Front Kaukaski (radziecki)

W dzisiejszym świecie Front Kaukaski (radziecki) stał się istotnym tematem, który budzi zainteresowanie ludzi w każdym wieku i o każdym pochodzeniu. Jego wpływ sięga od poziomu osobistego po globalny i wpływa na takie aspekty, jak gospodarka, społeczeństwo, kultura i polityka. Front Kaukaski (radziecki) udało się przyciągnąć uwagę naukowców, specjalistów i zwykłych obywateli, wywołując debaty i refleksje na temat jego wpływu i znaczenia w życiu codziennym. W tym artykule zbadamy różne perspektywy i podejścia związane z Front Kaukaski (radziecki), analizując jego implikacje i możliwe konsekwencje na przyszłość.

Front Kaukaski
Кавка́зский фро́нт
Ilustracja
Żołnierze Armii Czerwonej atakują wieś. Front Kaukaski, 1942
Historia
Państwo

 ZSRR

Sformowanie

1941

Rozformowanie

1942

Tradycje
Rodowód

Front Zakaukaski

Kontynuacja

Front Krymski

Dowódcy
Pierwszy

gen. por. Dmitrij Kozłow

Działania zbrojne
II wojna światowa
Organizacja
Rodzaj sił zbrojnych

wojska lądowe

Podległość

Stawka

Front Kaukaski (ros. Кавка́зский фро́нт) – związek operacyjno-strategiczny Armii Czerwonej o kompetencjach administracyjnych i operacyjnych na południowym terytorium ZSRR, działający podczas wojny z Niemcami w czasie II wojny światowej.

Utworzony 30 grudnia 1941 z przemianowania Frontu Zakaukaskiego[1]. Dowódcą frontu był gen. por. Dmitrij Kozłow. Front przeprowadził operację kerczeńsko-teodezyjską.

28 stycznia 1942 przemianowany na Front Krymski.

Struktura organizacyjna

Przypisy

  1. a b Sobczak (red.) 1975 ↓, s. 145.

Bibliografia