Park Narodowy Cilento, Vallo di Diano i Alburni

Dziś Park Narodowy Cilento, Vallo di Diano i Alburni jest tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego grona odbiorców. Wraz z postępem technologii i globalizacją Park Narodowy Cilento, Vallo di Diano i Alburni przejął wiodącą rolę w dzisiejszym społeczeństwie, generując wiele debat, dyskusji i zmian w różnych obszarach. Od środowiska akademickiego i nauki po biznes i politykę, Park Narodowy Cilento, Vallo di Diano i Alburni przykuł uwagę zarówno ekspertów, jak i fanów. W tym artykule zbadamy różne aspekty i wymiary Park Narodowy Cilento, Vallo di Diano i Alburni, analizując jego wpływ i znaczenie w bieżącym kontekście. Bez wątpienia Park Narodowy Cilento, Vallo di Diano i Alburni to temat, który zasługuje na dogłębne zgłębienie i omówienie.

Park Narodowy Cilento, Vallo di Diano i Alburni
Ilustracja
Park Narodowy Cilento, Vallo di Diano i Alburni
park narodowy
Państwo

 Włochy

Data utworzenia

6 grudnia 1991

Położenie na mapie Włoch
Mapa konturowa Włoch, po prawej znajduje się punkt z opisem „Park Narodowy Cilento, Vallo di Diano i Alburni”
Ziemia40°18′N 15°24′E/40,300000 15,400000
Strona internetowa

Park Narodowy Cilento, Vallo di Diano i Alburni (wł. Parco Nazionale del Cilento, Vallo di Diano e Alburni)park narodowy utworzony 6 grudnia 1991, znajdujący się na południu Włoch w regionie Kampania na terenie prowincji Salerno. Zajmuje powierzchnię około 1810,5 km² i jest tym samym drugim co do wielkości parkiem narodowym Włoch po Parku Narodowym Pollino[1][2]. Symbolem parku jest roślina z gatunku Primula palinuri[3]. Na jego terenie znajdują się pozostałości po starożytnych greckich miastach Paestu i Velia oraz klasztor Kartuzów w Padula, obiekty te wraz z terenami parku zostały w 1998 wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO[4][5].

Widok na Capo Palinuro na terenach parku
Primula palinuri

Geografia

Park leży na obszarach 80 gmin, rozciąga się od wybrzeży Morza Tyrreńskiego aż do podnóży Apeninów ze szczytami takimi jak Mt. Centaurino (1433 m n.p.m.) oraz wieloma jaskiniami w tym Grotte di Castelcivita. Na terenie parku leżą między innymi takie miejscowości jak Piaggine, Felitto, Palinuro czy Pisciotta.

Flora i fauna

W Parku znajduje się około 1800 różnych gatunków roślin, wśród których jedną z najbardziej znanych i charakterystycznych jest Primula palinuri będąca jego symbolem. Kwiat ten występuje na podłożu wapiennym do wysokości około 200 m n.p.m.[3][6]

W lasach na terenie parku można natrafić na dęby, sosny alepskie, klony, lipy, wiązy, jesiony czy kasztany. Z pozostałych roślin można znaleźć takie jak szarańczyn strąkowy, jałowiec fenicki pankracjum nadmorskie, Limonium remotispiculum z rodzaju zatrwian czy Centaurea cineraria z rodzaju chaber[2][6].

W parku występuje wiele gatunków zwierząt, z ptaków warto wyróżnić takie jak: orzeł przedni, góropatwa skalna, jastrząb zwyczajny, sokół wędrowny, gadożer zwyczajny, raróg górski, wrończyk, dzięcioł czarny, kowalik zwyczajny, pluszcz zwyczajny czy gil.

Wśród lasów, traw i terenów podmokłych swoje schronienie ma wiele gatunków ssaków, gadów i płazów w tym m.in. żbik europejski, lis rudy, wydra, żołędnica europejska, nornica ruda, myszy (w tym mysz zaroślowa czy mysz leśna), jaszczurka murowa, jaszczurka zielona, ostajnica trójpalczasta, salamandra plamista czy salamandra okularowa[2][7].

Park Narodowy Cilento i Vallo di Diano oraz stanowiska archeologiczne Paestum i Velia oraz Certosa di Padula[8]
Cilento and Vallo di Diano National Park with the Archeological Sites of Paestum and Velia, and the Certosa di Padula[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
ilustracja
Państwo

 Włochy

Typ

kulturowy

Spełniane kryterium

III, IV

Numer ref.

842

Region[b]

Europa i Ameryka Północna

Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę

1998
na 22. sesji

Przypisy