Becherovka

Wygląd przypnij ukryj Becherovka Becherovka Lemond Siedziba główna w Karlovych Varach

Becherovka – ziołowy likier z Czech. Zawiera wodę, jakościowy alkohol, naturalny cukier i specyficzną gorzką mieszankę około 32 ziół i przypraw. Została wprowadzona do sprzedaży w 1807. Nazywana jest 13. źródłem karlowarskiego uzdrowiska. Właścicielem marki była firma Pernod Ricard, a od 2023 jest nim koncern Maspex.

Zawiera około 38% alkoholu. Becherovkę pije się schłodzoną, zazwyczaj samą, ale można ją także dodawać do różnych drinków.

Od 2014 roku w sklepach można także nabyć Becherovka Lemond, odmianę o wyraźnie cytrynowym aromacie, zawierającą 20% alkoholu oraz gorzkawą w smaku Becherovkę Bitter.

Produkcja i receptura

W dzisiejszych czasach w firmie z Karlowych Warów tylko dwoje pracowników zna wszystkie tajemnice wyrobu Becherovki. Tylko ta dwójka ludzi może wejść do pomieszczenia zwanego Drogikamr (nazwa używana już była za czasów Bechera) i raz w tygodniu przygotować mieszankę wielu rodzajów ziół i przypraw. Około trzy czwarte ziół i przypraw pochodzi z zagranicy, niektóre rodzaje rosną też w okolicach Karlowych Warów.

Gotowa mieszanka jest przesypywana do worków wykonanych z naturalnych materiałów i na jeden tydzień zanurzana w alkoholu, żeby dokładnie przesiąkła. Podczas tego procesu temperatura w kadziach waha się pomiędzy 20 °C a 50 °C tak, aby każdy z ziołowych olejków się uwolnił. Powstały ekstrakt miesza się z wodą i cukrem, a następnie wypełnia się nim dębowe beczki. Aby zapewnić jak największy kontakt między beczką a jej zawartością, stosuje się specjalne, ręcznie wykonywane beczki o charakterystycznym owalnym kształcie. Dąb, z którego wykonane są beczki, jest jednym z warunków sukcesu, gdyż nadaje Becherovce specyficzną barwę. Alkohol spędza w beczkach około dwóch miesięcy, potem ich zawartość zlewa się do jednego naczynia i miesza ze sobą. Dopiero wówczas napełnia się nią butelki.

Historia

W roku 1794 Josef Becher, lekarz z Karlowych Warów zakupił destylarnie, a w 1807, zaczął sprzedawać ziołowy likier według własnej receptury. W roku 1841 jego syn Johann rozpoczął produkcję masową tego trunku. Aż do roku 1945 firma była własnością rodziny. Po II wojnie światowej przedsiębiorstwo zostało znacjonalizowane. W kolejnych latach zostało sprywatyzowane i znalazło się w rękach spółki Pernod Ricard. W grudniu 2023 marka została nabyta przez polską firmę Maspex.

Koktajle alkoholowe z Becherovką

Jednym z drinków jest tzw. Beton, zawierający jako główne składniki Becherovkę i tonik. Często Becherovka mieszana jest też z colą lub z sokiem pomarańczowym.

Znani konsumenci

Najbardziej znanym fanem karlovovarskiego alkoholu jest były czeski prezydent Miloš Zeman. Swego czasu powiedział o Becherovce: „Becherovka to przyjemna rozkosz, tak o dziesiątej rano, jak i późno wieczorem”.

Przypisy

  1. Becherovka – najsłynniejszy czeski likier – historia, opis, drinki.. . (pol.).
  2. Wojciech Orliński Produkt plejsment, Gazeta Wyborcza Duży Format 12 maja 2016.
  3. a b Sławomir Bromboszcz: Becherovka kupiona przez polską firmę. Maspex, spożywczy gigant z Wadowic przejmuje kultową markę z Czech. strefabiznesu.pl, 22 grudnia 2023. .
  4. About Becherovka , becherovka.com   (ang.).
  5. 2drink.pl: Beton. . (pol.).

Linki zewnętrzne

Napoje alkoholowe
Sposób wytwarzania
Podstawowe rodzaje
fermentowane
destylowane
wina wzmacniane
Napoje destylowane
według składników
zboża
jęczmień
kukurydza
ryż
żyto
sorgo
owoce
jabłko
jabłko nerkowca
daktyl
winogrono
śliwka
wytłoki
mieszanki owoców
i inne owoce
inne
agawa
korzenne
trzcina cukrowa/melasa
różne zboża i ziemniaki
Likiery i wywary
z napojów destylowanych
według składników
owoce
migdał
anyż
kokos
orzechy
jałowiec
pomarańcza
różne i inne owoce
badian właściwy
inne
czekolada
cynamon
jajko
kawa
miód
mleko
trzcina cukrowa/melasa
zioła
złoto
Nalewki