Dzisiaj Č jest tematem cieszącym się dużym zainteresowaniem i znaczeniem w dzisiejszym społeczeństwie. Dyskusje na temat Č są coraz częstsze w różnych obszarach, czy to w polityce, kulturze, nauce czy technologii. Č to temat, który budzi sprzeczne opinie i który niewątpliwie budzi kontrowersje. W tym artykule przyjrzymy się różnym perspektywom Č i przeanalizujemy jego wpływ na życie codzienne. Od powstania do dzisiejszej ewolucji Č odegrał fundamentalną rolę w kształtowaniu świata, w którym żyjemy. Na tych stronach postaramy się zagłębić w najważniejsze aspekty Č i odkryć, jak wpłynął on na nasz sposób myślenia i działania.
Č – litera alfabetu łacińskiego z diakrytycznym znakiem háček. Jest to odpowiednik dwuznaku „cz”. Litera ta jest stosowana w pisowni wszystkich języków zachodniosłowiańskich z wyjątkiem polskiego i kaszubskiego oraz w pisowni tych języków południowosłowiańskich, które stosują alfabet łaciński. Włączono ją też do alfabetu białoruskiego w krótkim okresie, kiedy teksty białoruskie zapisywano łacinką.
Litera č stosowana jest powszechnie w transkrypcji i transliteracji tekstów pisanych cyrylicą (odpowiada jej cyrylicki grafem Ч).
Używana jest także w językach nowopruskim (w zapożyczeniach), litewskim i łotewskim oraz w zapisach alfabetem łacińskim języków lapońskich.