Schütte-Lanz D.I

Ten dokument porusza temat Schütte-Lanz D.I z różnych perspektyw w celu zapewnienia kompleksowej i kompletnej wizji tego interesującego tematu. Analizowane są jego aspekty historyczne, obecne implikacje, a także możliwe scenariusze na przyszłość. Dzięki podejściu multidyscyplinarnemu badane są różne perspektywy, z których Schütte-Lanz D.I wywarł lub może wpłynąć w różnych kontekstach. W podobny sposób prezentowane są różne opinie ekspertów i krytyczna refleksja na temat implikacji i wyzwań, jakie Schütte-Lanz D.I stwarza dla społeczeństwa jako całości. Ten artykuł ma na celu wniesienie wkładu w analizę i świadomą debatę na temat Schütte-Lanz D.I, dostarczając elementów, które wzbogacają zrozumienie i dialog wokół tego tematu.

Schütte-Lanz D.I
Prototyp niemieckiego samolotu myśliwskiego Schütte-Lanz D.I
Prototyp Schütte-Lanz D.I
Dane podstawowe
Państwo

 Cesarstwo Niemieckie

Producent

Schütte-Lanz(inne języki)

Typ

samolot myśliwski

Konstrukcja

dwupłat

Załoga

1

Historia
Data oblotu

1915

Liczba egz.

1

Dane techniczne
Napęd

Oberursel U.0(inne języki)

Moc

59 kW (80 KM)

Wymiary
Rozpiętość

7,5 m

Długość

5,4 m

Osiągi
Prędkość maks.

135 km/h

Dane operacyjne
Użytkownicy
Cesarstwo Niemieckie

Schütte-Lanz D.Iniemiecki jednomiejscowy samolot myśliwski w układzie dwupłatu z okresu I wojny światowej, zaprojektowany i zbudowany w wytwórni Schütte-Lanz(inne języki). Wyprodukowana w jednym egzemplarzu maszyna z powodu słabej widoczności z kokpitu nie weszła do produkcji seryjnej.

Historia

W 1915 roku w niemieckiej wytwórni Schütte-Lanz(inne języki) powstał projekt jednomiejscowego samolotu myśliwskiego w układzie dwupłatu, stworzony przez inż. dypl. Wilhelma Hillmanna i Waltera Steina[1][2]. Prototyp samolotu nazwanego później Schütte-Lanz D.I zbudowano latem tego roku[2]. Koncepcja myśliwca została zapożyczona z brytyjskiego samolotu Sopwith Tabloid[1][3]. Do napędu maszyny zastosowano silnik rotacyjny Oberursel U.0(inne języki) o mocy 59 kW (80 KM), kopię Gnome Lambda(inne języki)[1][2][a]. Maszyna miała konwencjonalną drewnianą konstrukcję z płóciennym pokryciem, kokpitem ze sklejki oraz aluminiową osłoną silnika[2].

Schütte-Lanz D.I poddany został testom przez Idflieg w lutym 1916 roku, które wykazały jego nieprzydatność w roli myśliwca z powodu ograniczonego pola widzenia, znacznie gorszego od jednopłatowców[1][2]. Konstruktorzy starali się poprawić własności samolotu, modyfikując maszynę i instalując silnik rzędowy Mercedes D.I o mocy 100 KM, jednak nazwany Schütte-Lanz D.II model nie został nigdy oblatany[1][2].

Schütte-Lanz D.I był pierwszym niemieckim dwupłatowym myśliwcem[1][2].

Opis konstrukcji i dane techniczne

Schütte-Lanz D.I był jednomiejscowym, jednosilnikowym samolotem myśliwskim w układzie dwupłatu[1][2]. Długość samolotu wynosiła 5,4 metra, a rozpiętość skrzydeł 7,5 metra[1][3]. Skrzydła nie miały lotek; sterowanie poziome odbywało się poprzez skręcanie płatów[2]. Komora płatów jednoprzęsłowa, z wysuniętym do przodu płatem górnym[1]. Napęd samolotu stanowił chłodzony powietrzem 7-cylindrowy silnik rotacyjny Oberursel U.0(inne języki) o mocy 59 kW (80 KM)[1][2]. Prędkość maksymalna wynosiła 135 km/h[1]. Prototyp nie był uzbrojony[2].

Uwagi

  1. Gray i Thetford 1970 ↓, s. 546 podaje, że silnik miał moc 100 KM.

Przypisy

  1. a b c d e f g h i j k Green i Swanborough 1995 ↓, s. 520.
  2. a b c d e f g h i j k Herris 2020 ↓, s. 89.
  3. a b Gray i Thetford 1970 ↓, s. 546.

Bibliografia

  • Peter Gray, Owen Thetford: German Aircraft of The First World War. Wyd. 2. London: Putnam, 1970. ISBN 0-85177-809-7. (ang.).
  • William Green, Gordon Swanborough: The Complete Book of Fighters. New York: Smithmark, 1995. ISBN 978-0-8317-3939-3. (ang.).
  • Jack Herris: German Aircraft of Minor Manufacturers in WWI. Volume 2: Krieger to Union. T. 50. Aeronaut Books, 2020, seria: Great War Aviation Centennial Series. ISBN 978-1-935881-86-5. (ang.).

Linki zewnętrzne