Kayah

Kayah
Ilustracja
Kayah (2022)
Imię i nazwisko

Katarzyna Magda Rooijens z domu Szczot

Pseudonim

Kayah

Data i miejsce urodzenia

5 listopada 1967
Warszawa

Gatunki

pop, soul, jazz, folk, muzyka żydowska, dance

Zawód

piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka, producentka muzyczna, prezenterka radiowa

Aktywność

od 1984

Wydawnictwo

Kayax, EMI Music Poland

Powiązania

Grzegorz Ciechowski, Andrzej Smolik, Krzysztof Kiljański, Cesária Évora, Goran Bregović, Viki Gabor

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Strona internetowa

Kayah, właśc. Katarzyna Magda Rooijens z domu Szczot (ur. 5 listopada 1967 w Warszawie) – polska wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, producentka muzyczna, prezenterka radiowa i osobowość telewizyjna. Członkini Rady Polskiej Fundacji Muzycznej. Założycielka wytwórni płytowej Kayax.

Zadebiutowała fonograficznie w 1988 singlem „Córeczko”, za który otrzymała nagrodę specjalną na Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich. Następnie wydała pierwszy album studyjny, zatytułowany po prostu Kayah (1988), który doczekał się również anglojęzycznej wersji z 1991. Ogólnopolską rozpoznawalność zyskała po wydaniu kolejnego albumu pt. Kamień z 1995, który był jej pierwszym, w pełni autorskim dziełem. W kolejnych latach wydała jeszcze 11 albumów: Zebra (1997), Kayah i Bregović (1999, nagrany z Goranem Bregoviciem), JakaJaKayah (2000), Stereo typ (2003), The Best & The Rest (2005), MTV Unplugged (2007), Skała (2009), Panienki z temperamentem (2010, z Renatą Przemyk), Kayah & Royal Quartet (2010, z Royal String Quartet), Transoriental Orchestra (2013) i Gdy pada śnieg (2016). Do jej największych przebojów należą piosenki, takie jak „Fleciki”, „Na językach”, „Supermenka”, „Śpij kochanie, śpij”, „Prawy do lewego”, „Testosteron”, „Prócz ciebie, nic”, „Za późno”, „Po co” i „Ramię w ramię”. Trzy wydane przez nią płyty dotarły na szczyt listy najchętniej kupowanych albumów w Polsce. Za sprzedaż albumów i singli otrzymała jedną diamentową płytę, jedną podwójnie platynową, cztery platynowe i osiem złotych.

Laureatka ośmiu Fryderyków, nagrody specjalnej na Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn oraz Złotej Superjedynki i sześciu Superjedynek na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Honorowy Ambasador Stolicy Polskiej Piosenki Opole. Wielokrotnie znajdowała się na liście „100 najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu” w zestawieniu magazynu „Forbes Polska”, zajmując najwyższą, 21. pozycję w 2013. W 2010 czasopismo „Machina” umieściło ją na czwartej pozycji na liście 50 najlepszych polskich wokalistek.

Pomiędzy projektami muzycznymi była prowadzącą, jurorką bądź trenerką w kilku telewizyjnych programach rozrywkowych i wzięła udział w licznych dużych kampaniach reklamowych. Prowadzi czynnie działalność charytatywną i społeczną, została ambasadorką Światowego Funduszu na rzecz Przyrody (WWF).

Rodzina i edukacja

Jest córką Polki i Żyda. Gdy miała 11 lat, ojciec opuścił rodzinę i wyjechał za granicę. Ze strony ojca ma dwie przyrodnie siostry. Dzieciństwo spędziła u dziadków w Białymstoku. Jej babka była kuzynką Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i Marii Dąbrowskiej.

W młodości chciała zostać archeologiem. Trenowała judo w szkole sportowej. Edukację zakończyła w liceum, nie podchodząc do matury. W 1985 uzyskała dyplom w klasie fortepianu u prof. Anny Narkiewicz. W dorosłym życiu dorabiała, sprzedając krawaty.

Działalność muzyczna

Początki

Karierę muzyczną rozpoczęła w 1984 od nawiązania współpracy z Kostkiem Joriadisem oraz zespołami Rasstar i Zgoda. W 1986 nagrała z zespołem Tilt utwór „Mówię ci, że…”, który zdobył popularność w Polsce. W 1988 po raz pierwszy wystąpiła na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, wykonując utwór „Córeczko” podczas 25. edycji festiwalu. Dzięki utworowi zyskała rozgłos w kraju. Następnie nagrodę specjalną na Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn i wystąpiła na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Również w 1988 nakładem wytwórni Polskie Nagrania „Muza” wydała swój debiutancki album, zatytułowany po prostu Kayah. Niedługo po premierze płyty zakończyła współpracę z wytwórnią, twierdząc, że oferowany jej kontrakt był „ubezwłasnowolniający”. Do zerwania kontaktu doszło z powodu niedopilnowania przez wytwórnię szczegółów koncertu promocyjnego, co stanowiło podstawę do zakończenia współpracy.

Lata 1990–1999

W 1991 Polskie Nagrania wydały – bez zgody artystki – anglojęzyczną wersję albumu Kayah. Ona sama wówczas zrobiła sobie kilkuletnią przerwę w działalności muzycznej i zamieszkała w Wiedniu, gdzie pracowała jako modelka. Powróciła do pracy artystycznej jako wokalistka drugoplanowa, śpiewając w chórkach zespołu Tilt oraz nagrywając partie wokalne na albumy Obywatela G.C., De Mono, Atrakcyjnego Kazimierza, Pawła Stasiaka, Mietka Szcześniaka, Kasi Stankiewicz i Andrzeja Krzywego.

Kayah podczas koncertu

W 1993 wystąpiła z piosenką „Liść” w konkursie o Bursztynowego Słowika oraz z utworem „Cyganeria” w koncercie wspomnień podczas 30. Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie. Utwór „Liść” – pod zmienioną nazwą „Mówili o mnie” – pojawił się na akustycznej płycie zespołu Republika pt. Bez prądu. W 1994 z piosenką „Ja chcę ciebie” wystartowała w koncercie „Premier” podczas 31. KFPP w Opolu, na którym otrzymała nagrodę od prezydenta miasta, a także zajęła drugie miejsce na Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn.

W listopadzie 1995 wydała pierwszy autorski album jazzowy pt. Kamień, który promowała singlami: „Jak liść”, „Nawet deszcz”, „Santana” i „Fleciki”. Ostatnia piosenka stała się jednym z przebojów roku i otrzymała nagrodę polskich rozgłośni radiowych PlayBox w kategorii „Złota Dziesiątka”. Za płytę zebrała pozytywne recenzje, a za sprzedaż albumu odebrała status złotej płyty. Otrzymała także Fryderyka dla wokalistki roku, a w 1996 zdobyła kolejną nominację do tej nagrody.

Wiosną 1997 wydała album pt. Zebra, na którym umieściła materiał nawiązujący do stylistyki disco i soul. W ramach kampanii promocyjnej płyty w towarzystwie dziennikarzy odwiedziła w dniu premiery warszawskie zoo i objęła opieką zebrę Kaję. Płyta osiągnęła sukces komercyjny – w ciągu kilku dni nakład albumu przekroczył 100 tys. egzemplarzy, ogólnie sprzedano go ponad 200 tys. sztuk, za co odebrała certyfikat podwójnie platynowej płyty. Album promowała przebojami „Na językach” i „Supermenka”, za które odebrała m.in. dwie statuetki PlayBox w kategorii „Złota Dziesiątka”. Z kolei za sam album odebrała Fryderyki dla kompozytora, autora i wokalistki roku oraz za wygraną w kategorii album roku pop.

W kwietniu 1999 wydała album pt. Kayah i Bregović, który nagrała z bałkańskim muzykiem Goranem Bregoviciem. Płytę promowali singlami: „Śpij kochanie, śpij” i „Prawy do lewego”, które stały się przebojami i zapewniły im dwa PlayBoxy w kategorii „Złota Dziesiątka”. Album pozostaje jednym z największych bestsellerów w historii polskiej fonografii i osiągnął certyfikat diamentowej płyty, rozchodząc się w liczbie ponad 700 tys. egzemplarzy w Polsce. We wrześniu Kayah i Bregović zagrali wspólny koncert na warszawskim Służewcu, na którym obecnych było ponad 50 tys. widzów. W związku z popularnością albumu w Polsce, koncern Bertelsmann Music Group wydał płytę w kilkunastu krajach, m.in. we Francji i Włoszech. Duet otrzymał Fryderyka za płytę roku i wideoklip roku (do „Prawy do lewego”); Kayah dostała ponadto statuetkę dla wokalistki roku. Po zakończeniu współpracy Kayah w negatywnym tonie wypowiadała się o Bregoviciu, zarzucając mu brak elegancji i uczciwości, i twierdząc, że nie otrzymała od niego pełnej zapłaty za współtworzenie albumu.

Lata 2000–2009

12 maja 2000 wydała album pt. JakaJaKayah, za którego sprzedaż w licznie ponad 70 tys. egzemplarzy odebrała certyfikat platynowej płyty. Płytę promowała tytułowym utworem i teledyskiem, który był pierwszym wideoklipem wyemitowanym na antenie MTV Polska. Za występ w teledysku otrzymała nagrodę na Festiwalu Yach Film w kategorii najlepsza kreacja aktorska, a za album dostała pięć nominacji do Fryderyków. W czerwcu odebrała Superjedynki podczas 37. KFPP w Opolu za zwycięstwo w kategoriach: najlepsza wokalistka, przebój roku („Śpij kochanie, śpij”), najlepsza płyta pop (Kayah i Bregović) i najlepszy teledysk („Prawy do lewego”).

W 2001 wydała utwór „Embarcação”, który nagrała z Cesárią Évorą. Teledysk do utworu, nakręcony przez Bolesława Pawicę, zdobył pierwszą nagrodę podczas X Festiwalu Yach Film za najlepszą reżyserię oraz był nominowany do Fryderyka dla najlepszego teledysku. Piosenka znalazła się na polskiej reedycji płyty JakaJaKayah, a w Kanadzie i dziewięciu krajach europejskich album został wydany pod zmienioną nazwą – YakaYaKayah. W międzyczasie artystka nagrała piosenkę „Wiosna przyjdzie i tak” na potrzeby promocji filmu Przedwiośnie oraz zagrała koncert dla polskich żołnierzy w Kosowie. 6 października 2002 wystąpiła w koncercie z okazji 40-lecia działalności radiowej „Trójki”. 22 lutego 2003 zaśpiewała podczas Charytatywnego Balu Dziennikarzy.

22 sierpnia 2003 wydała album pt. Stereo typ, z którym dotarła do pierwszego miejsca listy bestsellerów płytowych w Polsce i za którego spredaż w 50 tys. egzemplarzy uzyskała certyfikat złotej płyty. Za album otrzymała siedem nominacji do nagrody Fryderyków. Za teledysk do pierwszego singla, utworu „Testosteron”, otrzymała pierwszą nagrodę na festiwalu Yach Film. 23 sierpnia wystąpiła podczas 40. MFP w Sopocie; jej występ obejrzało ponad 5 mln telewidzów. Jesienią odbyła klubową trasę koncertową pod nazwą Stereo Tour. W 2004 była nominowana do Nagrody Muzycznej Radia Eska w kategorii artystka roku – Polska. 2 maja wystąpiła w koncercie „Dwa kolory” organizowanym przez Polsat z okazji Dnia Flagi Polskiej. Latem 2004 wystąpiła na festiwalu TOPtrendy oraz Sopot Festival 2004 w trakcie koncertu „Czas płynie jak rzeka” ku pamięci Czesława Niemena.

W 2005 wzięła udział w nagraniach singla „Pokonamy fale”, który powstał z myślą o ofiarach trzęsienia ziemi na Oceanie Indyjskim oraz wystąpiła na koncercie charytatywnym, podczas którego zebrano pieniądze na rzecz programu Adopcja na odległość wspierającego ofiary tragedii; koncert był transmitowany przez TVP2 i obejrzało go ponad 4 mln telewidzów. Pod koniec kwietnia wydała dwupłytową składankę przebojów pt. The Best & The Rest, za którą uzyskała status złotej płyty, sprzedając album w nakładzie ponad 50 tys. sztuk. Wydawnictwo promowała duetem „Prócz ciebie, nic” z Krzysztofem Kiljańskim. Za utwór odebrali nagrodę Fryderyka 2005 za piosenka roku oraz Superjedynkę w kategorii przebój na 42. KFPP w Opolu. The Best & The Rest promowała także teledyskiem do singla „Jutro rano”, za który otrzymała trzy nominacje na Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film. 14 maja wystąpiła w Warszawie w koncercie „Szczęśliwe 10 na 10-lecie Canal+. Również w 2005 zaśpiewała partie wokalne tytułowej bohaterki w spektaklu telewizyjnym Kopciuszek (reż. Krystyna Janda), wystąpiła jako support przed koncertem Stinga w Warszawie oraz zaśpiewała podczas koncertów TVP1: „Święta, święta” i „Rewia sylwestrowa”.

Kayah (2007)

7 marca 2006 zaśpiewała podczas koncertu Lisy Stansfield w Teatrze Wielkim w Warszawie. Pod koniec czerwca wystąpiła na koncercie „Koncertowe lato 2006” emitowanym na Polsacie. 4 sierpnia zaśpiewała na „Festiwalu Jedynki” w Sopocie podczas koncertu z okazji 25-lecia istnienia zespołu Perfect. 22 lipca wystąpiła z azjatyckimi aranżacjami swoich przebojów na Orange World Music Festival w Dębkach. Pod koniec listopada w Łodzi zagrała pierwszy w Polsce i Europie środkowo-wschodniej koncert z cyklu MTV Unplugged. Koncert został zarejestrowany i wydany w formie albumu koncertowego pt. MTV Unplugged, który ukazał się na CD i DVD w marcu 2007. Kayah za sprzedaż płyty w nakładzie ponad 15 tys. egzmemplarzy uzyskała kolejny w karierze certyfikat złotej płyty. W grudniu 2006 wydała świąteczny album pt. Kolędy śpiewa Kayah. W ostatnich miesiącach roku wystąpiła także na gali wręczenia Europejskich Nagród Filmowych oraz podczas koncertów Polsatu: „Wystarczy chcieć” i „Sylwester gwiazd w Polsacie”. Nagrała również tematy muzyczne do kilku filmów Kochankowie Roku Tygrysa i Ryś. W październiku 2007 premierę miał album zespołu Zakopower Na siedem, na którym znalazł się utwór „Zbuntowany anioł” z tekstem autorstwa Kayah. Do końca roku artystka zaśpiewała na gali wręczenia Róż Gali w Teatrze Narodowym w Warszawie oraz plenerowego koncertu TVP1 „Sylwester pod dobrą gwiazdą” we Wrocławiu.

Kayah (2008)

W sierpniu 2008 zagrała koncert w Ostródzie w ramach Letniej trasy koncertowej RMF FM, a w następnym miesiącu wystąpiła podczas PKO BP London Live – Polish Music Festival na Wembley Arenie. W czerwcu 2009 wystąpiła podczas koncertu 20 lat wolności na Placu Teatralnym w Warszawie, a podczas 46. KFPP w Opolu odebrała Złotą Superjedynkę za zdobycie największej liczby Superjedynek w historii festiwalu. We wrześniu wydała album pt. Skała, którym stylistycznie powróciła do brzmień znanych z albumu Kamień. Za album w pierwszym dniu sprzedaży uzyskała status złotej płyty i zadebiutowała na pierwszym miejscu listy bestsellerów OLiS, na którym płyta utrzymała się przez kolejne dwa tygodnie; łącznie album sprzedano w blisko 40 tys. egzemplarzy. Kayah promowała album singlami: „Jak skała” i „Ocean spokojny już”. Za płytę uzyskała nominację do nagrody Fryderyka w kategorii album roku pop. W sierpniu zaśpiewała utwór „Pod papugami” w koncercie ku czci Czesława Niemena podczas festiwalu sopockiego, a w listopadzie i grudniu odbyła trasę koncertową pt. Skała Akustycznie.

Lata 2010–2019

Kayah na 46. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (2009)

W 2009 nawiązała współpracę z Royal String Quartet, z którym w marcu 2010 wydała album pt. Kayah & Royal Quartet. Na płycie umieściła swoje przeboje w nowych aranżacjach, nagranych przy użyciu instrumentów smyczkowych. Za sprzedaż albumu odebrała certyfikat złotej płyty. Od marca do maja odbyła trasę koncertową promującą album. W kwietniu wystąpiła jako gość na gali rozdania Fryderyków 2010, a pod koniec maja na festiwalu TOPtrendy w Sopocie otrzymała statuetkę „Top nr 5” za wysoką sprzedaż płyt w latach 2009–2010. 1 listopada premierę miał album pt. Panienki z temperamentem, który nagrała z Renatą Przemyk. Album, na którym znalazły się covery piosenek z repertuaru Kabaretu Starszych Panów, osiągnął nakład 10 tys. sprzedanych egzemplarzy. Również w listopadzie solowo zagrała cztery koncerty w Anglii w ramach cyklu Your Country Live.

Wiosną 2011 powróciła na listy przebojów z singlem „Za późno”, który uplasował się na czwartym miejscu w kategorii muzyka w opublikowanym przez Google Zeitgeist rankingu najczęściej wyszukiwanych haseł w polskim Internecie. 5 czerwca zagrała recital w trakcie festiwalu TOPtrendy 2011; koncert obejrzało ok. 1,9 mln widzów. Również w czerwcu wystąpiła podczas koncertów „Co ty na to? Z radiem lato” i „Panna, madonna, legenda tych lat – w hołdzie Ewie Demarczyk” na 48. KFPP w Opolu. W 2012 wystąpiła na 14. Charytatywnym Balu Dziennikarzy, podczas wakacyjnej trasy koncertowej Letnia scena Eski i na koncercie Stanko+ w ramach festiwalu Solidarity of Arts w Gdańsku. Zagrała także koncert na IX Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera” z Transoriental Orchestrą, z którą nagrała także album pt. Transoriental Orchestra wydany w listopadzie 2013. Również w 2012 wystąpiła m.in. w koncercie z okazji 50-lecia działalności radiowej „Trójki”.

W czerwcu 2013 została odznaczona przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi dla polskiej kultury oraz osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej”. Zaśpiewała także w trakcie gali jubileuszowej na 50. KFPP w Opolu. W grudniu wystąpiła w programie Gwiazdy kolędują z Dwójką. W maju 2014 zaśpiewała podczas koncertu TVP na warszawskim Podzamczu z okazji 10-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, a w czerwcu – podczas koncertu 25 lat! Wolność – kocham i rozumiem! w ramach 51. KFPP w Opolu oraz na gali rozdania nagród w plebiscycie „Ludzie wolności” TVN i „Gazety Wyborczej. Również w 2014 nagrała z Andrzejem Piasecznym cover piosenki Arethy FranklinI Say a Little Prayer” na potrzeby kampanii reklamowej sieci sklepów Freshmarket. W 2015 wystąpiła m.in. na gali z okazji 25-lecia działalności RMF FM organizowanej w Teatrze Narodowym w Warszawie oraz w koncercie „Muzyczna biografia – 90 lat Polskiego Radia” na 52. KFPP w Opolu oraz zagrała koncert z Transoriental Orchestrą na Life Festival Oświęcim; początkowo miała wystąpić na festiwalu wraz z Goranem Bregoviciem, jednak jego występ odwołano z powodu z powodów politycznych, tj. poparcia dla rosyjskiej aneksji na Krym. Latem 2015 uczestniczyła w trasie Lato z radiem. W listopadzie wydała reedycję albumu pt. Kamień z okazji 20. rocznicy wydania płyty, a w grudniu zaśpiewała podczas „Sylwestrowej Mocy Przebojów” w Katowicach; koncert był najchętniej oglądanym telewizyjnym widowiskiem sylwestrowym. W maju 2016 kolejny raz wystąpiła w ramach trasy Letnia scena Eski, a w czerwcu – podczas koncertu pt. „Ta noc do innych niepodobna” z okazji 120-lecia kinematografii w ramach 53. KFPP w Opolu. We wrześniu zagrała w Warszawie koncert z Goranem Bregoviciem, a w listopadzie wydała album pt. Gdy pada śnieg, na którym umieściła covery kolęd i autorskie piosenki świąteczne.

Kayah (2017)

W 2017 nawiązała współpracę z izraelskim kompozytorem i producentem Idanem Raichelem, z którym wylansowała przebój „Po co. W maju zrezygnowała z występu na LIV Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu z powodów politycznych oraz jako „znak jedności z tymi, którzy na cenzurowanym byli i nadal pozostali”, wyrażając niezadowolenie z działalności Telewizji Polskiej. Latem zaśpiewała na gali wręczenia tytułu „Człowieka roku” od redakcji „Gazety Wyborczej” oraz wystąpiła na festiwalach: Disco pod gwiazdami w Stężycy, Top of the Top w Sopocie i Magiczne zakończenie wakacji w Kielcach. Jesienią odbyła ogólnopolską trasę koncertową z Goranem Bregoviciem, poza tym m.in. zaśpiewała podczas koncertu z okazji 20-lecia emisji teleturnieju TVP1 Jaka to melodia?. W listopadzie nagrała z Grzegorzem Hyży utwór „Podatek od miłości” na potrzeby filmu o tym samym tytule. W marcu 2018 na gali rozdania MocArtów RMF Classic odebrała nagrodę przyznawaną „artystom, którzy w szczególny sposób zapisali się w historii radia”,. W maju wystąpiła podczas koncertów: „Radiowy przebój roku” w ramach Polsat SuperHit Festiwal 2018 i „Gwiazdy dla Zbyszka. Tribute to Zbigniew Wodecki”, który był transmitowany w TVN. W lipcu była jedną z gwiazd festiwalu New Pop w Białymstoku i koncertu Polsatu „Gwiazdy dla Ziemi – Earth Festival” w Uniejowie. W sierpniu wystąpiła podczas koncertu „#iDANCE” na festiwalu Top of the Top w Sopocie. Również w 2018 udzieliła się wokalnie w projekcie artystycznym Tomasza Bagińskiego „Czarna Polana” oraz nagrała piosenkę „Miłość” na potrzeby albumu pt. Tischner. Mocna nuta, który został nagrany ku pamięci ks. Józefa Tischnera i był nominowany do Fryderyków za album roku folk/muzyka świata. W 2019 wystąpiła m.in. podczas koncertu walentynkowego w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie i na gali rozdania Fryderyków. Zagrała także trzy koncerty z Goranem Bregoviciem i wydała singiel „Dawaj w długą, wystąpiła w Gdańsku na koncercie zorganizowanym przez Europejskie Centrum Solidarności z okazji 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce oraz podczas koncertu Gwiazdy dla Ziemi – Earth Festival w Uniejowie, a także w ramach trasy Lato z radiem w Zakopanem. Od czerwca do października występowała z innymi artystkami w ramach projektu koncertowego „Women’s Voices. Kobiety ratują planetę”. W sierpniu ponownie wystąpiła w koncercie „#iDance” podczas festiwalu Top of the Top w Sopocie. W grudniu wystąpiła podczas koncertu świątecznego „Najpiękniejsze kolędy” w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Lubinie.

Od 2020

W styczniu 2020 wydała singiel „Ramię w ramię”, który nagrała z Viki Gabor. Za jego autorstwo otrzymała nominacje do Fryderyków 2021 w kategoriach kompozytor roku i autor roku. W marcu ukazał się teledysk do piosenki „Przejazdem” zespołu Pectus, w której gościnnie zaśpiewała. W maju wzięła udział w akcji #hot16challenge2, promującej zbiórkę funduszy na rzecz personelu medycznego pracującego w trakcie trwania pandemii COVID-19. Z inicjatywy Anny Dymnej wzięła udział także w nagraniu piosenki „Mimo wszystko”, będącej hołdem dla ludzi walczących o zdrowie innych w dobie pandemii COVID-19. W sierpniu ukazał się singiel Karoliny Cichej „Płacz nad młodością, co odchodzi” nagrany z udziałem Kayah. We wrześniu wydała utwór „Królestwo kobiet” nagrany z Mery Spolsky na potrzeby promocji serialu TVN o tym samym tytule. W październiku odbyła się premiera singla Marii Sadowskiej „Kocham cię” z gościnnym udziałem Kayah. W tym samym miesiącu artystka wystąpiła z Viki Gabor jako gość muzyczny w finale 11. edycji programu Polsatu Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami. W grudniu wydała świąteczny utwór „To spotkanie”, który zaśpiewała z Małgorzatą Kościelniak.

Kayah na Polsat SuperHit Festiwalu 2023

W czerwcu 2021 wydała utwór „Kochaj różnym być”, który nagrała z Nickiem Sincklerem. Również w 2021 wystąpiła m.in. podczas koncertu Polskiego Radia „To, co najpiękniejsze – pamięci Krzysztofa Krawczyka”, podczas koncertu „Najlepsi z najlepszych” na Polsat SuperHit Festivalu 2021, na gali rozdania Fryderyków 2021, podczas koncertów #Forever Young i #Nasze20lecie na Top of the Top Sopot Festival 2021, gali finałowej wyborów Miss Polski 2021 oraz koncertu „Fundacja Polsat 25 lat. Jesteśmy dla dzieci”. Na przestrzeni roku premierę miały też piosenki, w których gościnnie zaśpiewała: „Powiedz kotku” Andrzeja Piasecznego, „Nie dzielcie nas” Krzysztofa Iwaneczki, „Pod powieką (Preludium e-moll)” Natalii Kukulskiej i „Niech zimy nie będzie” Arka Kłusowskiego.

W 2022 wystąpiła m.in. na charytatywnym koncercie TVN „Razem z Ukrainą”, na koncercie „Radiowy przebój roku” na Polsat SuperHit Festiwal i podczas Top of the Top Sopot Festivalu. Poza tym wydała single „Odnaleźć siebie” i „No, a ja?” (nagrany w duecie z Michałem Bajorem), a jesienią w ramach projektu „Kayax XX Rework” z okazji 20-lecia wytwórni Kayax wzięła udział w nagraniu nowej wersji utworu Julii WieniawyNie muszę i swojego singla „Po co”. W 2023 wystąpiła na telewizyjnych koncertach organizowanych przez Polsat: „Stay Together – Nie bądź obojętny”, „100 lat Disneya”, „20 lat festiwali Polsatu w Sopocie” (w ramach Polsat SuperHit Festiwal 2023), „Pokolenia wolności. Koncert z okazji rocznicy I wolnych wyborów”, „Gwiazdy dla Czystej Polski” (w ramach festiwalu „Earth Festival”) i „Sylwestrowa Moc Przebojów oraz na organizowanym przez TVN Top of the Top Sopot Festival i wigilijnym koncercie „Wspólne kolędowanie”. W tym samym roku ukazały się single Patricii Kazadi „Genesha” i Dominika Dudka „Na co mi to” nagrane w duecie z Kayah, a także wznowienie albumu Stereo typ w wersji winylowej z okazji 20-lecia wydania. Ponadto wraz z zespołami Dagadana, Laboratorium Pieśni i Tęgie Chłopy wystąpiła gościnnie w singlu „Jesień – tańcujL.U.C.-a i Rebel Babel Film Orchestry, promującym film Chłopi. Piosenka dotarła do 9. miejsca notowania OLiS – single w streamie i została certyfikowana platynową płytą. Ponadto otrzymała nominację do Fryderyka 2024 w kategorii utwór roku i zajęła trzecie miejsce w polskich wewnętrznych eliminacjach na 68. Konkurs Piosenki Eurowizji.

Na początku 2024 zakończyła współpracę z wieloletnim menedżerem Tomaszem Grewińskim. W marcu tego samego roku wykonała pierwszy koncert w ramach cyklu Muzyka na dobry wieczór organizowanego przez TVP2, a także uczestniczyła w wykonaniu utworu „Jesień – tańcuj” podczas ceremonii Fryderyków 2024.

Działalność biznesowa

Równolegle z działalnością muzyczną skupiła się na działalności producenckiej. W 2001 wraz ze swoim ówczesnym menedżerem Tomaszem „Tomikiem” Grewińskim zawiązała spółkę producencką Kayax. Pierwszym efektem współpracy było stworzenie siedmiu utworów na album Ewy Bem pt. Mówię tak, myślę nie. W kolejnych latach wydała albumy wykonawców, takich jak Brodka, Zakopower, Hey, Andrzej Smolik, Urszula Dudziak, Artur Rojek, Krzysztof Kiljański, Maria Peszek, Krzysztof Zalewski, Daria Zawiałow czy Mary Komasa.

Pod koniec 2018 uruchomiła projekt muzyczny My Name Is New mający na celu promowanie debiutujących wykonawców.

Działalność polityczna

W 2007 związała się z powstałą wówczas Partią Kobiet.

W 2016 podjęła współpracę z Komitetem Obrony Demokracji, biorąc udział we wrześniowym marszu i wygłaszając na nim przemówienie przeciwko działaniom rządu w sprawach aborcji. W 2017 wystąpiła w spocie ruchu społecznego Kultura Niepodległa, sprzeciwiającemu się „podporządkowaniu kultury politykom i partiom politycznym”.

Działalność społeczno-charytatywna

Kayah podczas gali charytatywnej „Gramy z Fantazją” w Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, 3 marca 2012

Współpracowała z Komitetem Ochrony Praw Dziecka i Fundacją Uli Jaworskiej, angażując się akcje profilaktyki zdrowotnej. Zasiadała w Radzie Polskiej Fundacji Muzycznej. Wspierała kampanię, przeprowadzaną przez firmę farmaceutyczną Merck Serono, zachęcającą do przeprowadzania działań edukacyjnych związanych z chorobami tarczycy. W 2019 wsparła akcję kanału Discovery Life „#BadamPiersi” zachęcającą kobiety do profilaktyki w badaniu piersi.

Zaangażowała się w ogólnopolską kampanię społeczną Pij mleko! Będziesz wielki. W 2007 zaśpiewała w koncercie „Podziel się posiłkiem”, mającym promować akcję dożywiania dzieci. Brała udział w kampanii Fundacji Polsat: „A wystarczy naprawdę niewiele – wystarczy chcieć” (2008) i „Dzieci dzieciom” (2009). Charytatywnie wzięła udział w nagraniu audiobooków dla pacjentów szpitali dziecięcych w całej Polsce: „Bajki oparte na Faktach” w 2013 i „Klub Sportowy Koźlątko” w 2016. W 2018 wraz z Grzegorzem Hyżym zagrała w specjalnym odcinku teleturnieju Milionerzy, a wygraną z programu – czek na 40 tys. zł – przekazali na rzecz Fundacji TVN „Nie jesteś sam”. Również w 2018 wsparła akcję „Podaruj wigilię” Stowarzyszenia „Mali bracia ubogich”. W 2019 wystąpiła w mikołajkowym bloku reklamowym telewizji Polsat, z którego dochód – ponad 1,2 mln zł – został przekazany na leczenie i rehabilitację podopiecznych Fundacji Polsat.

Została ambasadorką polskiego oddziału Światowego Funduszu na rzecz Przyrody; brała udział w akcji WWF Godzina dla Ziemi (2009). W 2018 i 2019 wystąpiła podczas pierwszej i drugiej edycji koncertu „Gwiazdy dla Ziemi – Earth Festival”, mającego na celu uświadamianie ludzi na temat globalnego problemu związanego z zanieczyszczeniem środowiska. W 2019 włączyła się w projekt koncertowy Pauliny Przybysz „Women’s Voices. Kobiety ratują planetę”.

Zaangażowała się w kampanię społeczną Kultura się liczy prowadzoną przez Narodowe Centrum Kultury.

Jest sojuszniczką społeczności LGBT. Zainicjowała powstanie albumu kompilacyjnego pt. Music 4 Boys & Gays (2007), który adresowany był do gejów, i jego kontynuacji Music 4 Queers & Queens (2020). W 2021 zadeklarowała, że swoją Nagrodę Artystyczną Prezydenta Miasta Białegostoku przeznaczy na stowarzyszenie Tęczowy Białystok działające na rzecz osób LGBT i Fundację „AXMAD” opiekującą się uchodźcami z Czeczenii.

Pozostałe przedsięwzięcia

W 2004 uczestniczyła w sztafecie z ogniem olimpijskim podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Atenach.

Była prowadzącą autorskiego programu rozrywkowego TVN To było grane (1998), jurorką w Fabryce gwiazd (2008) i jednym odcinku programu SuperSTARcie (2014) oraz trenerką w pierwszej edycji The Voice of Poland (2011). Za bycie trenerką w The Voice of Poland zdobyła nominację do Telekamer 2011 w kategorii juror. Była uczestniczką charytatywnego wydania teleturnieju Milionerzy (2018). Współprowadziła pojedyncze koncerty podczas festiwalu TOPtrendy 2004, 42. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (2005) i Sopot Festivalu 2007, a także ceremonie wręczenia Fryderyków w latach 2002, 2008 i 2014.

Kayah na gali rozdania Eska Music Awards w Katowicach (2011)

Zaangażowała się w kampanię promocyjną internetowego serwisu informacyjnego Arena.pl (2002) oraz rozgłośni radiowych: Radio Zet (2003, 2006), RMF Classic (2011) i Meloradio (2018). Wystąpiła w kampanii reklamowej marki obuwniczej Inblu (2003), sieci telefonii komórkowej Orange Pop (2005) i Orange (2006), kanału muzycznego VH1 Polska (2005), marki herbacianej Lipton (2007), producenta kosmetyków AA (2009) i sieci sklepów Freshmarket (2014). Za muzykę napisaną do reklamy Orange Pop dostała nagrody na festiwalach Crackfilm, Kreatura i Złote Orły. W 2004 stworzyła linię perfum i kosmetyków „Kayah Women” i „Kayah Men”.

Współtworzyła internetowe nRadio. Współpracowała nad audycją 3 piosenki w Radio Zet Chilli. W latach 2017–2022 prowadziła audycję „Tu i teraz” w Meloradiu.

Wzięła udział w sesjach zdjęciowych do okładek czasopism: „Playboy” (1996, 1997, 2003), „Elle Polska” (1999), „Boutique” (2005), „Gala” (2006, 2010), „Viva!” (2007), „Olivia” (2011), „Zwierciadło” (2012) i „Sens” (2015). W 2011 była felietonistką „Gali”.

Wystąpiła gościnnie w serialach TVN Niania (2005) i Druga szansa (2016). Zagrała Marię Corazzi w filmie Dublerzy i serialu TVP1 serialu o tym samym tytule; obie produkcje miały premierę w 2006. Brała również udział w zdjęciach próbnych do ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza Ogniem i mieczem w reżyserii Jerzego Hoffmana, jednak ostatecznie nie dostała się do obsady filmu; rolę Horpyny odegrała Rusłana Pysanka. Zagrała gwiazdę w filmie Piksele (2009).

W styczniu 2019 zapowiedziała trwanie prac nad książką autobiograficzną, nad którą współpracowała z Agnieszką Wójtowicz.

Charakterystyka muzyczna i inspiracje

Na albumie Kamień, który traktuje jako „prawdziwy debiut”, umieściła materiał łączący brzmienia soulowe z jazzem i R&B, do których powróciła przy nagrywaniu płyty Skała. Zainteresowała się także brzmieniami disco i elektronicznymi, co słychać na płytach Zebra i JakaJaKayah. Po wydaniu płyt Kamień i JakaJaKayah zaczęła być nazywana w mediach „zdolną propagatorką muzyki soul i R&B w Polsce”. W międzyczasie nagrała też album Kayah & Bregović z muzyką bałkańską. Przy okazji płyty Stereo typ powróciła do brzmień popowych. Przy tworzeniu krążka Transoriental Orchestra inspirowała się muzyką żydowską, a także zaśpiewała na nim w językach: hebrajskim, arabskim, jidysz i ladino.

Wpływ na popkulturę

Uchodzi za jedną z najciekawszych i największych polskich gwiazd muzyki, jedną z najpopularniejszych polskich wokalistek i gwiazdę.

W programie rozrywkowym Polsatu Twoja twarz brzmi znajomo w postać wokalistki wcielili się: Mariusz Totoszko (zaśpiewał utwór „Prawy do lewego”), Anna Czartoryska-Niemczycka („Testosteron”), Agnieszka Twardowska („Na językach)”, Kasia Moś („Po co”) i Katarzyna Ptasińska („Byłam różą”).

Magdalena Mielcarz w wywiadzie dla „Newsweeka” wyjawiła, że Kayah była osobą, która wywarła silny wpływ na jej muzyczną twórczość, a Ralph Kaminski, Julia Wieniawa i Reni Jusis wskazują Kayah jako swoją idolkę i inspirację.

Życie prywatne

Rinke Rooyens, mąż Kayah w latach 1998–2010

W latach 90. pozostawała w nieformalnym związku z gitarzystą Bogdanem Kowalewskim. Podczas nagrywania programu To było grane poznała producenta telewizyjnego Rinke Rooyensa, którego poślubiła 5 sierpnia 1998. 1 grudnia 1998 urodził im się syn, Roch. W 1999 małżonkowie otrzymali Srebrne Jabłko, nagrodę przyznawaną w plebiscycie czytelników miesięcznika Pani „najwspanialszym polskim parom”. Od 2002 byli w separacji, ostatecznie rozwiedli się w 2010. W latach 2005–2009 była związana z Sebastianem Karpielem-Bułecką, później spotykała się z senegalskim muzykiem Pako Sarrem. W latach 2017–2023 była związana z Jarosławem Grzywińskim, byłym prezesem Giełdy Papierów Wartościowych.

Jest wegetarianką. Była związana ze szkołą kabały. Choruje na Hashimoto.

Posiada dom w Rio de Janeiro. W 2007 jej majątek szacowany był na ok. 1,5 mln złotych. Była jedną ze „100 najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu” według danych magazynu „Forbes Polska”; jej wizerunek został wyceniony przez reklamodawców na 391 tys. zł w 2008 (34. miejsce), 390 tys. zł w 2009 (35. miejsce), 360 tys. zł w 2010 (64. miejsce), w 2011 zajęła 29. miejsce, 381 tys. w 2012 (53. miejsce), 529 tys. zł, w 2013 (21. miejsce) i 269 tys. w 2014 (51. miejsce). W 2015 rankingu nie publikowano.

Dorobek artystyczny

Muzyka

Albumy studyjne

Filmografia

Źródło:

Rok Tytuł Rola Dodatkowe informacje
2006 Niania ona sama serial telewizyjny; odcinek „Oda do Kayah”
Dublerzy Maria Corazzi film lub miniserial
2009 Piksele gwiazda film
2016 Druga szansa ona sama serial telewizyjny; odcinek „Szansa”
2018 Zabawa, zabawa gwiazda film

Nagrody i nominacje

Przypisy

 1. a b c d e f g h i j Kayah – Artist Biography by David Peter Wesolowski. allmusic.com. . . (ang.).
 2. Kayah – 64. miejsce w rankingu Forbes. forbes.pl. .
 3. Leszek Gnoiński, Jan Skaradziński: Encyklopedia Polskiego Rocka. Warszawa: Świat Książki, 1997, s. 226. ISBN 83-7129-570-7.
 4. Kayah. Filmweb.pl. . (pol.).
 5. Polska Fundacja Społeczna: Zespół. polskafundacjamuzyczna.blogspot.com. . . (pol.).
 6. Nagrody drugiego dnia festiwalu , TVP, 13 czerwca 2009   (pol.).
 7. Uchwała nr X/99/07 Rady Miasta Opola z dnia 19 kwietnia 2007 r. w sprawie nadania tytułu „Ambasadora Stolicy Polskiej Piosenki”  .
 8. a b Patryk Pallus: Najcenniejsze polskie gwiazdy: na czele Robert Lewandowski – Wojewódzki i Prokop w górę. Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2013-07-26. . (pol.).
 9. 50 najlepszych polskich wokalistek. machina.pl, 12-17.
 10. Barry Davis: The many nuances of ‘mama loshen’. The Jerusalem Post, 2015-04-05. . (ang.).
 11. a b c d e f g h Arkadiusz Bartosiak, Łukasz Klinke: PLAYBOY nr 10, 2009 rok. Playboy Polska . wywiadowcy.pl, 2020-01-17. (pol.).
 12. Ewa Prandota. Co w życiu najważniejsze. „Kulturystyka i Fitness (KiF)”. 4/2007, kwiecień 2007. brak numeru strony
 13. a b c Katarzyna Janowska: Kayah w „Sile Kobiet”, odc. 5, seria 1 . Onet.pl . kobieta.onet.pl, 2016-07-15. . (pol.).
 14. Elvis Strzelecki: Wanna szampana i artystyczna niezależność. Jedyna taka artystka na polskim rynku: Kayah. igimag.pl, 2017-11-13. . (pol.).
 15. LeszekL. Gnoiński LeszekL., Encyklopedia polskiego rocka, JanJ. Skaradziński, Warszawa: Świat Książki, 1997, s. 414, ISBN 83-7129-570-7, OCLC 43868642 .
 16. Kayah ~ Katarzyna Rooijens ~ Biografix 1988-08-04 Festiwal Krajów Nadbałtyckich. Biofix.pl. . (pol.).
 17. Internet nie zapomina! Tak Kayah śpiewała na Festiwalu Piosenki Radzieckiej. Przypomniano też dawny wywiad. wMeritum.pl, 2017-05-22. . (pol.).
 18. Kayah – Kayah. Discogs . discogs.com. . (ang.).
 19. KULTOWE ROZMOWY KAYAH. . (pol.).
 20. a b Roman Praszyński: Wywiad z Kayah w „Viva! Exclusive”. Viva! . polki.pl, 2014-10-30. . (pol.).
 21. Łukasz Smolarski: KAYAH część 1 – Biznes Misja – Inspirujące wywiady z ludźmi sukcesu. biznesmisja.pl, 2018-09-05. . (pol.).
 22. Kayah – Kayah. Discogs . discogs.com. . (ang.).
 23. „Dzięki publiczności czuję się jak królowa”. Urodziny Kayah. empik.com, 2019-11-04. . (pol.).
 24. De Mono – Oh Yeah!. Discogs . discogs.com. . (pol.).
  Atrakcyjny Kazimierz I Cyganie* – Prawdziwa Miłość. Discogs . discogs.com. . (pol.).
  Mr. Dance – Mr Dance. Discogs . discogs.com. . (pol.).
  Mietek Szcześniak* – Raduj Się Świecie. Discogs . discogs.com. . (pol.).
  Kasia Stankiewicz* – Kasia Stankiewicz. Discogs . discogs.com. . (pol.).
  Kuba Frołow: Andrzej Krzywy – Na krzywy ryj. Warszawa: Edipresse Polska, 2016, s. 214–215. ISBN 978-83-7945-271-2.
 25. Sopot Festival '93. operalesna.pl. . (pol.).
 26. Republika – Bez Prądu. Discogs . discogs.com. . (pol.).
 27. XXXI KFPP – 1994. TVP . festiwalopole.tvp.pl. . (pol.).
  Sylwia Gawłowska: Festiwalowe podium. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu 1963–2017 we wspomnieniach artystów. 2018, s. 134–135. ISBN 978-83-938344-7-1.
  Biografia Kayah. polskirock.eu. . . (pol.).
 28. Kamien by Kayah on Apple Music. music.apple.com. . (pol.).
 29. a b Biblioteka Polskiej Piosenki – Kayah. archiwum.bibliotekapiosenki.pl. . (pol.).
 30. Nominowani i laureaci 1995. ZPAV . fryderyki.pl. . (pol.).
 31. Nominowani i laureaci 1996. ZPAV . fryderyki.pl. . (pol.).
 32. Kayah – Zebra. Discogs . discos.com. . (pol.).
 33. 9 nieznanych faktów na temat Kayah. Onet.pl . kultura.onet.pl, 2014-11-24. . (pol.).
 34. Michał Braum: Kayah – wywiad. Muzyczna.pl, 2004-08-31. . (pol.).
 35. Nominowani i laureaci 1997. ZPAV . fryderyki.pl. . (pol.).
 36. Kayah & Bregović* – Kayah & Bregović. Discogs . discogs.com. . (pol.).
 37. Grzegorz Brzozowicz: Trzeszcząca płyta. Wprost, maj 2004. . (pol.).
 38. a b c d Łukasz Klinke, Piotr Szygalski: PLAYBOY nr 11, 2004 rok. Playboy . . (pol.).
 39. Nominowani i laureaci 1999. ZPAV . fryderyki.pl. . (pol.).
 40. Kayah – Jaka Ja Kayah. Discogs . discogs.com. . (pol.).
 41. masz: Wszystkiego najlepszego MTV!!!. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2005-07-07. . (pol.).
 42. Nominowani i laureaci 2000. ZPAV . fryderyki.pl. . (pol.).
 43. XXXVII KFPP – 2000. Telewizja Polska . festiwalopole.tvp.pl. . (pol.).
 44. Nominowani i laureaci 2001. ZPAV . fryderyki.pl. . (pol.).
 45. Yakayakayah by Kayah on Apple Music. music.apple.com. . (pol.).
 46. Trójka – Koncert 40-lecia. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2002-10-02. . (pol.).
 47. Charytatywny bal dziennikarzy. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2003-02-24. . (pol.).
 48. Kayah – Stereo Typ. Discogs . discogs.com. . (pol.).
 49. Oficjalna lista sprzedaży 1 września 2003 :: OLIS – Official Retail Sales Chart. olis.onyx.pl. . (pol.).
 50. Nominowani i laureaci 2003. ZPAV . fryderyki.pl. . (pol.).
 51. Nierówny festiwal TVP. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2003-08-25. . (pol.).
 52. Kayah i Skaldowie lepsi od Ricky Martina. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2003-08-26. . (pol.).
 53. Eska Music Awards. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2004-03-14. . (pol.).
 54. Muzyczne wydarzenie w Polsacie. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2004-04-16. . (pol.).
 55. TOPtrendy 2004 nadchodzą. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2004-02-12. . (pol.).
 56. Bez wielkich gwiazd w Sopocie. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2004-07-28. . (pol.).
 57. Adopcja na odległość. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2004-04-16. . (pol.).
 58. Sukces akcji TVP. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2005-02-08. . (pol.).
 59. Nominowani i laureaci 2005 :: Nagroda muzyczna – Fryderyk. www.zpav.pl. . (pol.).
 60. XLII KFPP – 2005. Telewizja Polska . festiwalopole.tvp.pl. . (pol.).
 61. masz: Canal+ świętuje 10 lat. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2005-03-11. . (pol.).
 62. masz: Gwiazdy dziennikarskie grają dla dzieci. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2005-06-27. . (pol.).
 63. pr: Orange organizuje koncert Stinga. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2005-09-05. . (pol.).
 64. masz: Święta w „Jedynce”. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2005-11-24. . (pol.).
 65. kk: Rewia Sylwestrowa w TVP1. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2005-12-20. . (pol.).
 66. masz: Lisa Stansfield w Polsce. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2006-03-06. . (pol.).
 67. masz: Koncertowe Lato 2006 RMF FM, Naj i Polsatu. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2006-06-21. . (pol.).
 68. łk: Mel C, Kombii i Perfect na Festiwalu Jedynki w Sopocie. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2006-07-12. . (pol.).
 69. kk: Orange World Music Festival nad Bałtykiem. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2006-07-16. . (pol.).
 70. masz: MTV Unplugged po raz pierwszy w Polsce. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2006-11-09. . (pol.).
 71. MTV Unplugged by Kayah on Apple Music. music.apple.com. . (pol.).
 72. Kolędy śpiewa Kayah by Kayah on Apple Music. music.apple.com. . (pol.).
 73. rp: Pedro Almodovar i Penelope Cruz w Warszawie. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2006-11-25. . (pol.).
  masz: „Fundacja Polsat” świętuje 10 lat. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2006-12-08. . (pol.).
  masz: Muzyczne Święta w Polsacie. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2006-12-19. . (pol.).
  łk: Sylwester Polsatu ponownie w Krakowie. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2007-09-12. . (pol.).
 74. rp: Kayah śpiewa po chińsku. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2006-08-29. . (pol.).
 75. kk: Stanisław Tym zaśpiewa z Kayah. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2007-02-05. . (pol.).
 76. pp: Premiera płyty Zakopower w dzienniku ‘Polska’. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2003-02-26. . (pol.).
 77. kk: Najwięcej widzów na sylwestrze TVP 2, playback Dody. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2008-01-02. . (pol.).
 78. łk: Letnia trasa koncertowa RMF FM. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2008-06-18. . (pol.).
  pp: Dwójka pokaże polski megakoncert PKO BP z Londynu. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2008-05-16. . (pol.).
 79. pp: Mimo kryzysu Polsat inwestuje w eventy. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2003-02-26. . (pol.).
 80. XLVI KFPP – 2005. Telewizja Polska . festiwalopole.tvp.pl. . (pol.).
 81. Skała by Kayah on Apple Music. music.apple.com. . (pol.).
 82. pp: Kayah wraca do korzeni. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2009-09-01. . (pol.).
 83. Złoto dla Kayah. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2009-09-22. . (pol.).
  Oficjalna lista sprzedaży 21 września 2009 :: OLIS – Official Retail Sales Chart. olis.onyx.pl. . (pol.).
  Kayah znów najlepsza. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2009-10-03. . (pol.).
 84. a b c Paweł Kasa. Brutalna rzeczywistość sceny muzycznej. „Trendy – Art of Living”, s. 32–36, 2011-03-30. Warszawa. ISSN 1689-6092
 85. Nominowani i laureaci 2009 :: Nagroda muzyczna – Fryderyk. zpav.pl. . (pol.).
 86. ks: Kayah i Karpiel-Bułecka na Sopot Festival 2009. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2009-08-11. . (pol.).
  Kayah nie jest jak skała. bialystokonline.pl, 2009-11-23. . (pol.).
  Ostatni koncert Kayah Skała. krakow.naszemiasto.pl, 2009-12-15. . (pol.).
 87. pr: Królewska Kayah. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2010-02-10. . (pol.).
 88. prtrww: Kayah rusza w trasę. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2010-03-19. . (pol.).
 89. masz: Znamy laureatów Fryderyków za 2009 rok. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2010-04-20. . (pol.).
 90. Patryk Pallus: TOPtrendy 2010 w hali sprowadzonej z Wenecji. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2010-05-11. . (pol.).
 91. pr: „Za późno” – nowy przebój Kayah. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2011-05-05. . (pol.).
 92. „Tom Kultury”, 2010-10-06. EMPiK. brak numeru strony
 93. Kayah & Toxique – O2 Your Country Live. megayoga.co.uk, 2010-11-11. . . (ang.).
 94. km: Google Zeitgeist 2011 – czego szukaliśmy w sieci? „X Factor” liderem produkcji tv (wideo). Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2011-12-16. . (pol.).
 95. pp: Kora, Doda i Kayah gwiazdami TOPtrendy 2011. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2011-05-10. . (pol.).
 96. Patryk Pallus: Ruszają TOPtrendy 2011, co w programie?. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2011-06-03. . (pol.).
 97. Patryk Pallus: TOPtrendy z wyższą widownią, 15 mln zł z reklam. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2011-06-07. . (pol.).
 98. Krzysztof Lisowski: Tegoroczny festiwal w Opolu pod znakiem jubileuszy. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2011-05-24. . (pol.).
 99. km: 4 lutego odbędzie się XIV Charytatywny Bal Dziennikarzy. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2012-01-09. . (pol.).
  km: Radio Eska rusza z wakacyjną trasą koncertową „Letnia Scena Eski”. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2012-05-29. . (pol.).
  4. edycja Solidarity of Arts w Gdańsku: Quincy Jones i Chaka Khan z Tomaszem Stańko. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2012-07-23. . (pol.).
 100. Kayah & Transoriental Orchestra na żywo w Warszawie. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2012-08-28. . (pol.).
 101. Transoriental Orchestra by Kayah on Apple Music. music.apple.com. . (pol.).
 102. kl: Radiowa Trójka organizuje uroczysty koncert z okazji jubileuszu 50-lecia. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2012-10-23. . (pol.).
 103. Lista odznaczonych w dniu Święta Wolności. 2013-06-04. . (pol.).
 104. pp: Festiwal w Opolu po raz 50. Co w programie?. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2013-05-22. . (pol.).
 105. łb: Boże Narodzenie w Telewizji Polskiej: filmy, świąteczne koncerty i rozrywka. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2013-12-09. . (pol.).
 106. tw: „Hey Jude” w spocie „10 lat świetlnych” Polski w UE za 7 mln zł (wideo). Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2014-04-23. . (pol.).
  Łukasz Brzezicki: Festiwal w Opolu uczci 25-lecie wolnych wyborów. Wystąpią Krystyna Janda, Maryla Rodowicz i Lady Pank. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2014-05-28. . (pol.).
  pp: Jerzy Owsiak, Adam Małysz i Krystyna Janda wśród „Ludzi Wolności”. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2014-05-28. . (pol.).
 107. a b tw: Kayah i Andrzej Piaseczny muzycznie reklamują Freshmarket (wideo). Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2014-09-05. . (pol.).
 108. pp: Urodzinowa gala RMF FM z gwiazdami w Polsacie. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2015-01-14. . (pol.).
  Patryk Pallus: Opole 2015 z pięcioma koncertami. Górniak, Rodowicz, Kayah, Zakopower wśród gwiazd. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2015-05-27. . (pol.).
  pr: DJ Gromeem, Grubson, Lola Marsh wystąpią na Life Festival Oświęcim 2015. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2015-05-14. . (pol.).
 109. Paweł Gzyl: Kayah: wszystko niosę na własnych barkach. Onet.pl . kultura.onet.pl, 2015-06-11. . (pol.).
 110. pr: Kayah i Goran Bregović wystąpią na Life Festival 2015 w Oświęcimiu. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2015-01-28. . (pol.).
 111. Goran Bregović wyrzucony z Life Festival Oświęcim za prorosyjskie komentarze. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2015-04-09. . (pol.).
 112. Patryk Pallus: „Lato z Radiem” odwiedzi w tym roku 20 miast. Wystąpią Maryla Rodowicz, Hey i Kayah. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2015-04-09. . (pol.).
 113. lb: Rusza 44. edycja „Lata z Radiem”. Wśród gwiazd Maryla Rodowicz, Perfect i Hey. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2015-06-18. . (pol.).
 114. pr: Kayah wznawia płytę „Kamień”. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2015-10-26. . (pol.).
 115. pp: Bajm, Enej, Kayah, Urszula i Wilki na sylwestrze Polsatu w Katowicach. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2015-11-27. . (pol.).
 116. pp: Sylwester Polsatu wygrał z koncertem TVP2, TVN trzeci. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2016-01-01. . (pol.).
 117. pk: V edycja „Letniej Sceny ESKI”. Zagrają Sarsa, Margaret i Kayah. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2016-05-17. . (pol.).
 118. kl: Festiwal w Opolu 2016: sześć koncertów w cztery dni, bez kabaretonu. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2016-05-19. . (pol.).
 119. pk: Rusza 53. Festiwal w Opolu – muzyka filmowa, debiuty i koncert alternatywny. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2016-06-03. . (pol.).
 120. pr: Goran Bregović i Kayah znów razem na scenie. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2016-05-23. . (pol.).
 121. Gdy pada śnieg by Kayah on Apple Music. music.apple.com. . (pol.).
 122. a b c d e Kayah u progu 50-tki: „Nie mam nikogo, na kim mogłabym polegać”. Uroda Życia . viva.pl, 2019-01-04. . (pol.).
 123. Po co (feat. הפרויקט של עידן רייכל) – Single de Kayah en Apple Music , itunes.apple.com   (hiszp.).
 124. Kayah bojkotuje koncert Maryli Rodowicz na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w imieniu wszystkich Polaków. Wpolityce.pl. . (pol.).
 125. Po raz pierwszy zabieram głos w tej sprawie. Facebook. . (pol.).
 126. Jacek Kowalski: Frans Timmermans Człowiekiem Roku „Gazety Wyborczej”. Podczas gali zaśpiewa Kayah jako „gest solidarności”. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2017-05-19. . (pol.).
  Michał Kurdupski: Telewizja Polsat pokaże „Disco Pod Gwiazdami 2017”. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2017-08-10. . (pol.).
  łb: Festiwal w Sopocie może wrócić do TVN za rok. Miszczak: jesteśmy zadowoleni z oglądalności. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2017-08-23. . (pol.).
  Michał Kurdupski: Telewizja Polsat i RMF FM już po raz drugi zorganizują festiwal „Magiczne zakończenie wakacji”. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2017-08-24. . (pol.).
 127. Michał Kurdupski: „Jaka to melodia?” z jubileuszowym koncertem z okazji 20-lecia emisji. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2017-10-09. . (pol.).
 128. pr,zp: Kayah z Grzegorzem Hyżym do filmu „Podatek od miłości”. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2017-11-16. . (pol.).
 129. jd: MocArty RMF Classic 2017 rozdane, wśród laureatów „Twój Vincent” i „Pokot”. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2018-03-13. . (pol.).
 130. Michał Kurdupski: Sławomir, Maryla Rodowicz, Popek i Sylwia Grzeszczak wśród uczestników Polsat SuperHit Festiwal 2018. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2018-04-12. . (pol.).
 131. Michał Kurdupski: TVN pokaże koncert upamiętniający Zbigniewa Wodeckiego. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2018-05-23. . (pol.).
 132. jd, Kayah, Brodka, Natalia Nykiel i The Dumplings wśród gwiazd Białystok New Pop Festival, Wirtualnemedia.pl , wirtualnemedia.pl, 22 maja 2018   (pol.).
 133. a b Michał Kurdupski: 8 lipca odbędzie się koncert „Gwiazdy dla Ziemi – Earth Festival”. Transmisja w Polsacie. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2018-07-04. . (pol.).
 134. Michał Kurdupski: TVN organizuje kolejną edycję Top of the Top Sopot Festival. Impreza odbędzie się w połowie sierpnia. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2018-07-19. . (pol.).
 135. jd: Tomasz Bagiński, Kayah i Atanas Valkov we wspólnym projekcie „Czarna Polana” dla Żubrówki Czarnej. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2018-02-27. . (pol.).
 136. Nominowani i laureaci 2019. Związek Producentów Audio-Video . fryderyki.pl. . (pol.).
 137. łb: Kayah i Daniel Olbrychski na Walentynki w radiowej Jedynce. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2019-02-13. . (pol.).
 138. Michał Kurdupski: TVN zrelacjonuje 25. galę rozdania Fryderyków. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2019-02-20. . (pol.).
 139. Mateusz Ryman: Kayah i Goran Bregović na trzech koncertach w 2019 roku!. JazzSoul.pl . jazzsoul.pl, 2018-10-10. . (pol.).
 140. Dawaj w długą – Single by Kayah. iTunes . music.apple.com, 2019-04-12. . (ang. • pol.).
 141. jk: Polsat pokaże 4 czerwca koncert „Polskę kocham” z ECS w Gdańsku. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2019-05-21. . (pol.).
 142. a b nk: Bajm, Maryla Rodowicz, Grzegorz Hyży w Uniejowie na Earth Festival Polsatu. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2019-06-04. . (pol.).
 143. Nikola Bochyńska: Rusza trasa koncertowa Lato z Radiem Festiwal. Na początek Zakopane. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2019-06-26. . (pol.).
 144. a b Ilona Niebał: „Women’s Voices” we Wrocławiu: „Niesamowite, że gwiazdy takiego formatu udało się zebrać na jednej scenie, wokół jednej idei”. Wysokie Obcasy . wysokieobcasy.pl, 2019-08-03. . (pol.).
 145. Michał Kurdupski: Górniak, Chylińska, Kayah, Rodowicz i Węgiel gwiazdami Top of the Top Sopot Festival 2019. Impreza potrwa 4 dni. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2019-07-22. . (pol.).
 146. NB: TVN na święta pokaże koncerty „Najpiękniejsze kolędy” oraz „Wielcy artyści małym pacjentom”. Wirtualnemedia.pl . wirtualnemedia.pl, 2019-12-20. . (pol.).
 147. Sergiusz Królak: Viki Gabor i Kayah nagrały wspólny utwór. Posłuchaj „Ramię w ramię”!. OGAE Polska . eurowizja.org, 2020-01-07. . (pol.).
 148. Fryderyki 2021: nominacje do nagród ogłoszone. Onet.pl, 2021-03-18. .
 149. MarcinM. Michałowski MarcinM., Pectus i Kayah śpiewają Młynarskiego. Zobacz klip do utworu 'Przejazdem' , Złote Przeboje, 25 marca 2020 .
 150. Gwiazdy dla fundacji Anny Dymnej. Posłuchaj nagrania "Mimo wszystko" , muzyka.dziennik.pl, 4 maja 2020 .
 151. PawełP. Gzyl PawełP., Kayah i Karolina Cicha prezentują wspólną piosenkę i teledysk "Płacz nad młodością, co odchodzi" , Dziennik Polski, 12 sierpnia 2020 .
 152. MarcinM. Michałowski MarcinM., Kayah I Mery Spolsky w klipie do singla 'Królestwo kobiet' , Radio Złote Przeboje, 28 września 2020 .
 153. MartaM. Korycka MartaM., Maria Sadowska i Kayah w duecie , gazeta.pl, 16 października 2020 .
 154. MartaM. Ossowska MartaM., Kayah po stronie kobiet podczas występu na żywo. Zmieniła tekst piosenki , teleshow.wp.pl, 23 października 2020 .
 155. Meloradio i Kayah ze świąteczną piosenką dla słuchaczy , newsroom.eurozet.pl, 18 grudnia 2020 .
 156. Kayah i Nick Sinckler prezentują wspólny singiel "Kochaj różnym być" , Radio Złote Przeboje, 10 czerwca 2021 .
 157. Koncert "To, co najpiękniejsze – pamięci Krzysztofa Krawczyka" , PolskieRadio.pl, 16 czerwca 2021 .
 158. „Najlepsi z Najlepszych” na Polsat SuperHit Festiwal 2021. Polsat . polsat.pl, 26 czerwca 2021. . (pol.).
 159. KAYAH, VIKI GABOR i NOCNY KOCHANEK rozgrzewają scenę Fryderyków 2021! , tvn.pl, 6 sierpnia 2021 .
 160. Top of The Top Sopot Festival 2021: Kayah zaśpiewała "Poszłabym za tobą"! , tvn.pl .
 161. Występy muzycznych gwiazd podczas Festiwalu Piękna 2021 , Polsat .
 162. Koncert „Fundacja Polsat 25 lat. Jesteśmy dla dzieci” , polsat.pl, 6 grudnia 2021 .
 163. Andrzej Piaseczny (Ft. Kayah) – Powiedz kotku.
 164. MartaM. Korycka MartaM., Krzysztof Iwaneczko w duecie z Kayah. "Nie chcemy żyć w rzeczywistości pełnej podziałów" , gazeta.pl, 14 maja 2021 .
 165. MajaM. Piskadło MajaM., Natalia Kukulska i Kayah wspólnie sięgają po Chopina , gazeta.pl, 6 listopada 2021 .
 166. Kayah, Arek Kłusowski i Michał Kmieciak prezentują utwór „Niech zimy nie będzie” , Meloradio, 13 grudnia 2021 .
 167. KarolinaK. Stankiewicz KarolinaK., Koncert „Solidarni z Ukrainą” w TVN. Kayah wzruszyła do łez , teleshow.wp.pl, 20 marca 2022 .
 168. AKG, Drugi dzień Polsat SuperHit Festiwal w Sopocie , teleshow.wp.pl, 21 maja 2022 .
 169. PawełP. Piotrowicz PawełP., Jak przetrwać Kayah. Po pierwszym dniu Top of the Top Sopot Festival 2022 , kultura.onet.pl, 17 sierpnia 2022 .
 170. Masuda, Kayah otwiera się w nowym singlu „Odnaleźć siebie” , Radio Złote Przeboje, 8 lipca 2022 .
 171. MarcinM. Michałowski MarcinM., Kayah i Michał Bajor w pięknym duecie , Radio Złote Przeboje, 21 listopada 2022 .
 172. a b OlgaO. Oleksiak OlgaO., Julia Wieniawa – Nie Muszę w nowej wersji. Rework to duet z Kayah , 4fun.tv, 2 września 2022 .
 173. MateuszM. Ryman MateuszM., RAT KRU i Kayah odświeżają hit "Po co" w ramach akcji Kayax XX Rework , JazzSoul.pl, 28 listopada 2022 .
 174. PawełP. Piotrowicz PawełP., Można (nie) razem. Po koncercie charytatywnym dla Ukrainy „Stay Together – Nie bądź obojętny” , Onet Kultura, 25 lutego 2023 .
 175. BartoszB. Sąder BartoszB., Sentymentalna podróż do świata marzeń, czyli koncert z okazji 100-lecia Disneya , kultura.onet.pl, 10 kwietnia 2023 .
 176. BartoszB. Sąder BartoszB., „Dla tych, co siedzieli...”, czyli po drugim dniu Polsat SuperHit Festiwal , Onet Kultura, 27 maja 2023 .
 177. KrzysztofK. Połaski KrzysztofK., „Pokolenia wolności”. Doda, Natalia Szroeder i Kayah zachwyciły we wzruszającym koncercie Polsatu , Telemagazyn, 2 czerwca 2023 .
 178. „Jak nie my, to kto”? Gwiazdy zagrały dla Czystej Polski. Zobacz wideo! , www.polsat.pl, 21 sierpnia 2023 .
 179. MichałM. Kurdupski MichałM., TVP2 kontra Polsat w sylwestrowy wieczór, koncerty disco polo w Disco Polo Music oraz Polo TV , www.wirtualnemedia.pl, 31 grudnia 2023 .
 180. BartoszB. Sąder BartoszB., Jest jeszcze nadzieja, czyli drugi dzień Top of the Top Sopot Festival , kultura.onet.pl, 23 sierpnia 2023 .
 181. BartoszB. Sąder BartoszB., Tak dobrze jeszcze nie było, czyli trzeci dzień Top of the Top Sopot Festival , kultura.onet.pl, 24 sierpnia 2023 .
 182. BartoszB. Sąder BartoszB., Niech żyją legendy, czyli finał Top of the Top Sopot Festival , Onet Kultura, 24 sierpnia 2023 .
 183. Wspólne kolędowanie – wigilijny koncert w TVN! , tvn.pl, 22 grudnia 2023 .
 184. RoksanaR. Pamuła RoksanaR., Kazadi w duecie z Kayah. Nagrały teledysk z wykorzystaniem AI, fani zachwyceni , gazeta.pl, 1 września 2023 .
 185. MichałM. Boroń MichałM., Zaskakujący duet zwycięzcy "The Voice of Poland". Kogo zaprosił do współpracy? , muzyka.interia.pl, 21 grudnia 2023 .
 186. 20-lecie płyty Stereo Typ Kayah , Polska Płyta / Polska Muzyka, 15 listopada 2023  .
 187. Uroczysta premiera filmu „Chłopi”. Zobaczcie, jak prezentowały się gwiazdy , Rozrywka Wprost, 6 października 2023 .
 188. OLiS – oficjalna lista sprzedaży: Single w streamie , Związek Producentów Audio-Video  . Należy wybrać tydzień 10.11.2023–16.11.2023.
 189. {cytuj stronę |url=https://www.olis.pl/charts/oficjalna-lista-wyroznien |tytuł=OLiS – oficjalna lista wyróżnień |data dostępu=2024-02-08 |opublikowany=Związek Producentów Audio-Video}} Należy zaznaczyć „Wykonawca” i wyszukać Kayah lub zaznaczyć „Tytuł” i wyszukać album bądź singel.
 190. Nominowani 2024. fryderyki.pl. .
 191. To dopiero początek pozytywnych emocji!. Eurowizja TVP . eurowizja.tvp.pl, 21 lutego 2024. . (pol.).
 192. a b Odpoczywa od toksyny, „Na żywo” (10/2024), 7 marca 2024, s. 5 .
 193. Kayah zaśpiewa w ramach cyklu „Muzyka na dobry wieczór”. Premiera już 8 marca w TVP2 , www.tvp.pl, 5 marca 2024 .
 194. Paweł Piotrowicz: Fryderyki 2024: Janerka czyni mistrza, czyli nokaut bez obecności . Onet.pl, 2021-03-23. .
 195. https://www.kobieta.pl/artykul/40-urodziny-kayah
 196. Łucja Piejko: Nie kalkuluję. nowyczas.co.uk. . (pol.).
 197. Martyna Rokita: Kayah: „Niczego nie żałuję” . Zdrowie Menedżera . przeambitni.pl. . (pol.).
 198. My Name Is New. Związek Artystów i Kompozytorów Scenicznych . zaiks.org.pl. . (pol.).
 199. Kayah i działalność polityczna. interia.pl, 2007-03-19. . (pol.).
 200. Leszek Gnoiński: Kayah: Już nikt mnie nie zaprasza do chórków. Dziennik, 2007-10-12. . (pol.).
 201. „Jedna Polska – dość podziałów”. Manifestacja KOD-u w Warszawie. Newsweek. . (pol.).
 202. Manifestacja KOD w Warszawie. „Jedna Polska – dość podziałów!”. Kayah: Zawsze będę z wami!. Gazeta Wyborcza. . (pol.).
 203. jd: Powstał ruch Kultura Niepodległa. „Powrót misyjności mediów publicznych”. Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2017-08-28. . (pol.).
 204. pr, zp: Adam Nowak, Grzegorz Markowski, Maciej Stuhr, Magdalena Cielecka promują kulturę niepodległą. Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2017-09-18. . (pol.).
 205. Internetowa licytacja dla potrzebujących. Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2004-04-01. . (pol.).
 206. AHA ma nowego klienta. Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2004-05-25. . (pol.).
 207. tw: Solski Burson-Marsteller dla Merck Serono. Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2010-05-14. . (pol.).
 208. nk: Logo Discovery Life w październiku z różową wstążką, cykl programów o raku piersi. Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2019-10-01. . (pol.).
 209. Pij mleko, będziesz wielki!. Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2004-12-06. . (pol.).
 210. ks: Małysz lepszy do Koncertu Gwiazd. Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2007-08-28. . (pol.).
 211. pp: Gwiazdy w kampanii Fundacji Polsat. Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2008-01-28. . (pol.).
 212. ks: Polsat: rusza nowa odsłona kampanii ‘Wystarczy chcieć’. Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2009-04-30. . (pol.).
 213. łb: Audiobook „Bajki oparte na Faktach” od RMF FM dla małych pacjentów. Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2013-12-06. . (pol.).
 214. or: „Klub Sportowy Koźlątko” – bajkowy audiobook dla chorych dzieci od RMF FM. Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2016-12-06. . (pol.).
 215. a b Michał Kurdupski: TVN pokaże specjalne odcinki „Milionerów” z udziałem gwiazd „Diagnozy” i „Podatku od miłości”. Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2018-02-12. . (pol.).
 216. tw: Niema kolęda Kayah, Soyki i Golec uOrkiestry w akcji „Podaruj wigilię” (wideo). Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2018-12-24. . (pol.).
 217. Michał Kurdupski: Kowalewski, Gawryluk i Gugała promują 16. Mikołajkowy Blok Reklamowy. Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2019-11-22. . (pol.).
 218. Michał Kurdupski: 4,18 mln widzów Mikołajkowego Bloku Reklamowego. 1,21 mln zł dla chorych dzieci. Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2019-12-10. . (pol.).
 219. Nowa kampania społeczna. Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2004-02-13. . (pol.).
 220. tw: Kayah, Piróg i Szczuka zachęcają do zgaszenia światła (wideo). Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2009-03-20. . (pol.).
 221. tw: Żakowski, Paradowska i Kolenda-Zaleska w kampanii „Kultura się liczy”. Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2010-03-16. . (pol.).
 222. Kayah przerwała swój występ, by wygłosić ważny apel. , Fakt24.pl, 16 sierpnia 2020 .
 223. Music For Boys And Gays. Gazeta Wyborcza . wyborcza.pl, 2007-05-02. . (pol.).
 224. rp: Madonna na polskiej płycie dla gejów. Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2007-05-07. . (pol.).
 225. aka: Kayah dla gejów. Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2007-05-15. . (pol.).
 226. Kayah, Julia Wieniawa, Brodka i inni na składance wspierającej społeczność LGBT , CGM, 14 maja 2020 .
 227. JerzyJ. Doroszkiewicz JerzyJ., Kayah laureatka Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Białegostoku 2020 , Geekstok.pl, 27 czerwca 2021 .
 228. Kto poniesie olimpijski ogień?. Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2005-05-23. . (pol.).
 229. ks: Kayah w ‘Fabryce gwiazd’ Polsatu. Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2008-08-12. . (pol.).
  Patryk Pallus: „SuperSTARcie” nowym muzycznym show TVP2. Wojciech Mann w jury. Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2014-09-11. . (pol.).
  Poznaj trenerów „The Voice of Poland” , TVP   (pol.).
 230. pp: Gessler, Kozyra, Kożuchowska, Raczek walczą o Telekamery. Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2011-11-28. . (pol.).
 231. "TOPtrendy 2004": Górą Sistars!. Interia, 2004-06-28. .
 232. masz: Festiwal w Opolu w TVP1. Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2005-05-12. . (pol.).
 233. pp: Kayah, Hot Chocolate, Sister Sledge na Sopot Festival 2007. Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2007-07-23. . (pol.).
 234. Fryderyki 2001 rozdane. Onet.pl, 2002-04-24. .
 235. Marek Niedźwiecki i Kayah poprowadzą Fryderyki. Wirtualnemedia.pl, 2008-04-03. .
 236. Maciej Kancerek: Kayah i Tomasz Kammel poprowadzą Fryderyki. Codzienna Gazeta Muzyczna, 2014-04-03. .
 237. tw: Arena.pl wraca jako serwis aukcyjny. Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2012-06-15. . (pol.).
  RMF czy Zetka?. Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2003-02-26. . (pol.).
  łk: Kayah i Adamczyk w ‘Kodzie Zet’. Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2006-07-13. . (pol.).
  tw: Kayah, Jan A.P. Kaczmarek i Piotr Kler reklamują RMF Classic. Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2011-09-20. . (pol.).
  tw: Kayah z piosenką „Po co” reklamuje Meloradio (wideo). Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2018-04-05. . (pol.).
 238. łb: Kayah ponownie w kampanii Meloradia. Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2018-09-12. . (pol.).
 239. Paweł Ciemniewski: Kayah i buty. marketingprzykawie.pl, 2003-11-20. . (pol.).
  pr: Kayah z Sony Ericsson. Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 20050-07-01. . (pol.).
  Kayah zachęca do przejścia z Popa na abonament w Orange. Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2006-03-22. . (pol.).
  Robert Patoleta: Cyfrowa rewolucja w MTV. Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2005-11-18. . (pol.).
  łk: Janda, Mann i Lipnicka w kampanii ‘Lipton. Łyk inspiracji’. Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2008-10-14. . (pol.).
  tw: „I Ty możesz wyglądać jak gwiazda!” – przekonuje Kayah w spocie AA (wideo). Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2009-03-26. . (pol.).
 240. Perfumy pod marką Kayah i Dariusz Michalczewski. Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2004-10-27. . (pol.).
 241. kk: nRadio platformy „n” już działa. Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2007-06-11. . (pol.).
 242. pp: „Sukces pisany szminką” i „3 piosenki” wytwórni Kayax w Radiu ZET Chilli. Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2014-03-14. . (pol.).
 243. jk: Kayah z własną audycją w Meloradio. „Marzyłam, by poprowadzić program w radiu”. Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2017-09-19. . (pol.).
 244. Kayah po pięciu latach rozstaje się z Meloradiem , wirtualnemedia.pl .
 245. Kultowe okładki ELLE Polska: lata 90. – Okładka ELLE z Kayah, maj 1999. elle.pl. . (pol.).
  masz: Miesięcznik „Boutique” ubiera gwiazdy. Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2005-06-09. . (pol.).
  masz: Urodzinową metamorfozę Gali reklamuje Kayah. Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2006-07-07. . (pol.).
  pp: 10 okładek na 10. urodziny “Gali” (foto). Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2011-07-26. . (pol.).
  pp: 10 okładek na 10-lecie „Vivy!”. Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2007-12-13. . (pol.).
  pp: Kayah, Glinka, Arciuch na trzech okładkach “Olivii” (foto). Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2011-06-10. . (pol.).
  pp: „Zwierciadło” z kalendarzem, na okładce Kayah (wideo). Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2012-09-19. . (pol.).
  łb: Październikowy „Sens” z nowymi ekspertami i Kayah na okładce. Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2015-09-23. . (pol.).
 246. pp: Kayah i Bilguun z “HDw3D” felietonistami “Gali”. Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2011-11-15. . (pol.).
 247. Kayah w serialu „Niania”. Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2005-12-15. . (pol.).
 248. pk: 2,2 miliona widzów „Drugiej szansy”, drugi sezon jesienią. Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2016-04-07. . (pol.).
 249. rp: Kayah wystąpiła w komedii „Dublerzy”. Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2006-07-09. . (pol.).
 250. pp: ‘Dublerzy’ – nowy serial TVP1. Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2007-11-13. . (pol.).
 251. prtrw: Kayah i filmowe „Piksele”. Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2010-03-09. . (pol.).
 252. Bartek Kot: Polki kontra Zachód. Onet.pl . kultura.onet.pl, 2009-08-20. . (pol.).
 253. a b Dominik Sipiński: Gość Pasażera: Kayah. pasazer.com, 2015-11-07. . (pol.).
 254. pr: Kayah wróciła do śpiewania muzyki etnicznej. Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2013-11-21. . (pol.).
 255. Koniec Poplisty. Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2004-12-23. . (pol.).
  Co jest grane? – pyta Kayah w Trójce. Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2004-11-25. . (pol.).
  kk: Internauci kochają Marylę. Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2005-12-06. . (pol.).
  kk: Durczok pobił Rodowicz. Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2006-10-16. . (pol.).
 256. „Twoja twarz brzmi znajomo”: Ania Czartoryska-Niemczycka jako Kayah!. Plejada.pl . plejada.pl, 2015-03-20. . (pol.).
  „Twoja twarz brzmi znajomo”: za nami 4. odcinek. Kto był najlepszy?. Plejada.pl . plejada.pl, 2016-04-03. . (pol.).
  Krzysztof Antkowiak wyśpiewał zwycięstwo. Polsat . polsat.pl, 2017-09-09. . (pol.).
  Kayah w „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”! A w tej roli…. Polsat . polsat.pl, 2019-09-26. . (pol.).
 257. RenataR. Kim RenataR., Lubię zniknąć, „Newsweek”, 26/2021 .brak strony (czasopismo)
 258. DianaD. Wawrzusiszyn DianaD., Ralph Kaminski: Mam nadzieję, że nowe pokolenie przejmie kontrolę nad tym, co się dzieje w Polsce , naTemat.pl, 22 września 2021 .
 259. Top of the Top Sopot Festival 2023. Reni Jusis: to festiwal, który zawsze mnie inspirował , TVN24, 12 sierpnia 2023 .
 260. Top of the Top Festival 2023. Reni Jusis wciąż zachwyca. Rozbujała Operę Leśną , teleshow.wp.pl, 23 sierpnia 2023 .
 261. UrszulaU. Kasprzak UrszulaU., Ewa AnnaE.A. Baryłkiewicz Ewa AnnaE.A., Urszula, Grupa Wydawnicza Foksal, 2022, s. 269, ISBN 978-83-280-9679-0 .
 262. Kayah ~ Katarzyna Rooijens ~ Biografix 1998-08-05 Ślub. Biofix.pl. . (pol.).
 263. Kayah ~ Katarzyna Rooijens ~ Biografix 1998-12-01 Narodziny syna. Biofix.pl. . (pol.).
 264. Wręczono Srebrne Jabłka '99. vipnews.pl. . (pol.).
 265. Kayah i Rooyens po rozwodzie , topstars.pl, 11 września 2010   (pol.).
 266. Kayah po raz pierwszy o związku z Karpielem-Bułecką: To nas wyniszczyło. rozrywka.dziennik.pl. . (pol.).
 267. Kayah stanie na ślubnym kobiercu? W końcu znalazła szczęście w miłości. Wirtualna Polska . gwiazdy.wp.pl. . (pol.).
 268. Ingvar: KAYAH Została wegetarianką!. 2015-07-05. .
 269. Gdy chronić ma czerwona nitka. Po nitce do kabały  .
 270. Kabała – Cienka czerwona nić, „Newsweek.pl”, 16 listopada 2012   (pol.).
 271. kk: Ile zarabiają polskie gwiazdy?. Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2007-03-14. . (pol.).
 272. Patryk Pallus: Spadła wartość Lisa i Durczoka, zyskał Majewski – top 100 gwiazd show biznesu. Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2008-07-31. . (pol.).
 273. 100 najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu. Forbes . forbes.pl, 2010-04-20. . (pol.).
 274. tw: Tomasz Lis i Monika Olejnik mniej cenni reklamowo. Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2010-07-30. . (pol.).
 275. a b tw: Najcenniejsze polskie gwiazdy: na czele Radwańska – Durczok, Majewski i Wojewódzki w dół. Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2012-07-27. . (pol.).
 276. Tomasz Wojtas: Lewandowski najcenniejszy reklamowo, skok Stocha – w dół Wojewódzki, Rubik, Janowicz i Boniek (TOP 100). Wirtualne Media . wirtualnemedia.pl, 2014-08-01. . (pol.).
 277. „Forbes” rezygnuje z listy najcenniejszych reklamowo polskich gwiazd , wirtualnemedia.pl, 1 września 2015   (pol.).
 278. Kayah. Filmpolski.pl. .

Linki zewnętrzne

Kayah
Albumy studyjne
Kompilacje
Albumy koncertowe
Albumy wideo
Albumy limitowane
Single
Jako główny wykonawca
Jako część supergrup
Jako gość
Kontrola autorytatywna (osoba):Encyklopedia internetowa: