Gotha G.I

We współczesnym świecie Gotha G.I to temat, który w ostatnich latach zyskał ogromne znaczenie. Zarówno w sferze biznesowej, jak i osobistej, Gotha G.I jest decydującym czynnikiem wpływającym na wiele aspektów codziennego życia. Wraz z postępem technologii i zmianami społecznymi Gotha G.I stał się tematem ciągłej debaty, generując sprzeczne opinie i głębokie refleksje na temat jego wpływu na społeczeństwo. W tym artykule przyjrzymy się różnym perspektywom i analizom Gotha G.I, aby lepiej zrozumieć jego wpływ na naszą obecną rzeczywistość.

Gotha G.I
Ilustracja
Dane podstawowe
Państwo

 Cesarstwo Niemieckie

Producent

Gothaer Waggonfabrik

Konstruktor

Carl Oskar Ursinus

Typ

samolot bombowy

Załoga

3 (pilot, obserwator, strzelec pokładowy)

Historia
Data oblotu

1915

Lata produkcji

1915

Liczba egz.

ok. 20

Dane techniczne
Napęd

2 silniki Benz Bz.III

Moc

150 KM (110 kW, każdy)

Wymiary
Rozpiętość

20,3 m oba skrzydła

Długość

12,1 m

Wysokość

3,9 m

Powierzchnia nośna

82 m²

Masa
Własna

1800 kg

Startowa

2966 kg

Osiągi
Prędkość maks.

130 km/h

Prędkość wznoszenia

0,7 m/s

Pułap praktyczny

2750 m

Długotrwałość lotu

4 godz.

Dane operacyjne
Uzbrojenie
1-2 Parabellum MG 14
Użytkownicy
Niemcy

Gotha G.Iniemiecki ciężki samolot bombowy z okresu I wojny światowej.

Historia rozwoju

Pod koniec 1914 roku Oskar Ursinus rozpoczął projektowanie nowej konstrukcji wodnosamolotu. Projektu nie dokończył ponieważ w lecie tego samego roku został wcielony do wojska (Armia Cesarstwa Niemieckiego), gdzie przeprojektował swój samolot na bombowy. Ze względu na to że pierwotnie miał służyć jako wodnosamolot posiadał specyficzną konstrukcje: miał wysoko osadzony kadłub połączony z górnym skrzydłem dzięki czemu załoga samolotu miała bardzo dobry widok[1].

Prototyp oblatany został w styczniu 1915 roku, jednak charakteryzował się trudną obsługą i słabą mocą silnika. Mimo tego Gothaer Waggonfabrik wykupił licencje na produkcje seryjną. Zanim jednak rozpoczęła się produkcja przerobiono i uproszczono konstrukcje, a seryjna produkcja ruszyła w lipcu 1915 roku. Do końca tego roku wyprodukowano ok. 20 sztuk[1].

Historia operacyjna

Podczas I wojny światowej użyto małej liczby tych samolotów które były wykorzystywane głównie do patroli, rozpoznania jednak rzadko do bombardowania. Już gdy dotarł na front był łatwym łupem dla nowocześniejszych myśliwców wroga[2].

Użytkownicy

Przypisy

  1. a b Wingnut Wings - 1/32 Gotha G.1 , www.wingnutwings.com .
  2. Gotha G.I - Militär Wissen (ang.).

Bibliografia

Grosz P.M.: Gotha G.I. „Berkhamsted : Albatros Productions”. 2000.