Katedra św. Mikołaja w Bielsku-Białej

W dzisiejszym świecie Katedra św. Mikołaja w Bielsku-Białej stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu bardzo zróżnicowanej publiczności. Od wpływu na społeczeństwo po implikacje dla gospodarki światowej, Katedra św. Mikołaja w Bielsku-Białej w dalszym ciągu wywołuje debatę i refleksję w różnych obszarach. W miarę upływu czasu ludzie starają się lepiej zrozumieć Katedra św. Mikołaja w Bielsku-Białej i jego wpływ na dzisiejszy świat. W tym artykule przyjrzymy się różnym perspektywom i analizom, aby lepiej zrozumieć wpływ Katedra św. Mikołaja w Bielsku-Białej na nasze społeczeństwo i nasze codzienne życie.

Katedra św. Mikołaja
w Bielsku-Białej
Zabytek: nr rej.
- A/836/2021 z 16 czerwca 2021 (woj. śląskie)[1]
- 136/60 z 26 lutego 1960 (dawne woj. katowickie)[2]
katedra
Ilustracja
Fasada kościoła
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Miejscowość

Bielsko-Biała

Adres

plac św. Mikołaja 16a

Wyznanie

katolickie

Kościół

Kościół łaciński

Parafia

katedralna św. Mikołaja w Bielsku-Białej

Wezwanie

św. Mikołaja

Położenie na mapie Bielska-Białej
Mapa konturowa Bielska-Białej, w centrum znajduje się punkt z opisem „Katedra św. Mikołajaw Bielsku-Białej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Katedra św. Mikołajaw Bielsku-Białej”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Katedra św. Mikołajaw Bielsku-Białej”
Ziemia49°49′12,82″N 19°02′34,87″E/49,820228 19,043019
Strona internetowa

Katedra św. Mikołaja w Bielsku-Białejkatedra diecezji bielsko-żywieckiej, a także jeden z największych kościołów w Bielsku-Białej. Położona jest na Starym Mieście, przy pl. św. Mikołaja i leży na terenie Dekanatu Bielsko-Biała I – Centrum. Pełni również funkcję kościoła parafialnego (parafia św. Mikołaja). Katedra powstała w latach 1443–1447, jednak obecny kształt uzyskała dopiero w 1912 roku. Na skutek licznych przebudów posiada elementy większości stylów architektonicznych – od gotyku po modernizm.

Historia

Katedra Św Mikołaja od strony północnej

Pierwszy kościół w tym miejscu został wzniesiony w latach 1443–1447 w stylu gotyckim przez księcia cieszyńskiego Wacława I na miejscu, przypuszczalnie stojącego tu od czasu założenia miasta, drewnianego kościółka otoczonego cmentarzem (filii parafii w Starym Bielsku).

Budowa murowanej świątyni wiąże się z przeniesieniem parafii z kościoła w Starym Bielsku do miasta Bielska. Wtedy też jej patron – św. Mikołaj – stał się patronem miasta.

W latach 1559–1630 kościół był zamieniony na kościół luterański, którego ostatnim pastorem był Jerzy Trzanowski – kaznodzieja i pisarz religijny. Potem przywrócono go siłą katolikom, ale spalił się doszczętnie w 1659 r. Po pożarze został przebudowany sumptem bielskiego barona Juliusza Gotlieba Sunnegha, który ufundował także nowe, barokowe wyposażenie. Kościół stał się miejscem pochówków tej luterańskiej węgierskiej rodziny.

W 1682 r. bielska świątynia została obrabowana przez powstańczy oddział węgierski pod wodzą Imre Thökölego, który zabił przed kościołem proboszcza Krzysztofa Buriana.

Zniszczony pożarem w 1750 r., kiedy to piorun stopił dzwon, zegar wieżowy i spalił dach, odbudowany został w latach 1751–1756. W 1783 r. zlikwidowano otaczający kościół cmentarz, a w 1808 r. kościół padł ofiarą kolejnego pożaru.

Od 1752 r. kolatorami kościoła byli książęta bielscySułkowscy. Książę Jan Nepomucen ufundował w latach 1815–1822 nowe, barokowo-klasycystyczne wyposażenie, które przetrwało do lat 60. XX wieku.

W latach 1909–1912 dokonano, według projektu architekta wiedeńskiego Leopolda Bauera, gruntownej przebudowy przez rozszerzenie nawy i wzniesienie fasady w stylu art déco z elementami neoromańskimi z wysoką wieżą (61 m).

W 1992 r. została utworzona diecezja bielsko-żywiecka, a dotychczasowy kościół parafialny pw. św. Mikołaja podniesiono do rangi katedry. W 1998 roku zrealizowano projekt architekta Stanisława Niemczyka, który dostosował prezbiterium do wymogów kościoła katedralnego[3].

27 listopada 2011 roku po raz pierwszy w historii bielskiej katedry w jej murach odbyły się święcenia biskupie. Wyświęcony został bp Piotr Greger, biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej. Konsekracji dokonali: kardynał Stanisław Dziwisz, abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce i bp Tadeusz Rakoczy, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej.

Architektura

Neoromański portal katedry

Współczesny wygląd katedra uzyskała dzięki przebudowie, której dokonano w latach 1909–1910 według projektu Leopolda Bauera.

Wtedy wzniesiono 61-metrową wieżę, przedłużono nawę główną i dobudowano nawy boczne. Wieża przypomina włoską kampanilę, wzorem dla niej była najprawdopodobniej dzwonnica św. Marka w Wenecji.

Ozdobiono ją stylizowanymi gałęziami winnej latorośli, symbolizującymi bożą miłość i Kościół. Na wieży, którą w 1998 r. nakryto miedzianą blachą, znajduje się zegar z 1918 roku.

Portal świątyni zdobi figura Chrystusa otoczona medalionami z wizerunkiem dwunastu apostołów, nad którym umieszczono posągi św. Mikołaja, Jadwigi Śląskiej i św. Jana Nepomucena. Rzeźby wykonał współpracownik Otto Wagnera – Othmar Schimkowitz.

Na ścianie północnej znajduje się tablica pamiątkowa z nazwiskami parafian poległych w I wojnie światowej.

Wnętrze

Jeden z witraży w nawie głównej

Nawa główna

Obecny wygląd katedry to wynik kontrowersyjnych posoborowych zmian z lat 1965–1966. Wtedy świątynię ogołocono prawie ze wszystkiego – zachowano jedynie konfesjonały z 1910 r. Zamalowano też zdobiące ściany polichromie, które powróciły dopiero w 1998 r. (w tym roku zrekonstruowano również freski w prezbiterium pochodzące z 1936 r.).

W wyższej części nawy znajdują się kolorowe, secesyjne witraże wiedeńczyka Rudolfa Harflingera z 1912 roku.

Odmienne stylistycznie są witraże w niższej części nawy – nie ma w nich cienia monumentalizmu. Wykonano je w 1894 r. w Pradze w pracowni C.L. Turckego. Przedstawiają Najświętsze Serce Pana Jezusa i Niepokalane Serce Matki Bożej. W 2009 wykonano nowy witraż w miejsce pustego okna, przedstawiający Jana Pawła II, stylizowany na wcześniejsze XIX-wieczne witraże. W 2012 zamontowano kolejny witraż z wizerunkiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Tym samym okna w południowej ścianie kościoła są już wszystkie uzupełnione witrażami. W północnej ścianie wykonano witraż z wizerunkiem bł. Jerzego Popiełuszki fundacji NSZZ Solidarność, który uroczyście poświęcił ks. prał. Zbigniew Powada 14.12.2012 r., a także witraż ks. Stanisława Stojałowskiego z inicjatywy Domu Polskiego umieszczony w 2013 r. Witraże wykonała pracownia witraży Wuttke.

W nawie głównej i nawach bocznych znajdują się stacje Drogi Krzyżowej z 1860 roku.

Nad bocznym wejściem do nawy głównej od północnej strony wisi obraz Jana Pawła II wykonany przez Piotra Kłoska.

Organy zostały wykonane przez firmę Rieger z Karniowa w 1920 r. W 1952 r. zostały one rozbudowane przez firmę Wacława Biernackiego z Krakowa. Posiadają 51 głosów.

Nawa północna

W północnej nawie znajduje się obraz „Chrystus w Ogrójcu”, a pod nim współczesny ołtarz z XIX-wiecznym krucyfiksem pochodzącym z poprzedniego wyposażenia. Po lewej stronie ołtarza stoi figura Najświętszego Serca Pana Jezusa pochodząca z dawnego bocznego ołtarza usuniętego w latach 60. XX w.

Nawa południowa

W południowej nawie znajduje się krzyż upamiętniający nabożeństwo Drogi Krzyżowej odbywającej się corocznie ulicami miasta. Po prawej stronie krzyża stoi figura Matki Bożej z Dzieciątkiem pochodząca z dawnego bocznego ołtarza usuniętego w latach 60. XX w.

Ołtarze

Prezbiterium

W 1991 r. wykonano w miejsce zdemontowanego w latach 60. XX wieku nowy ołtarz główny. Wcześniej był on zastąpiony płaskorzeźbą Zygmunta Brachmańskiego, przedstawiającą Chrystusa na krzyżu (obecnie zdemontowana). W ołtarzu głównym znajduje się tabernakulum zachowane z XIX-wiecznego wyposażenia.

W ołtarzu zwraca uwagę obraz z 1845 r. przedstawiający św. Mikołaja ratującego rozbitków z tonącego okrętu. Po bokach umieszczono wizerunki św. Pawła i św. Brata Alberta. Ich autorem jest Piotr Kłosek.

Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej

Kaplica ta jako jedyna przetrwała wszystkie pożary kościoła.

Od 1729 r. w kaplicy wisi łaskami słynący obraz przywieziony z Tokaju przez płk Teodora Sułkowskiego. W 2012 obraz został poddany gruntownej konserwacji w Pracowni Konserwatorskiej Muzeum Śląskiego w Katowicach. Znajdują się tu też relikwie: św. Mikołaja, św. Franciszka z Asyżu, Dzieci Fatimskich, św. Jana Pawła II oraz bł. Jerzego Popiełuszki.

Ponadto kaplica ta znana jest z nabożeństw polskich, jakie odprawiał w niej na początku XX wieku słynny działacz polski – ks. Stanisław Stojałowski. O tym fakcie wspomina tablica pamiątkowa.

Dzwony

O pierwszym zestawie dzwonów nie ma żadnych informacji. Dzwony te zarekwirowało wojsko austriackie podczas I wojny światowej. Do dziś, zachował się tylko najmniejszy z nich. W 1937 roku odlano nowy zestaw dzwonów. Zostały wykonane w Odlewni Dzwonów Karola Schwabe w Białej. Największy dzwon o wadze 3345kg był największym odlanym w tej odlewni.

Dane starych dzwonów
Imię Waga (kg) Ton
Christus Rex 3345 kg a0
Maria Regina Poloniae

(Maryja Królowa Polski)

1424 kg d'
St. Joseph

(Św. Józef)

659 kg fis'
St. Nicolaus

(Św. Mikołaj)

399 kg a'

Niestety, żaden z tych dzwonów nie doczekał dnia dzisiejszego. Zostały zrabowane w 1942 przez wojska III Rzeszy. W ich miejsce w 1958 wykonano 5 dzwonów odlanych z żeliwa miernej jakości. Wykonano je w ozimskiej Hucie Małapanew[4][5].

Dane obecnych dzwonów
Imię Waga (kg) Ton Rok Odlania Ludwisarz
-BRAK- ok. 30 kg cis''' 1837 František Leopold Stanke, Ołomuniec
St. Nicolae (Św. Mikołaj) ok. 400 kg cis'' 1958 Huta Małapanew, Ozimek
St. Antoni

(Św. Antoni)

ok. 450 kg c''
St. Joseph

(Św. Józef)

ok. 600 kg ais'
Beata Virgo Maria Regina Polone

(Najświętsza Maryja Panna Królowa Polski)

ok. 900 kg g'
Ego sum via veritas et vita

(Ja jestem drogą, prawdą i życiem)

ok. 1500 kg f'

Rzeźby św. Jana Nepomucena

Rzeźba św. Jana Nepomucena umieszczona w środkowej kruchcie

Wewnątrz katedry znajdują się dwie rzeźby św. Jana Nepomucena (oprócz znajdującej się w portalu): w kruchcie południowej oraz w kruchcie głównej. Ta pierwsza została w latach 30. XX wieku przeniesiona z Rynku (obecnie znajduje się tam jej kopia).

Przypisy

Bibliografia

  • Helena Dobranowicz: Katedra św. Mikołaja, Kościół św. Stanisława Biskupa w Bielsku - Białej. Bielsko-Biała: Parafia Katedralna pw. św. Mikołaja w Bielsku - Białej, 1998. ISBN 978-83-910809-0-0.
  • Jerzy Polak: Przewodnik po Bielsku-Białej. Bielsko-Biała: Towarzystwo Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej, 2000. ISBN 83-902079-0-7.
  • Stanisław Figiel, Marek Motak, Anna Niedźwiedź, Wojciech Nowicki, Wojciech Stańczyk, Agnieszka Warzecha: Beskidy i Gorce. Przewodnik Pascala. Pascal, Bielsko-Biała, 2006, s. 86, seria: Polska w jednym tomie. ISBN 83-7304-838-3.

Linki zewnętrzne