Fryderyki 2014

W dzisiejszym świecie Fryderyki 2014 to temat, który zyskał ogromne znaczenie i wywołał intensywną debatę w różnych obszarach. Od momentu pojawienia się Fryderyki 2014 przykuł uwagę naukowców, profesjonalistów i ogółu społeczeństwa, generując sprzeczne opinie i prowokując do głębokich refleksji na temat jego wpływu na społeczeństwo. W tym artykule przyjrzymy się różnym perspektywom Fryderyki 2014 i przeanalizujemy jego wpływ na różne aspekty codziennego życia. Od jego powstania po konsekwencje, zagłębimy się w dogłębną analizę, która pozwoli nam lepiej zrozumieć to zjawisko i jego konsekwencje dla przyszłości.

Fryderyki 2014
Ilustracja
Data

24 kwietnia 2014

Miejsce

Sala Kongresowa, Warszawa

Prowadzenie

Kayah
Tomasz Kammel

Producent

STX Jamboree

Stacja telewizyjna

TVP2

Nawigacja
Fryderyki 2013 Fryderyki 2015

Fryderyki 2014 – 20. edycja polskich nagród muzycznych Fryderyków, przyznawanych przez Akademię Fonograficzną (powołaną przez Związek Producentów Audio-Video), honorująca dokonania przemysłu muzycznego między 1 grudnia 2012 a 30 listopada 2013. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się 24 kwietnia 2014 w Sali Kongresowej w Warszawie. Poprowadzili ją Kayah i Tomasz Kammel, a jej emisja odbyła się w TVP2.

Nagrody konkursowe zostały przyznane w 16 kategoriach (4 w sekcji muzyki rozrywkowej, 3 w sekcji muzyki jazzowej i 9 w sekcji muzyki poważnej). Najwięcej nominacji (5) otrzymał Łukasz Borowicz. Najwięcej nagród (4) zdobył Dawid Podsiadło, który triumfował we wszystkich kategoriach muzyki rozrywkowej. Po 2 nagrody wygrali Bogdan Kondracki, Dominik Wania, Jan Łukaszewski i Polski Chór Kameralny. Poza nagrodami konkursowymi zostały przyznane trzy Złote Fryderyki.

Organizacja

Przyjmowanie przez Akademię Fonograficzną zgłoszeń do Fryderyków 2014 trwało od 4 listopada do 13 grudnia 2013[1][2].

9 lutego 2014 Związek Producentów Audio-Video (ZPAV) poinformował, że nadchodzącą galę wręczenia Fryderyków zorganizuje, podobnie jak w latach 2007–2013, agencja STX Jamboree[3]. 12 lutego 2014 zostały ogłoszone nominacje oraz laureaci Złotych Fryderyków. Równocześnie ZPAV zapowiedział, że ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 24 kwietnia 2014 o godzinie 19 w Sali Kongresowej w Warszawie, będzie emitowana przez TVP2 i odbędą się podczas niej występy muzyczne celebrujące dwudziestolecie Fryderyków. Po raz pierwszy w historii plebiscytu do sprzedaży trafiły bilety na galę (wcześniej brali w niej udział tylko zaproszeni goście)[4][5]. 3 kwietnia 2014 organizatorzy poinformowali, że galę poprowadzą piosenkarka Kayah i prezenter Tomasz Kammel, ponadto zapowiedzieli wykonawców i prezenterów[6].

Podczas ceremonii grała na żywo Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka. Jej retransmisja w TVP2 rozpoczęła się w tym samym dniu o 21:40[6]. Po zakończeniu gali w Sali Kongresowej Włodek Pawlik Trio, Randy Brecker i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej zagrali w całości album Night in Calisia[7].

W sześciu kategoriach muzyki poważnej laureaci zostali podczas gali tylko odczytani. Ceremonia wręczenia im nagród z rąk Andrzeja Puczyńskiego, przewodniczącego ZPAV, odbyła się 7 maja 2014 w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie[8].

Przebieg

Występy

Występy podczas gali[6][7]:

Wykonawcom towarzyszyli: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka, Jacek Królik, Cezary Konrad i Paweł Pańta.

Prezenterzy

Prezenterzy podczas gali[6][7]:

Laureaci i nominowani

Sekcja muzyki rozrywkowej

Dawid Podsiadło, laureat wszystkich nagród w sekcji muzyki rozrywkowej, podczas gali
Lista laureatów (pogrubioną czcionką) i nominowanych[9]
Utwór roku Album roku
Artysta roku Debiut roku

Sekcja muzyki jazzowej

Lista laureatów (pogrubioną czcionką) i nominowanych[9]
Album roku
Artysta roku Debiut roku

Sekcja muzyki poważnej

Lista laureatów (pogrubioną czcionką) i nominowanych[9][10]
Artysta roku
Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej
Album roku muzyka chóralna, oratoryjna i operowa
Album roku muzyka dawna i barokowa
Album roku muzyka kameralna (do 12 wykonawców)
Album roku muzyka symfoniczna i koncertująca
Album roku muzyka współczesna
Album roku recital solowy
Najlepszy album polski za granicą

Złote Fryderyki

Marek Jackowski, laureat Złotego Fryderyka w muzyce rozrywkowej
Jarosław Śmietana, laureat Złotego Fryderyka w muzyce jazzowej
Konstanty Andrzej Kulka, laureat Złotego Fryderyka w muzyce poważnej

Laureaci Złotych Fryderyków[4]:

Statystyki

Przypisy

Linki zewnętrzne