W poniższym artykule zagłębimy się w temat Acetylocysteina, który w ostatnim czasie wzbudził duże zainteresowanie i dyskusję. Od początków do dzisiejszego znaczenia, Acetylocysteina był przedmiotem badań i analiz prowadzonych przez różnych specjalistów w tej dziedzinie, którzy wnieśli różne perspektywy i podejścia do tego tematu. W tym artykule zbadamy różne aspekty Acetylocysteina, od jego praktycznych implikacji po wpływ na społeczeństwo. Dodatkowo zbadamy jego ewolucję w czasie i przeanalizujemy panujące wokół niego trendy. Bez wątpienia Acetylocysteina to fascynujący temat, który zasługuje na wyczerpujące i krytyczne podejście, dlatego zapraszamy Cię do wejścia do tego ekscytującego świata i odkrycia wszystkiego, co kryje się za Acetylocysteina.
Zmniejszają lepkość wydzieliny poprzez rozrywanie wiązań disiarczkowych w polipeptydach śluzu, z utworzeniem produktów o zwiększonej hydrofilowości[6]. Usprawnia również czynność nabłonka oddechowego odpowiedzialnego za usuwanie nadmiaru wydzieliny w drogach oddechowych[potrzebny przypis].
Wskazania
Ostre i przewlekłe zapalenie oskrzeli i mukowiscydoza. Jest też stosowana jako antidotum w przypadku zatruć paracetamolem, inaktywuje jego toksyczne metabolity (głównie N-acetylo-p-benzochinoiminę) i utrzymuje prawidłowy poziom glutationu w wątrobie[6]. W niektórych badaniach wykazano, że podawanie acetylocysteiny zmniejsza ryzyko nefropatii wywołanej środkami kontrastowymi[7], jednakże wyniki innych badań podają to w wątpliwość[8][9].
Działania niepożądane
Nieprzyjemny smak w ustach po inhalacji, podrażnienie błon śluzowych nosa i gardła.
Po zastosowaniu niewłaściwych dawek leku: rzadko może dojść do skurczu oskrzeli (szczególnie u chorych na dychawicę oskrzelową), nudności, wymioty, gorączka, dreszcze, wodnisty wyciek z nosa.
Preparaty
Dostępna w formie tabletek, tabletek musujących, granulatu lub proszku do przygotowania roztworu oraz roztworu. Preparaty dostępne w Polsce w 2019 r.: ACC, Acetylcysteine (Rp), Fluimucil, Muccosinal, Mufluil Forte, Nacecis i Tussicom (Rp)[10].
↑MinerM.SE.MinerM. i inni, N-Acetylcysteine reduces contrast-associated nephropathy but not clinical events during long-term follow-up, „American Heart Journal”, 4 (148), 2004, s. 690–695, DOI: 10.1016/j.ahj.2004.05.015, PMID: 15459602.
↑U.U.HoffmannU.U. i inni, The value of N-acetylcysteine in the prevention of radiocontrast agent-induced nephropathy seems questionable, „Journal of the American Society of Nephrology”, 2 (15), 2004, s. 407–410, DOI: 10.1097/01.ASN.0000106780.14856.55, PMID: 14747387.a?
↑Acetylocysteina, Indeks Leków MP, lista preparatów, Medycyna Praktyczna.