Pałac w Trzebieszowicach

Wygląd przypnij ukryj Pałac w Trzebieszowicach(niem.) Schloss Kunzendorf
Symbol zabytku nr rej. 193/654/WŁ z 19.07.1977, oficyna 18/A/00 z 17.05.2000
Ilustracja
Pałac w Trzebieszowicach – Zamek na Skale
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Trzebieszowice

Typ budynku

pałac

Styl architektoniczny

renesans, barok

Inwestor

Pannwitzowie

Rozpoczęcie budowy

XVI w.

Ukończenie budowy

1613

Ważniejsze przebudowy

XVIII w., 1903–1905

Kolejni właściciele

Reichenbachowie: Hans, Sigismund, Hans, Christoper Friedrich, Johann Caspar Stredele baron von Montani, Georg Ernst baron von Wallis, Maria Magdalena Wallis, Georg Olivier von Wallis, Stephan Wallis, Ludwig Wilhelm von Schlabrendorf, Teresa Schlabrendorf, Fürstenbergowie: Joseph Friedrich, Charlotta, Harbuval-Chammaré: Teresa, Pius, Wanda, Stanislaus von Harbuval-Chammaré, Georg Müller, Skarb Państwa PRL/RP

Obecny właściciel

Zbigniew Nojszewski

Położenie na mapie gminy Lądek-ZdrójMapa konturowa gminy Lądek-Zdrój, po lewej znajduje się punkt z opisem „Pałac w Trzebieszowicach”Pałac w TrzebieszowicachPałac w Trzebieszowicach
Położenie na mapie PolskiMapa konturowa Polski, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Pałac w Trzebieszowicach”Pałac w TrzebieszowicachPałac w Trzebieszowicach
Położenie na mapie województwa dolnośląskiegoMapa konturowa województwa dolnośląskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Pałac w Trzebieszowicach”Pałac w TrzebieszowicachPałac w Trzebieszowicach
Położenie na mapie powiatu kłodzkiegoMapa konturowa powiatu kłodzkiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Pałac w Trzebieszowicach”Pałac w TrzebieszowicachPałac w Trzebieszowicach
Ziemia50°20′54″N 16°47′04″E/50,348333 16,784444

Pałac w Trzebieszowicach – zabytkowy pałac z XVI wieku w Trzebieszowicach w powiecie kłodzkim, wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa dolnośląskiego.

Historia

We wsi, na skalistym zakolu rzeki Białej Lądeckiej znajdował się zamek, służący jako siedziba rycerska. W swoim pierwotnym kształcie był kamienno-drewnianą budowlą obronną. Do czasów współczesnych z ówczesnej warowni przetrwały relikty kamiennych ścian w piwnicach obecnego pałacu.

W XVI wieku na ruinach starej siedziby rycerskiej rozpoczęto wznoszenie renesansowego dworu z wewnętrznym dziedzińcem, składającego się z części o funkcjach mieszkalno-administracyjnych, domu czeladnego i budynków gospodarczych. Dwór powstawał etapami w latach 1550-1625, ale podstawowy budynek ukończono w 1613 r.

Dwór, wraz ze wszystkimi dobrami trzebieszowickimi należał od początku do jednej z linii rodu von Reichenbach – linii kłodzkiej z Trzebieszowic, Idzikowa, Sarn i Piotrowic. Pierwszym właścicielem pałacu z rodu Wallisów stał się pod koniec XVII wieku cesarski generał Georg Olivier starszy, baron von Wallis, który kupił od Johanna Caspara Stredele barona von Montani część Trzebieszowic. Wallisowie przeprowadzili barokizację dworu, który przez następne stulecie stanowił ich główną siedzibę na ziemi kłodzkiej aż do 1737 r. W 1692 r. wdowa po Georgu Olivierze von Wallis, baronie Carrighmain (zm. 1689), Magdalena de domo von Attems, nabyła jeszcze trzy wsie (Stary Waliszów, Skrzynkę i Pławnicę), oraz dwie części Trzebieszowic dołączając je do klucza strońskiego. W 1729 r. majątek odziedziczył Georg Olivier młodszy, który 18 marca 1706 r. otrzymał czeski tytuł hrabiowski, a po jego śmierci (1744) część majętności wraz z Trzebieszowicami znalazła się w rękach Stephana Oliviera. W 1783 r. sprzedał on wszystkie swoje majętności w Kłodzkiem Ludwikowi W.F. von Schlabrendorfowi.

Trzeciego sierpnia 1813 r. w trzebieszowickim pałacu obchodzono uroczyście urodziny pruskiego króla Fryderyka Wilhelma III. Oprócz jubilata i jego rodziny w uroczystości uczestniczył car Aleksander I.

Obecny wygląd pałacu w Trzebieszowicach, to efekt prac budowlanych prowadzonych w różnych okresach. Początkowo był tu dwór renesansowy, a w XVIII w. na jego miejscu wzniesiono nowy pałac, przebudowany następnie w XIX i na początku XX wieku. W trakcie modernizacji dokonanej na początku XIX w. skupiono się na przebudowie wnętrz, pozostawiając barokowy charakter elewacji. Pałac o rozczłonkowanej bryle zawierał dziedziniec z dwukondygnacyjnymi arkadami, który nakryto przeszklonym dachem, tworząc dużą salę z kominkiem. Zachowała się do dziś jednoprzestrzenna, piękna klatka schodowa. Jej ściany wyłożone są drewnianą boazerią o strukturze neoklasycystycznej zdobionej detalami w stylu neorenesansu i neobaroku – w centralnym miejscu umieszczono herb hrabiowski rodu. Kratę w głównym wejściu utrzymano w stylu secesji. Generalnie, modna na przełomie wieków XIX i XX secesja – gdy dokonywano modernizacji pałacu – została zdominowana przez zastosowanie neostylów (neorenesans, neobarok). Na drugiej kondygnacji uwagę przyciągają trzy pomieszczenia: sala z rokokowymi sztukateriami oraz od strony parku dwa secesyjne saloniki, a w nich intarsjowane drzwi z płaskorzeźbą głowy kobiety (podobno młodej właścicielki pałacu Wandy von Harbuval-Chammaré) zaprojektowanej przez Alfonsa Muchę. Założono fontannę, centralne ogrzewanie, urządzono ogród zimowy z roślinami tropikalnymi.

Barokowy, wielkodworski park o powierzchni 12,3 ha założono przy pałacu w Trzebieszowicach już przed 1720 r. Główną część założenia stanowił usytuowany skrajnie względem pałacu, regularny ogród ozdobny, założony na terenie splantowanym, na planie czworoboku i wydzielony murem przerwanym przez ogrodowe bramy. Ogród podzielony został wysokim strzyżonym żywopłotem na dwie części – kwadratowy ogród kwiatowy i prostokątny, wydłużony ogród letni. Funkcjonował też ogród warzywny i sad oraz zwierzyniec i bażanciarnia. Jednym z elementów kompozycyjnych całego założenia była rzeka Biała Lądecka. Tworzenie wspaniałych osi widokowych na park, rzekę, wieś i okoliczne wzniesienia była jednym z głównych motorów ostatniej wielkiej przebudowy pałacu w latach 1903–1905. Otoczenie trzebieszowickiego pałacu uchodziło w XIX w. za jedno z najpiękniejszych na ziemi kłodzkiej. Obecnie obiekt wraz oficyną jest własnością spółki, która po gruntownym remoncie udostępnia go jako hotel Zamek na Skale.

Herby

Do dziś przetrwały ślady dawnych właścicieli pałacu:

Właściciele pałacu

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo dolnośląskie , Narodowy Instytut Dziedzictwa, 31 marca 2024 .
  2. a b c d e f pod red. Marka Staffy: Słownik geografii turystycznej Sudetów. Góry Złote, tom 17. Wyd. I-BiS. Wrocław: 1993, s. 225-343. ISBN 83-85773-01-0.
  3. a b c d Historia Zamku na Skale. www.zameknaskale.com.pl. .
  4. a b Józef Pilch: Leksykon zabytków architektury Dolnego Śląska. Warszawa: Arkady, 2011, s. 365. ISBN 978-83-213-4366-2.
  5. Zbliżenie zwieńczenia portalu. s. polska-org.pl. . (pol.).
  6. a b c Kartusz herbowy na elewacji odremontowanego skrzydła zamku.. s. polska-org.pl. . (pol.).
  7. a b c Ceramiczny kartusz herbowy umieszczony na ścianie wieży wschodniej. s. polska-org.pl. . (pol.).
  8. a b c d pod red. Marka Staffy: Słownik geografii turystycznej Sudetów. Góry Złote, tom 17. Wyd. I-BiS. Wrocław: 1993, s. 237-238. ISBN 83-85773-01-0.
  9. Georg Ernst Wallis. .
  10. Maria Magdalena von Attems. .
  11. Stephan Olivier Wallis. .
  12. Informacja ze strony internetowej hotelu „Zamek na Skale” oraz Krajowego Rejestru Sądowego.
  13. Wnętrza zamków i rezydencji w Polsce, autor: Marek Gaworski, wydawnictwo Matiang, Strzelce Opolskie 2012, ISBN 978-83-932293-5-2.

Bibliografia

Dwory, pałace, wieże i zamki powiatu kłodzkiego
Dwory
Pałace
Sztuczne ruiny
Wieże
Zamki

Dwory, pałace, wieże rycerskie i zamki w województwie dolnośląskim
powiat bolesławiecki
dwory
pałace
zamki
powiat dzierżoniowski
dwory
pałace
zamki
powiat głogowski
dwory
pałace
zamki
powiat górowski
dwory
pałace
zamki
powiat jaworski
dwory
pałace
zamki
Jelenia Góra
dwory
pałace
powiat kamiennogórski
dwory
pałace
zamki
powiat karkonoski
dwory
pałace
wieże
zamki
powiat kłodzki
dwory
pałace
sztuczne ruiny
wieże
zamki
powiat legnicki,
Legnica
dwory
pałace
zamki
powiat lubański
dwory
pałace
zamki
powiat lubiński
dwory
pałace
zamki
powiat lwówecki
dwory
pałace
wieże
zamki
powiat milicki
dwory
pałace
zamki
powiat oleśnicki
dwory
pałace
zamki
powiat oławski
dwory
pałace
zamki
powiat polkowicki
dwory
pałace
zamki
powiat strzeliński
dwory
pałace
zamki
powiat średzki
dwory
pałace
zamki
powiat świdnicki
dwory
pałace
wieże
zamki
powiat trzebnicki
dwory
pałace
zamki
powiat wałbrzyski,
Wałbrzych
dwory
pałace
zamki
powiat wołowski
dwory
pałace
zamki
powiat wrocławski,
Wrocław
dwory
pałace
zamki
powiat ząbkowicki
dwory
pałace
wieże
zamki
powiat zgorzelecki
dwory
mauzolea
pałace
zamki
powiat złotoryjski
dwory
pałace
zamki