W tym artykule poruszymy temat Erem w Carceri, który wyróżnia się swoim znaczeniem w różnych obszarach codziennego życia. Od wpływu na gospodarkę po wpływ na kulturę popularną, Erem w Carceri wzbudził zainteresowanie i uwagę szerokiego spektrum osób. Na przestrzeni dziejów Erem w Carceri odgrywał decydującą rolę w konfiguracji różnych kontekstów i scenariuszy, wyznaczając wzorce i trendy, które odcisnęły piętno na społeczeństwie. Dzięki głębokiej i szczegółowej analizie zostanie zbadanych wiele aspektów Erem w Carceri, odkrywając jego znaczenie i implikacje w dzisiejszym świecie.
Asyż, bazylika franciszkańska i inne zabytki franciszkańskie (Erem w Carceri) Assisi, the Basilica of San Francesco and Other Franciscan Sites (The Carceri)[a]
Asyż, bazylika franciszkańska i inne zabytki franciszkańskie (Erem w Carceri) Assisi, the Basilica of San Francesco and Other Franciscan Sites (The Carceri)
Carceri znajduje się na wysokości 791 m n.p.m., w otoczeniu naturalnych grot zamieszkiwanych przez pustelników już w czasach wczesnochrześcijańskich.
Historia
Miasto Asyż ofiarowało w średniowieczu teren braciom mniejszym, by mogli wykorzystać go jako miejsce odosobnienia i modlitwy[1]. Erem rozbudował w 1400 św. Bernardyn ze Sieny. Wzniesiono wówczas Kościół Santa Maria delle Carceri, w którego obrębie znalazła się wcześniejsza kaplica. Franciszkanie dobudowali również niewielki klasztor. Sanktuarium otacza buczyna z grotami i kaplicami. Grot używali pierwsi towarzysze Biedaczyny z Asyżu: Leon, bł. Antoni ze Stroncone, Bernardo di Quintavalle, Idzi z Asyżu, Sylwester, Masseo z Marignano i Andrzej ze Spello. W Carceri odbywał swój nowicjatśw. Jakub z Marchii. Przy ścieżce prowadzącej do groty brata Leona znajduje się oratorium dedykowane św. Barnabie. W kaplicy znajduje się XV-wieczny obraz, przedstawiający Zdjęcie z krzyża[2].
Obecnie na terenie pustelni mieszkają dwie wspólnoty: franciszkanów oraz klarysek misjonarek od Najświętszego Sakramentu[3].
Przypisy
↑Ludovico Profili OFM: Carceri, sanktuarium. W: Ernesto Caroli OFM: Leksykon duchowości franciszkańskiej. Sergiusz Bałdyga OFM (tłum. hasła). Kraków-Warszawa: Wydawnictwo m, 2006, s. 101–108. ISBN 83-7221-766-1. (pol.).