Walentyn (papież)

W dzisiejszym świecie Walentyn (papież) stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego grona odbiorców. Wraz z ciągłym rozwojem technologii i globalizacją, Walentyn (papież) zyskał niespotykane dotąd znaczenie w naszym codziennym życiu. Niezależnie od tego, czy mówimy o Walentyn (papież) w dziedzinie zdrowia, polityki, kultury czy jakiegokolwiek innego aspektu społeczeństwa, jego wpływ jest niezaprzeczalny. W tym artykule szczegółowo zbadamy temat Walentyn (papież), badając jego implikacje, wyzwania i możliwości w dzisiejszym świecie. Od jego początków po przyszłe prognozy, Walentyn (papież) to temat, który zasługuje na dogłębne zbadanie, aby lepiej zrozumieć jego wpływ na nasze życie.

Walentyn
Valentinus
Papież
Biskup Rzymu
Ilustracja
Kraj działania

Państwo Kościelne

Data i miejsce urodzenia

brak danych
Rzym

Data i miejsce śmierci

wrzesień/październik 827
Rzym

Miejsce pochówku

bazylika św. Piotra

Papież
Okres sprawowania

sierpień 827 – wrzesień 827

Wyznanie

chrześcijaństwo

Kościół

rzymskokatolicki

Pontyfikat

sierpień 827

Walentyn (ur. w Rzymie, zm. wrzesień/październik 827) – 100. papież w sierpniu i wrześniu 827 roku.

Życiorys

Był rzymianinem ze znaczącego w Państwie Kościelnym rodu, synem Leoncjusza z Via Lata[1]. O jego życiu zachowały się szczątkowe informacje. Służbie kościelnej poświęcił się we wczesnej młodości, ale święceń kapłańskich udzielił mu dopiero papież Paschalis I (817–824), który uczynił go też swoim współpracownikiem i mianował archidiakonem[2].

Walentyn zachował wpływy również w okresie pontyfikatu papieża Eugeniusza II (824–827), a po jego śmierci (27 sierpnia) został jednogłośnie wybrany jeszcze w sierpniu przez kler, możnych i lud Rzymu papieżem[1]. Był to pierwszy wybór dokonany według wprowadzonej przez cesarza Lotara I (11 listopada 824), w porozumieniu z Eugeniuszem II, tzw. konstytucji rzymskiej (Constitutio Romana) dopuszczającej laikat do wyboru papieża oraz ugruntowującej zależność papiestwa od Karolingów[1].

Według Liber Pontificalis zmarł po 40-dniowym pontyfikacie (niektóre źródła stwierdzają, że krótszym niż miesiąc[3]) we wrześniu lub w początkach października 827[1]. Żywoty papieży zwyczajowo opisują jego pobożność i inne cnoty natomiast nie zachowały się żadne informacje dotyczące jego działalności jako papieża[1].

Zobacz też

Przypisy

  1. a b c d e John N. D. Kelly: Encyklopedia papieży. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1997, s. 144. ISBN 83-06-02633-0.
  2. Rudolf Fischer-Wollpert: Leksykon papieży. Kraków: Znak, 1996, s. 52. ISBN 83-7006-437-X.
  3. Roczniki przypisywane Einhardowi.

Bibliografia