Jesziwa

W dzisiejszym świecie Jesziwa stał się tematem o ogromnym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego spektrum ludzi. Od amatorów po ekspertów, Jesziwa przykuł uwagę i wywołał debatę w wielu obszarach społeczeństwa. Jego wpływ przekroczył bariery geograficzne i kulturowe, będąc przedmiotem badań i analiz w różnych dyscyplinach. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Jesziwa, od jego pochodzenia i ewolucji po jego implikacje i możliwy przyszły rozwój. Niezależnie od tego, czy jest to zjawisko historyczne, istotna postać czy aktualny temat, Jesziwa stanowi miejsce spotkań w celu wymiany pomysłów i wiedzy i konieczne jest zrozumienie go w całości, aby kontekstualizować jego znaczenie w naszym społeczeństwie.

Jeszywas Chachmej Lublin
Jesziwa w Wołożynie

Jesziwa, jesziba, jeszywa, jeszybot (hebr. ישיבה, posiedzenie) – rodzaj wyższej szkoły talmudycznej dla nieżonatych studentów. Dawniej pobierali w niej nauki chłopcy w wieku od 13 lub 14 do dwudziestu kilku lat, absolwenci chederu lub szkoły zwanej talmud tora. Po ukończeniu jesziwy niektórzy otrzymywali smichę, która uprawniała do objęcia stanowiska rabina.

Pierwsze jesziwy powstały w VIII wieku w Afryce Północnej i Hiszpanii. Największą przedwojenną jesziwą na świecie była założona w 1930 r. Jeszywas Chachmej Lublin (Lubelska Szkoła Mędrców). Obecnie jesziwy działają głównie w Izraelu oraz Stanach Zjednoczonych.

Zobacz też

Bibliografia

  • Paweł Fijałkowski: Jesziwa. W: Zofia Borzymińska, Rafał Żebrowski: Polski słownik judaistyczny. Dzieje, kultura, religia, ludzie. T. 1. Warszawa: Prószyński i S-ka, 2003. ISBN 83-7255-126-X.