Opat

Temat Opat przyciągnął uwagę naukowców, badaczy i entuzjastów. Jego wpływ był odczuwalny w różnych obszarach, od nauki i technologii po politykę i kulturę popularną. Z biegiem lat stało się tematem debat i dyskusji, generując sprzeczne opinie i kontrowersyjne teorie. W tym artykule przyjrzymy się bliżej Opat i zbadamy jego implikacje w dzisiejszym świecie. Od jego początków po obecny wpływ, zagłębimy się w fascynujący świat Opat i odkryjemy, jak ukształtował on nasze postrzeganie i rozumienie otaczającego nas świata.

Herb opata bez święceń biskupich (na taśmie pod tarczą znajduje się dewiza)
Herb opata
Strój opata cysterskiego (z infułą i pastorałem)
Opat

Opat (łac. abbas – „ojciec”, aram. ‏ܐܒܐ‎ abba – „ojciec”) – wyższy przełożony w męskich zakonach katolickich należących do kręgu zakonów mniszych. Odpowiednikiem w zakonach żeńskich jest ksieni (żeńska forma słowa ksiądz)[1].

Opatowi przysługują także niektóre uprawnienia liturgiczne. Może on mianowicie używać infuły (czyli mniej uroczystej mitry) oraz pastorału – pastorał jednak musi zostać przysłonięty welonem, co ukazuje, że opat nie ma władzy pro foro externo, czyli poza swoją wspólnotą zakonną. Ma natomiast zwyczajną władzę ordynariusza wobec swoich podwładnych, co do jurysdykcji. Święceń może udzielać, jeśli sam jest biskupem.

Zobacz też

Przypisy