Zdzisław (arcybiskup gnieźnieński)

W tym artykule zagłębimy się w ekscytujący świat Zdzisław (arcybiskup gnieźnieński). Na kolejnych stronach będziemy badać różne aspekty związane ze Zdzisław (arcybiskup gnieźnieński), od jego pochodzenia po najnowsze zastosowania. Zdzisław (arcybiskup gnieźnieński) to temat, który przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie, a w miarę postępów naszych badań odkryjemy przyczyny jego fascynacji. Poprzez wywiady, badania i zeznania zagłębimy się w głębię Zdzisław (arcybiskup gnieźnieński), aby zrozumieć jego wpływ i znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie. Przygotuj się na odkrycie nowego świata oczami Zdzisław (arcybiskup gnieźnieński)!

Zdzisław
Ilustracja
Data śmierci

lata 80. XII w.

Arcybiskup gnieźnieński
Okres sprawowania

przed 26 kwietnia 1177 - po 28 marca 1181

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Nominacja biskupia

najpóźniej 1177

Sakra biskupia

najpóźniej 1177

Zdzisław (? – zm. w latach 80. XII wieku) – arcybiskup gnieźnieński.

Po raz pierwszy jest udokumentowany 26 kwietnia 1177 jako świadek na przywileju księcia Mieszka Starego dla opactwa w Lubiążu[1]. Przewodniczył synodowi w Świerzym Górnym (Wielkanoc 1179?) oraz zjazdowi polskich biskupów i baronów odbytemu w Łęczycy w 1180 z inicjatywy księcia Kazimierza Sprawiedliwego. Na zjeździe tym uchwalono pierwszy w historii Polski immunitet stanowy, dotyczący duchowieństwa. Po raz ostatni wspomniany jest w bulli papieża Aleksandra III z 28 marca 1181 zatwierdzającej uchwały podjęte w Łęczycy[2]. Data jego śmierci nie jest znana.

Przypisy

  1. KODEKS DYPLOMATYCZNY WIELKOPOLSKI. TOM I. nr 22.
  2. Philipp Jaffé, Regesta pontificum Romanorum ab condita Ecclesia ad annum post Christum natum MCXCVIII, vol. II, Lipsk 1888, s. 415 nr 14386.

Linki zewnętrzne