W dzisiejszym świecie Talit zyskał niespotykane dotąd znaczenie. Od momentu pojawienia się przyciągnął uwagę i zainteresowanie niezliczonych osób, stając się powracającym tematem rozmów we wszystkich obszarach. Jego wpływ rozprzestrzenił się na wszystkie zakątki świata, wzbudzając gorące zainteresowanie i wywołując gorące debaty. Talit pozostawił niezatarty ślad w społeczeństwie, znacząco wpływając na sposób, w jaki ludzie postrzegają otaczający ich świat. W tym artykule szczegółowo zbadamy zjawisko Talit, analizując jego pochodzenie, ewolucję i wpływ na dzień dzisiejszy.
Talit (hebr. טַלִּית, talit) lub tałes (jid. טלית, tales) – prostokątna chusta (szal modlitewny) nakładana przez żydów na głowę bądź ramiona podczas modlitwy.
Tałes wykonany jest zwykle z białego materiału (wełny, bawełny lub jedwabiu), ozdabiany jest poprzecznymi pasami w kolorze niebieskim lub czarnym. Pasy te tworzone są na pamiątkę barwienia w czasach biblijnych cycit (cyces) na kolor niebiesko-fioletowy. Cicit są najważniejszym elementem tałesu. Wiązanie frędzli na końcu szat nakazuje żydom Tora w Księdze Liczb (Bemidbar) 15,37–41[1]. Na górną krawędź tałesu naszywa się także atarę (koronę)[1].
Żydzi ortodoksyjni noszą pod ubraniem także mniejszy, codzienny talit katan[1].
Symbolika tałesu posłużyła jako inspiracja dla współczesnej flagi Izraela[1].