Z tej okazji zagłębiamy się w ekscytujący świat Philippe Noiret, temat, który przykuł uwagę badaczy, profesjonalistów i ogółu społeczeństwa. Philippe Noiret od lat jest przedmiotem badań i debat, budzi szerokie zainteresowanie zarówno w społeczeństwie, jak i na polu akademickim. Od swoich początków do dzisiejszego wpływu Philippe Noiret był źródłem refleksji i analiz, generując liczne teorie i podejścia. W tym artykule proponujemy zbadanie wielu aspektów Philippe Noiret, odnosząc się do wszystkiego, od jego historycznej ewolucji po jego implikacje w różnych kontekstach. Poprzez multidyscyplinarne podejście staramy się rzucić światło na ten temat, który jest dziś tak ekscytujący i aktualny.
![]() Philippe Noiret (1951) | |
Data i miejsce urodzenia |
1 października 1930 |
---|---|
Data i miejsce śmierci |
23 listopada 2006 |
Zawód | |
Współmałżonek |
Monique Chaumette |
Lata aktywności |
1948–2006 |
Philippe Noiret (ur. 1 października 1930 w Lille, zm. 23 listopada 2006 w Paryżu) – francuski aktor.
Uważany za jednego z najwybitniejszych aktorów kinomatografii francuskiej, grał w filmach, które przyciągały do kin łącznie ponad 116 mln widzów, co czyni go jednym z aktorów z największą liczbą widzów we Francji[1][2]. Był ulubionym aktorem wybitnego reżysera Bertranda Taverniera[3].
Laureat wielu nagród we Francji i za granicą, w tym dwóch Cezarów dla najlepszego aktora: w 1976 za rolę doktora Juliena Dandieu, pacyfistycznie zdystansowanego od polityki i toczącej się wojny chirurga szpitala w Montauban, w sensacyjnym dramacie wojennym Roberta Enrico Stara strzelba (Le Vieux fusil, 1975), uhonorowaną także włoską nagrodą David di Donatello, z Romy Schneider i w 1990 jako major Dellaplane w dramacie wojennym Bertranda Taverniera Życie i nic więcej (La Vie et rien d’autre, 1989)[4] z Sabine Azémą.
Urodził się w Lille jako syn Lucy Clémence Ghislaine Heirman, która była pochodzenia belgijskiego, i Pierre’a Georgesa Noireta, potomka starego pikardyjskiego rodu, handlowca w domu odzieżowym Établissements Sigrand[5]. Wychowany był w wierze katolickiej. W dzieciństwie rodzina często się przemieszczała, do Boulogne-sur-Mer, Berck, Lyonu, a w latach 1936–1938 przebywała w Maroko. Noiret spędził dzieciństwo w Tuluzie w regionie Midi-Pireneje, z którym był bardzo związany. Po zakończeniu II wojny światowej rodzina osiedliła się w Paryżu. Uczęszczał do Lycée Janson-de-Sailly przy 16. dzielnicy Paryża. Od września 1945 naukę kontynuował w college’u w Juilly w departamencie Sekwana i Marna. Nie mogąc sobie poradzić z nauką, śpiewał w chórze, z którym w 1949 na Wielkanoc występował w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Jako śpiewak nagrał także płytę.
W 1949, po trzykrotnym oblaniu matury, Baccalauréat, porzucił naukę i zapisał się na zajęcia teatralne do Rogera Blina w Paryżu. W 1953, po przesłuchaniu przez Gérarda Philipe, wstąpił do Théâtre National Populaire (TNP), kierowanego przez Jeana Vilara. Przez siedem sezonów artystycznych zagrał ponad czterdzieści ról scenicznych i poznał aktorkę Monique Chaumette, z którą zawarł związek małżeński 13 sierpnia 1962. Mieli córkę Frederique.
Po raz pierwszy trafił na kinowy ekran w komedii romantycznej Gigi (1949). W melodramacie Agnès Vardy Krótki punkt (La Pointe Courte, 1955) pojawił się jako człowiek, który wraca na brzeg stawu Thau. W komedii Louisa Malle’a Zazie w metrze (Zazie dans le métro, 1960) wystąpił jako Gabriel, wujek Zazie. Następnie zagrał szereg ról drugoplanowych, w tym Bernarda Desqueyroux, męża tytułowej bohaterki (Emmanuelle Riva) w adaptacji powieści François Mauriaca Teresa Desqueyroux (1962) w reżyserii Georgesa Franju czy Ludwika XIV w komedii romantycznej Sławne miłości (Les Amours célèbres, 1961) z Jean-Paulem Belmondo, Alainem Delonem, Brigitte Bardot i Simone Signoret. Przełomem stała się rola Jérômego, męża Marii (Catherine Deneuve) w komedii romantycznej Jean-Paula Rappeneau Życie zamku (La Vie de château, 1966). Jednak to dopiero rola wieśniaka–marzyciela Alexandre’a le Bienheureux, uczciwego rolnika pod jarzmem autorytarnej żony, który pracuje na polach przez całą dobę w komediodramacie Szczęśliwy Aleksander (Alexandre le Bienheureux, 1968) zwróciła na niego uwagę krytyków i szerszej publiczności do tego stopnia, że był w stanie się poświęcić się wyłącznie do kina i porzucić teatr. Za rolę Henriego Jarré w dreszczowcu Alfreda Hitchcocka Topaz (1969) otrzymał nagrodę National Board of Review dla najlepszego aktora drugoplanowego.
Za kreację Gabriela Marcassusa w Jean-Pierre’a Blanca Stara panna (La vieille fille, 1972) z Annie Girardot został uhonorowany na 22. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. W debiutanckim filmie Bertranda Taverniera Zegarmistrz od świętego Pawła (L’Horloger de Saint-Paul, 1973) na podstawie powieści Georgesa Simenona z Jeanem Rochefortem wcielił się w postać Michela Descombesa, owdowiałego, dobrodusznego zegarmistrza, który dowiaduje się, że jego syn jest zabójcą z motywami politycznym. Po groteskowy popisie w roli chorującego na cukrzycę sędziego Philippe’a w komediodramacie Marco Ferreriego Wielkie żarcie (La Grande bouffe, 1973) z Marcello Mastroiannim i Michelem Piccoli, znów znalazł się w filmie Bertranda Taverniera Sędzia i zabójca (Le juge et l’assassin, 1976) jako sędzia Emile Rousseau, uosobienie obłudy, a nie prawa i sprawiedliwości. W komedii kryminalnej Claude’a Zidiego Skorumpowani (Les ripoux, 1984) został obsadzony w roli przekupnego policjanta René’a Boirond. W adaptacji powieści Giorgio Bassaniego Złote okulary (Gli occhiali d’oro, 1987), gdzie w obsadzie znaleźli się: Rupert Everett, Stefania Sandrelli, Valeria Golino i Nicola Farron, zagrał postać szanowanego lekarza z Ferrary Athosa Fadigatiego, który popełnia samobójstwo z powodu swojej miłości do młodego mężczyzny, który go wykorzystuje. Kreacja starego kinooperatora Alfredo w dramacie Giuseppe Tornatore Kino Paradiso (Nuovo cinéma Paradiso, 1988) przyniosła mu Nagrodę BAFTA dla najlepszego aktora pierwszoplanowego i Europejską Nagrodę Filmową. W dramacie Franco Zeffirellego Młody Toscanini (Il giovane Toscanini, 1988) z Elizabeth Taylor i Franco Nero wystąpił w roli Piotra II, cesarza Brazylii. W dramacie Michaela Radforda Listonosz (Il postino, 1994) pojawił się jako chilijski poeta Pablo Neruda[6].
W 2000 na 53. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes otrzymał honorową Złotą Palmę[7].
Zmarł 23 listopada 2006 po długiej walce z chorobą nowotworową w wieku 76 lat[8][9].