Goswin (biskup polski)

W dzisiejszym świecie Goswin (biskup polski) stał się tematem zainteresowania wielu osób z różnych dziedzin. Niezależnie od tego, czy chodzi o jego znaczenie w historii, wpływ na współczesne społeczeństwo, czy też przyszłe konsekwencje, Goswin (biskup polski) przykuł uwagę osób w każdym wieku i o każdym zawodzie. W tym artykule podjęto próbę zbadania i przeanalizowania różnych aspektów związanych z Goswin (biskup polski) w celu przedstawienia kompletnej i wzbogacającej wizji tego tematu. Od jego powstania do obecnej ewolucji, łącznie z możliwymi konsekwencjami, naszym celem jest zaoferowanie globalnej i kompletnej perspektywy, która pozwoli naszym czytelnikom w pełni zrozumieć znaczenie Goswin (biskup polski) w świecie, w którym żyjemy.

Goswin (biskup polski)
Data urodzenia

XII wiek

Data śmierci

XII wiek

biskup poznański lub lubuski
Okres sprawowania
Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Goswin – dwunastowieczny polski biskup, którego zgon odnotowano w nekrologu wrocławskiego opactwa św. Wincentego pod datą dzienną 5 kwietnia. Jego diecezja nie jest znana, według hipotezy Wojciecha Kętrzyńskiego był biskupem poznańskim lub lubuskim, gdyż katalogi biskupów tych diecezji (szczególnie poznańskiej) w XII wieku zawierają znaczące luki[1][2].

Zobacz też

Przypisy

  1. Monumenta Poloniae Historica, tom V, s. 685 przyp. e).
  2. W katalogu biskupów poznańskich istnieje spora luka od 1112/13, gdy biskupem był Paweł, aż do 1146, gdy poświadczony jest biskup Bogufał