Maurice Wilkins

W następnym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Maurice Wilkins. Od jego początków po dzisiejsze znaczenie – zbadamy wszystkie aspekty tego interesującego tematu. Odkryjemy jego wpływ na społeczeństwo, jego wpływ w różnych obszarach i ewolucję na przestrzeni czasu. Przy szerokim i szczegółowym podejściu przeanalizujemy jego różne aspekty, aby zaoferować pełną i wzbogacającą panoramę. Dołącz do nas w tej podróży pełnej wiedzy i odkryć na temat Maurice Wilkins.

Maurice Wilkins
Ilustracja
Państwo działania

Wielka Brytania, Stany Zjednoczone

Data i miejsce urodzenia

15 grudnia 1916
Pongaroa

Data i miejsce śmierci

5 października 2004
Londyn

Specjalność: biochemia
Alma Mater

St John’s College

Uczelnia

King’s College London,
Uniwersytet Kalifornijski

Odznaczenia
Komandor Orderu Imperium Brytyjskiego od 1936 (cywilny)
Nagrody

Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny

Maurice Hugh Frederick Wilkins OBE (ur. 15 grudnia 1916 w Pongaroa, zm. 5 października 2004 w Londynie) – brytyjski biochemik pochodzenia nowozelandzkiego, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny.

Życiorys

Ukończył St John’s College na Uniwersytecie Cambridge[1]. Od 1955 roku kierował badaniami biofizycznymi w King’s College w Londynie. W okresie II wojny światowej brał udział w pracach nad budową bomby atomowej (Manhattan Project) na Uniwersytecie Kalifornijskim. W latach 1963–1970 był profesorem biologii molekularnej, a następnie w latach 1970–1981 profesorem biofizyki na tej uczelni. Był członkiem Royal Society w Londynie.

Prowadził badania rentgenograficzne nad kwasem deoksyrybonukleinowym (DNA) wraz z Rosalind Franklin. Wyniki tych badań, bez informowania Franklin, przekazał Jamesowi D. Watsonowi i Francisowi Crickowi, co przyczyniło się do odkrycia budowy cząsteczki DNA. W 1962 roku otrzymał wraz z Crickiem i Watsonem Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny za to odkrycie.

Zobacz też

Przypisy

Bibliografia