W tym artykule zagłębimy się w temat Nowela, który w ostatnim czasie wzbudził duże zainteresowanie. Nowela to temat, który wywołał kontrowersje i debaty w różnych obszarach, od polityki po naukę, łącznie z kulturą i społeczeństwem w ogóle. W tym artykule zbadamy różne aspekty Nowela, analizując jego implikacje, znaczenie i wpływ na nasze codzienne życie. Stosując podejście multidyscyplinarne, postaramy się rzucić światło na ten złożony i fascynujący temat, przedstawiając różne perspektywy i podejścia, aby wzbogacić nasze zrozumienie Nowela.
Nowela (wł. novella – nowość) – krótki utwór literacki, pisany prozą, charakteryzujący się jednowątkową fabułą wyraźnie zarysowaną i skondensowaną akcją główną, mocno udramatyzowaną, która zmierza do punktu kulminacyjnego (puenty). Jest to jedna z odmian epiki.
Nowela wyodrębniła się z opowiadania o konstrukcji dramatycznej; jej początków upatruje się w literaturze grecko-rzymskiej (t.zw. nowela antyczna;[1] m.in. dzieła Herodota czy Milesiaka Arystydy z Miletu ), a także w baśniach bliskowschodnich (Baśnie tysiąca i jednej nocy)[2][3]. W literaturze średniowiecznej prekursorem dzisiejszych nowel były m.in. opowieści rycerskie i hagiograficzne (m.in. anekdoty, exempla, fabliaux, facecje)[2][3], a ogólniej, szeroko pojęte opowiadanie[4]. Znaczące utwory tutaj to wloskie Il Novellino z XIII wieku i angielskie Opowieści kanterberyjskie Geoffreya Chaucera z XIV wieku[2]. Klasyczny model noweli nowożytnej ukształtował się we Włoszech w okresie renesansu (Matteo Bandello, Anton Francesco Grazzini, Giambattista Giraldi Cinzio, Giovanni Francesco Straparola , Agnolo Giovanni Firenzuola , Masuccio Salernitano ),[2][3] a jego najdoskonalszym przedstawicielem był Giovanni Boccaccio – autor Dekameronu[3]. Wtedy też pojawił się sam termin „nowela”[4], który etymologicznie związany jest z Kodeksem Justyniana i pojęciem nowelizacji[2].
Do nieco późniejszej klasyki nowelistyki europejskiej z tego okresu zaliczają się utwory nowelistów hiszpańskich, zwłaszcza Nowele przykładne Miguela de Cervantesa[2][3]. Gatunek noweli stał się bardzo popularny w Europie w XIX wieku[3], bardzo duże znaczenie miał tu Amerykanin Edgar Allan Poe[2]. Popularne były zwłaszcza utwory pisarzy niemieckich (m.in. Achim von Arnim, Ludwig Tieck, Joseph von Eichendorff, Clemens Brentano, E.T.A. Hoffmann), francuskich (Prosper Mérimée, Stendhal, Alphonse Daudet, Guy de Maupassant) i rosyjskich (Aleksandr Puszkin, Nikołaj Gogol, Nikołaj Leskow, Iwan Turgieniew, Lew Tołstoj, Anton Czechow)[3].
W XX wieku popularne stały się utwory zacierające gatunkowo granicę między nowelą a opowiadaniem, i wykorzystujące lub nawiązujące do elementów gatunków takich jak esej i reportaż, a także film[3]. Według Janusza Sławińskiego, „w prozie XX-wiecznej luźne wyparło niemal całkowicie poddaną tradycyjnym rygorom konstrukcyjnym nowelę”[5].
Według Teresy Cieślikowskiej w Polsce termin nowela w XIX wieku zastąpił do tego czasu używany niekiedy rodzimy termin nowina[2], aczkolwiek według Teresy Michałowskiej historycznym polskim odpowiednikiem terminu nowela była historia[6].
Nowele pojawiły się w Polsce wraz z tłumaczeniami z języków obcych (m.in. włoskich), które inspirowały polskich pisarzy; pierwszą polską nowelą była prawdopodobnie anonimowa "Historyja znamienita o Gryzelli" (c. 1550 w krakowskiej oficynie Heleny Unglerowej), inspirowaną opowieścią o Gryzeldzie (a specyficznie, jej wersją z Dekameronu Boccaccia); uważana za pierwszą drukowaną nowelę w języku polskim, i pozycję, która dała początek t.zw. noweli staropolskiej[6][7]. Utwory zaliczane do nowel staropolskich tworzyli m.in. Łukasz Górnicki (fragmenty Dworzanina polskiego), Jan Kochanowski ("Wzór pań mężnych"), Marcin Kromer ("Historyja prawdziwa..."), Bartłomiej Paprocki ("Historia barzo piekna i zalosna o Ekwanusie Krolu Skockim") i Bieniasz Budny ("Historyja krotofilna o kupcu...")[6].
Pozytywizm był okresem największego rozwoju nowelistyki polskiej[8]. Do znaczących polskich klasyków nowel i ich dzieł zalicza się m.in.:
Nowela jest utworem krótkim[2][10][3]. Są zwykle pisane prozą[2][3] i zaliczane do odmian epiki[2][10].
Fabuła noweli jest zwięzła, zwarta i jednowątkowa[2][3][10], oparta na rozwoju akcji w stosunkowo wąskim przedziale czasowym:[2] pozbawiona epizodów, wątków pobocznych, komentarzy, dygresji, postaci dalszoplanowych, rozbudowanych opisów, oraz szczegółowej charakterystyki postaci[a][2][3]. Akcja główna w noweli jest wyraźnie zarysowana, skondensowana (zawiera „wysoki stopień zagęszczenia doniosłych dla bohatera zdarzeń”[3]), mocno udramatyzowana, i poprzez punkty zwrotne zmierza do punktu kulminacyjnego i puenty[2][3][10][11]. Nowele często zawierają motywy dynamiczne[10]. Pozycja narratora jest zwykle wyraźnie zaznaczona[10], lub przynajmniej zasygnalizowana pośrednio[2].
Popularne motywy i techniki w noweli to m.in. paralelizm wątków, odwrócenie (inwersja) sytuacji wyjściowej lub innych elementów, np. motywów, kontrast i powtórzenie motywów[2][3]. Jej treść często dotyczy pewnego zdarzenia, opartego na wyrazistym motywie, z pozoru nieistotnym (np. kamizelka, sokół), ale często nabierającym znaczeń symbolicznych i powiązanych z puentą utworu. Niemiecki pisarz Paul Heyse określił ów motyw mianem „sokoła”. Stworzył on teorię sokoła, opartą na analizie noweli Giovanniego Boccaccia pt. „Sokół” (patrz Dekameron)[12][3].
Nowele mogą być łączone w cykl nowelistyczny[3].
Stanisław Sierotwiński wyróżnił (w swoim Słowniku terminów literackich) następujące trzy rodzaje noweli, zwracając uwagę, że zwykle „odmiany tematyczne i kompozycyjne nowel podobne powieści i podobnie nazwane”[10]:
Janusz Sławiński w Słowniku terminów literackich wyróżnił, poza nowelą tradycyjną, m.in. nowele fantastyczne, grozy, sensacyjne, psychologiczne i filmowe[3]. Opisał także pojęcie szkicu nowelistycznego, jako utworu nie całkiem formalnie zbliżonego do wymogów noweli[13].
Teresa Cieślikowska z kolei wyróżniła postępujące po sobie chronologicznie: nowelę klasyczną (ukształtowaną we Włoszech w okresie renesansu); nowelę romantyczną (popularną zwłaszcza w Niemczech), nowelę realistyczną (okresu pozytywizmu i realizmu, popularną w Polsce, Francji i Rosji)[2]. Alicja Szastyńska-Siemion przed tą typologią wymienia termin noweli antycznej[1].
Wśród utworów epickich, nowela ma bardzo wysoki stopień ograniczeń konstrukcyjnych[3], zarówno powieści[3], jak i opowiadania[14][15] są bardziej elastycznie formalnie (patrz też: opowiadanie a nowela)[3].
Nowela jest krótsza od powieści i opowieści[14][16]. Nowele nazywa się niekiedy nieformalnie „krótkimi powieściami”, „mikropowieściami” lub „minipowieściami”[17].
Nowele są niekiedy uważane za dłuższe od opowiadania[17], ale także opisywane jako mające podobną długość[5]. Różnice między opowiadaniem a nowelą mniej dotyczą długości a bardziej, sposób konstrukcji[18].
Konstrukcja fabularna noweli jest podobna do dramatu[2][10].