Janisław (arcybiskup)

W tym artykule będziemy bliżej badać Janisław (arcybiskup), temat, który przykuł uwagę zarówno ekspertów, jak i entuzjastów. Janisław (arcybiskup) to temat, który wywołał kontrowersje i debaty w różnych obszarach, od polityki po popkulturę. Na przestrzeni dziejów Janisław (arcybiskup) odgrywał fundamentalną rolę w sposobie, w jaki rozumiemy otaczający nas świat i nasze relacje z nim. W tym artykule zagłębimy się w różne aspekty Janisław (arcybiskup), od jego początków po obecny wpływ, aby lepiej zrozumieć jego znaczenie i znaczenie we współczesnym społeczeństwie.

Janisław
Ilustracja
Herb duchownego
Data śmierci

4 grudnia 1341

Arcybiskup gnieźnieński
Okres sprawowania

1317–1341

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Nominacja biskupia

7 listopada 1317

Sakra biskupia

brak danych

Sukcesja apostolska
Data konsekracji

nieznana

Konsekrator

nieznany

Janisław herbu Korab[a] (ur. ?, zm. 4 grudnia 1341) – arcybiskup gnieźnieński.

Życiorys

Arcybiskupem gnieźnieńskim został w 1317 podczas pobytu w Awinionie w miejsce zmarłego tam swego poprzednika Borzysława. Nominację otrzymał od nowego papieża Jana XXII. Przywiózł do Polski warunki, na jakich papież zgodził się na koronację Władysława Łokietka.

20 stycznia 1320 w katedrze wawelskiej koronował Władysława I Łokietka na króla Polski. W koronacji tej po raz pierwszy użyto Szczerbca – miecza koronacyjnego królów Polski. W 1326 zwołał synod prowincjonalny w Uniejowie w celu zdyscyplinowania kleru i uporządkowania spraw Kościoła[1]. 25 kwietnia 1333 w katedrze wawelskiej koronował Kazimierza III Wielkiego na króla Polski. Był świadkiem w polsko-krzyżackim procesie warszawskim 1339 roku[2].

Konotacje w kulturze

Postać biskupa Janisława pojawiła się w 2018 w serialu telewizyjnym Korona królów w reżyserii Wojciecha Pacyny i Jacka Sołtysiaka[3]. Z nieznanych przyczyn Polski Słownik Biograficzny nie zawiera jego biogramu.

Pieczęć arcybiskupa Janisława

Uwagi

  1. Niekiedy uważa się, że pieczętował się herbem Sulima.

Przypisy

  1. https://web.archive.org/web/20180201182158/http://czasopisma.tnkul.pl/index.php/rnp/article/viewFile/2193/2301 SYNODY DIECEZJALNE I PROWINCJONALNE GNIEŹNIEŃSKIE W XIV I XV WIEKU
  2. Codex diplomaticus Regni Poloniae et Magni Ducatus Lituaniae, wydał Maciej Dogiel, t. 4, Wilno 1764, s. 65.
  3. Korona królów. filmpolski.pl. . (pol.).

Bibliografia