Franciszek Antoni Szembek

W tym artykule zbadamy wpływ i znaczenie Franciszek Antoni Szembek w dzisiejszym społeczeństwie. Od momentu powstania Franciszek Antoni Szembek przykuł uwagę naukowców, ekspertów i ogółu obywateli, stając się tematem zainteresowań i badań w różnych obszarach wiedzy. Na przestrzeni dziejów Franciszek Antoni Szembek znacząco wpływał na rozwój ludzkości, odgrywając fundamentalną rolę w kształtowaniu naszej zbiorowej tożsamości i ewolucji naszych relacji społecznych. Poprzez szczegółową analizę zbadamy wiele aspektów i wymiarów Franciszek Antoni Szembek, rozumiejąc jego wpływ w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, a także jego znaczenie w bieżącym kontekście.

Franciszek Antoni Szembek
Biskup tytularny Mactaris
Herb duchownego
Data i miejsce urodzenia

czerwiec 1686
Świeciechów

Data i miejsce śmierci

sierpień 1728
Przemyśl

Miejsce pochówku

Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela w Przemyślu

Biskup pomocniczy przemyski
Okres sprawowania

1724–1728

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Diakonat

15 czerwca 1710

Prezbiterat

29 września 1710

Nominacja biskupia

12 czerwca 1724

Sakra biskupia

1725

Sukcesja apostolska
Data konsekracji

1725

Konsekrator

Aleksander Antoni Fredro

Franciszek Antoni Szembek herbu Szembek (ur. 1686 w Świeciechowie, zm. 1728 w Przemyślu) – biskup pomocniczy przemyski (1724–1728), kanonik krakowski, gnieźnieński, przemyski.

Syn Przecława Stefana i Marianny Opockiej, wuj Józefa Maksymiliana Ossolińskiego. Pełnił urząd kustosza łowickiego. Pochowany w podziemiach katedry przemyskiej.

Bibliografia