W dzisiejszym świecie Stanisław Niemczyk jest tematem o wielkim znaczeniu i nadal wywołuje ciągłą debatę wśród ekspertów i osób zainteresowanych tym tematem. Od wielu lat Stanisław Niemczyk przyciąga uwagę ogółu społeczeństwa, czy to ze względu na jego wpływ na życie codzienne, jego znaczenie w historii, czy też znaczenie w obecnym środowisku. Przez lata Stanisław Niemczyk był przedmiotem licznych badań i analiz, które przyniosły zaskakujące wyniki i nieoczekiwane wnioski. W tym artykule dokładnie zgłębimy temat Stanisław Niemczyk i zbadamy jego wpływ na różne aspekty dzisiejszego społeczeństwa.
Stanisław Niemczyk
Stanisław Niemczyk przy kościele św. Franciszka z Asyżu i św. Klary w Tychach (2012)
Od 1968 pracował w państwowym biurze architektonicznym Miastoprojekt Tychy, gdzie wyróżnił się projektowaniem obiektów nietypowych i jednocześnie wyprzedzających swój czas[2]. Autor budynków handlowych, usługowych, mieszkalnych i sakralnych[3].
Architekt mieszkał w Tychach, gdzie po 1989 prowadził własne biuro. Za projekty kościołów nie pobierał tantiem, czego przykładami są realizacja kościoła pw. Ducha Świętego w Tychach Żwakowie[4] i kościoła z klasztorem dla zakonu Braci Mniejszych o.o. Franciszkanów, wznoszonego również w Tychach. Przy projektowaniu budowli nadawał wyraźną preferencję odręcznie wykonanym rysunkom i projektom. Twórczość autorska Stanisława Niemczyka inspirowała architektów na Górnym Śląsku[5]. Tworzył do samego końca[2]. Ostatnim dziełem, które stworzył, jest rzeźba Matki Bożej na ścianie kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Krakowie – została ona nazwana M.B. Zwycięską[2].
Określany architektem postmodernistycznym, choć jego architektura wymyka się podporządkowaniom stylistycznym, nawiązując do przeszłości, w tym bezpośrednio do średniowiecza i gotyku[6][3]. Krytyk modernizmu w architekturze i idei Karty Ateńskiej, który w swoich projektach całkowicie pomijał dorobek tej epoki[6].
projekt kościoła Chrystusa Króla Wszechświata w Rawie Mazowieckiej[20], osiedle Sójcze. Przekazany Annie Niemczyk Wojteckiej i Robertowi Wojteckiemu - odpowiedzialnym za przebieg realizacji obiektu[21].
Biuro rachunkowe w Czechowicach-Dziedzicach zwany Ratusz Orłowski[22]
↑BarbaraB.SiemińskaBarbaraB., FranciszekF.ResiakFranciszekF., Ostatnia Droga Architekta, „Gazeta Czechowicka i kościół na Zapadziu”, 1 (1), 2007, s. 9–12, DOI: 10.1066/s10021060002, ISSN1895-4723.