W tym artykule zbadamy temat Alberobello, temat, który wzbudził duże zainteresowanie współczesnego społeczeństwa. Alberobello był przedmiotem debat i analiz w różnych obszarach, od kultury i polityki po naukę i technologię. Ta osoba/temat/data przyciągnęła uwagę milionów ludzi na całym świecie, wzbudzając zainteresowanie wykraczające poza granice geograficzne i kulturowe. Idąc tym tropem, zbadamy różne podejścia i perspektywy dotyczące Alberobello, mając na celu zaoferowanie globalnej i wzbogacającej wizji w tej kwestii.
Według danych na styczeń 2009 gminę zamieszkiwały 11 002 osoby przy gęstości zaludnienia 273 os./1 km². Alberobello leży w regionie ekstensywnego rolnictwa. Uprawia się tu głównie oliwki[1].
Cały region Alberobello słynie z unikatowych form budownictwa – domów typu trulli, które są okrągłe i mają stożkowate dachy z kamienia[2]. Tego typu domki wznoszono z uwagi na kwestie podatkowe. Swego czasu w Apulii pobierano podatki wyłącznie od solidnych, murowanych domów. Mieszkańcy trulli nie musieli więc uiszczać daniny. Trulli wpisane zostały na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO. Rocznie miasteczko odwiedza około miliona turystów[3].
↑Anna MariaA.M.GoławskaAnna MariaA.M., Włochy. Podróż na południe, GrzegorzG.Lindenberg, Warszawa: Wydawnictwo Nowy Świat, 2010, s. 102-104, ISBN 978-83-7386-393-4, OCLC750552755.
↑Ł.Ł.RopczyńskiŁ.Ł., Alberobello , Kierunek Włochy, 4 kwietnia 2017.
Domy typu trulli w AlberobelloKościół Św. Antoniego w Alberobello, zbudowany w XX w. przez jednego z ostatnich mistrzów budownictwa typu trulli, czynnych w regionieUliczka w Alberobello