Radwan (biskup poznański)

Obecnie Radwan (biskup poznański) to temat, który zyskał duże znaczenie we współczesnym społeczeństwie. Od momentu powstania Radwan (biskup poznański) znacząco wpłynął na różne aspekty życia codziennego, wywołując debaty, dyskusje i zmiany w różnych obszarach. Wpływ Radwan (biskup poznański) jest obecny w kulturze, ekonomii, technologii, polityce i wielu innych dziedzinach, dzięki czemu jest tematem interesującym szerokie spektrum ludzi. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Radwan (biskup poznański), jego ewolucją w czasie i wpływem na dzisiejsze społeczeństwo. Dodatkowo omówimy możliwe przyszłe implikacje, jakie Radwan (biskup poznański) może mieć w naszym ciągle zmieniającym się świecie.

Radwan
Kraj działania

Polska

Data śmierci

1172

Kanclerz ks. Wielkopolski
Okres sprawowania

1153

Biskup poznański
Okres sprawowania

1164–1172

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Inkardynacja

diecezja poznańska

Radwan (zm. 1172) – biskup poznański prawdopodobnie w latach 1164 do 1172.

Pochodził prawdopodobnie z rodu Radwanów. W 1153 jest poświadczony jako kanclerz księcia wielkopolskiego Mieszka III Starego w przywileju fundacyjnym opactwa łekneńskiego. Jako biskup poznański w dniu 6 maja 1170 wraz z księciem Mieszkiem ufundował hospicjum przy kościele św. Michała Archanioła w Poznaniu, które w 1187 zostało nadane joannitom. O tej fundacji wspomina dokument jego następcy Benedykta (ok. 1192) oraz Jan Długosz w swoich Rocznikach.

Według Rocznika lubińskiego Radwan objął biskupstwo poznańskie dopiero w 1172 jako następca Cherubina, obecnie jednak uważa się, że w Roczniku pomylono kolejność tych dwóch biskupów.

Bibliografia