnie od tego, czy chodzi o wpływ Hallel na współczesne społeczeństwo, jego historyczne korzenie czy też dzisiejsze znaczenie, jest to niewątpliwie temat warty uwagi i badań. Na przestrzeni lat Hallel wzbudził duże zainteresowanie i wywołał liczne dyskusje i debaty. W tym sensie istotne jest zagłębienie się w różne podejścia istniejące wokół Hallel, a także implikacje, jakie to zjawisko może mieć w różnych obszarach. Dlatego ważne jest, aby omówić wszystkie aspekty związane z Hallel w sposób wyczerpujący i szczegółowy, aby zrozumieć jego prawdziwy zakres i znaczenie.
Hallel – psalm 113 (małe) i psalmy 114-118 (duże), które śpiewano podczas wieczerzy paschalnej. Psalmy od 113 do 118 znane w pismach żydowskich jako „Egipski Hallel". Według Miszny były śpiewane w świątyni lub synagodze podczas Paschy. Pierwsza część to albo Psalm 113 (według szkoły Szammaja) albo Psalm 113 i 114 (według szkoły Hillela), była ona śpiewana po drugim kielichu wina podczas Paschy.
Psalmy te rozpoczynają się słowami: Alleluja. Chwalcie słudzy Jahwe, chwalcie imię Jahwe: Niech imię Jahwe będzie błogosławione odtąd i aż na wieki., a kończą słowami: Wysławiajcie Jahwe, bo dobry; bo łaska Jego na wieki!