Homatropina

Obecnie Homatropina to temat, który przykuł uwagę dużej liczby osób na całym świecie. Ze względu na swoje znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie, Homatropina stał się punktem zainteresowania dla tych, którzy chcą lepiej zrozumieć jego wpływ na życie codzienne. Niezależnie od tego, czy jest to poziom osobisty, zawodowy, polityczny czy kulturowy, Homatropina zdołał wygenerować dużą liczbę opinii i debat na temat jego znaczenia. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Homatropina, od jego powstania po możliwe konsekwencje w przyszłości. Poprzez głęboką i przemyślaną analizę postaramy się rzucić światło na ten temat, który jest dziś tak złożony i aktualny.

Homatropina
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny

C16H21NO3

Masa molowa

275,34 g/mol

Identyfikacja
Numer CAS

87-00-3
51-56-9 (bromowodorek)
80-49-9 (metylobromek)

PubChem

3623

DrugBank

DB00725

Podobne związki
Podobne związki

atropina

Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
stanu standardowego (25 °C, 1000 hPa)
Klasyfikacja medyczna
ATC

S01 FA05
A03 BB06 A03 CB04 (metylobromek)

Stosowanie w ciąży

kategoria C

Homatropinaorganiczny związek chemiczny, ester alkoholu tropanowego i kwasu migdałowego. Półsyntetyczna pochodna atropiny o podobnym, lecz nieco słabszym i znacznie krótszym działaniu. Stosowana w postaci bromowodorku w okulistyce (krople, rzadziej maści do oczu) w stężeniach do 2%[3]. Niekiedy doustnie (obecnie bardzo rzadko) jako lek spazmolityczny. Przy przedawkowaniu wywołuje cięższe objawy zatrucia niż atropina

Preparaty:

Przypisy

  1. a b Homatropine, ChemIDplus , United States National Library of Medicine (ang.).
  2. Homatropina (nr H0126) (ang.) – karta charakterystyki produktu Sigma-Aldrich (Merck) na obszar Stanów Zjednoczonych. . (przeczytaj, jeśli nie wyświetla się prawidłowa wersja karty charakterystyki)
  3. Farmakopea Polska IV, Ministerstwo Zdrowia, t. 1, Warszawa: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1965, s. 1393, OCLC 603050816.

Bibliografia