Bar micwa

W dzisiejszym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Bar micwa. W całej historii Bar micwa wywarł znaczący wpływ na różne aspekty społeczeństwa. Od wpływu na kulturę popularną po znaczenie w nauce i technologii, Bar micwa odcisnął swoje piętno w niezliczonych obszarach. Idąc tym tropem, będziemy badać różne aspekty Bar micwa, jego ewolucję w czasie, jego wpływ na współczesny świat i możliwe konsekwencje, jakie ma dla przyszłości. Dołącz do nas w tej podróży przez historię i wpływ Bar micwa na nasze społeczeństwo.

Czytanie Tory podczas uroczystości bar micwa

Bar micwa (hebr. ‏בר מצווה‎ „syn przykazania”) – uroczystość żydowska, obchodzona od XIV w. Podczas takiej uroczystości chłopiec żydowski staje się odpowiedzialny za własne czyny i przyjmuje obowiązki religijne dorosłego mężczyzny[1].

Pierwszego dnia po 13 urodzinach chłopców uznaje się za dorosłych (tj. zdolnych do przestrzegania przykazań Prawa Mojżeszowego)[1]. Od tego czasu są odpowiedzialni przed Bogiem za swe czyny. Mogą brać pełny udział w uroczystościach religijnych, odbywających się w synagodze.

Podczas uroczystości bar micwy chłopcy wzywani są po raz pierwszy do odczytania fragmentu Tory oraz wygłoszenia do niej komentarza[1]. Chłopcu zakłada się wtedy tefilin, czyli „filakteria” – małe, skórzane pudełeczka, które zawierają napisane na pergaminie wersety Tory. Jedno z takich dwóch pudełeczek znajduje się na czole, a drugie przymocowane jest do lewego ramienia u praworęcznych (u leworęcznych do prawego). Oznacza to, że chłopiec oddaje się na służbę Bogu wolą, czynem i rozumem. Wtedy otrzymuje również od rabina torę i modlitewnik.

W XX w. podobne ceremonie zostały wprowadzone także dla dziewcząt (bat micwy). W szabat lub tydzień po uroczystościach urządza się przyjęcie kiduszowe.

Przypisy

  1. a b c Bar micwa , sztetl.org.pl .