Wirtualna Polska

Wygląd przypnij ukryj Wirtualna Polska
Ilustracja
Typ strony

portal internetowy, media, e-commerce, telewizja

Data powstania

1995

Właściciel

Wirtualna Polska Media SA

Rejestracja

opcjonalnie

Strona internetowa

Wirtualna Polska (WP) – pierwszy polskojęzyczny serwis internetowy, założony w 1995 roku. Obecnie należy do spółki Wirtualna Polska Media S.A., która jest częścią Grupy Wirtualna Polska Holding spółka akcyjna. Jest to grupa spółek działających w mediach i e-commerce. Jest właścicielem portalu – Wirtualnej Polski. Prowadzi też portal o2.pl oraz specjalistyczne serwisy tematyczne, takie jak money.pl czy dobreprogramy. W branży e-commerce WP działa w zakresie turystyki, mody, urządzania wnętrz i projektowania domów, usług finansowych oraz motoryzacji. Od 7 maja 2015 roku spółka Wirtualna Polska Holding jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Redaktorem naczelnym Wirtualnej Polski jest Paweł Kapusta.

Historia

WP stworzyli na Politechnice Gdańskiej Leszek Bogdanowicz, Marek Borzestowski, Jacek Kawalec i Damian Woźniak, którzy poznali się za pośrednictwem Internetu. Ich celem było uporządkowanie ówczesnych stron internetowych według kategorii życia codziennego. W marcu 1995 roku ruszył katalog stron internetowych Wirtualna Polska, który później przerodził się w serwis. Od października nad rozwojem portalu czuwało Centrum Nowych Technologii, firma zajmująca się ewolucją, promocją i zastosowaniem najnowszych technologii w WP. Początkowo dostępny był pod adresem www.wp.cnt.pl (CNT, tj. Centrum Nowych Technologii). W 1998 roku został przeniesiony na adres www.wp.pl, który do dzisiaj pozostaje aktualny. Wirtualna Polska w krótkim czasie przeobraziła się w portal internetowy oferujący szereg usług oraz kompleksowych serwisów, stała się platformą transakcji e-commerce i komunikacji oraz medium reklamowym.

Wiele działań portalu na rynku internetowym w Polsce miało charakter prekursorski. Wirtualna Polska zastosowała XHTML, jako pierwsza stworzyła Katalog stron WWW i możliwość ich pozycjonowania, wprowadziła personalizację i panel rozmów na żywo. Pierwsza oddała Internautom multimedialny komunikator zintegrowany z systemem Jabber oraz zastosowała w nim technologię VoIP. Oprócz wielu serwisów informacyjnych (wiadomości, sport) WP udostępnia także takie usługi jak m.in. darmowe konta pocztowe.

Akcjonariat i zarząd

W 2014 roku Orange Polska za 375 milionów złotych sprzedał Grupie o2 (dotychczas wydawcy portali o2.pl i Pudelek.pl), 100 procent akcji Wirtualnej Polski. Transakcje sfinansował fundusz private equity Innova Capital. Od marca 2018 roku prezesem spółki Wirtualna Polska Media SA jest Joanna Pawlak.

16 listopada 2020 roku redaktorem naczelnym Wirtualnej Polski został Marcin Meller. Stanowisko to nie było obsadzone po odwołaniu Tomasza Machały w lutym 2020 roku. Po trzech tygodniach 4 grudnia Marcin Meller zrezygnował z pełnienia funkcji. Zastąpił go Piotr Mieśnik, który pełnił tę funkcję do 28 lutego 2023 roku. Od 1 marca 2023 roku redaktorem naczelnym portalu został Paweł Kapusta.

Zasięgi

Według badań Gemius/PBI każdego miesiąca z wszystkich produktów internetowych Grupy WP korzysta średnio 20 milionów realnych użytkowników.

Lista serwisów i usług Wirtualnej Polski

Strony główne

Informacje

Biznes i finanse

Sport

Skrzynki pocztowe

Wideo

Telewizja i program TV

Radio on-line

Internetowa platforma radiowa Open.fm, internetowe WP Radio

Serwisy lifestyle

Serwisy o nowych technologiach

Usługi e-commerce

Zakupy: WP radarOkazji

Moda: Domodi, Allani

Projektowanie i wyposażenie domów i mieszkań: Homebook

Projekty domów: Extradom.pl

Turystyka i noclegi: wakacje.pl, nocowanie.pl, eHoliday

Usługi finansowe: Direct Money, totalmoney.pl, finansowysupermarket.pl

Motoryzacja: Superauto.pl

Kontrowersje

W styczniu 2020 portal internetowy OKO.press opublikował tekst, w którym opisał współpracę Wirtualnej Polski z Ministerstwem Sprawiedliwości. Według portalu miała ona polegać m.in. na cenzurze i blokowaniu artykułów krytycznych wobec Zbigniewa Ziobry oraz pisaniu pod fikcyjnymi nazwiskami tekstów wspierających ministerstwo. Wirtualna Polska powołała wewnętrzny zespół, który zbadał działalność pionu wydawniczego w Wirtualnej Polsce Media. W związku ze sprawą stanowisko redaktora naczelnego stracił Tomasz Machała, który wyjaśnił, że nie jest zainteresowany publikacjami w sytuacji, w której chodzi o sprawy błahe, bez istotnego znaczenia, w szczególności, gdy dotyczy to polityków. Jednocześnie zespół podał, że wpływy reklamowe pochodzące z Ministerstwa Sprawiedliwości i agencji obsługujących wyniosły poniżej 1% przychodów Wirtualna Polska Holding w całym 2019 roku. Było to wielokrotnie mniej od podawanych w mediach 125 milionów złotych. Jednocześnie Wirtualna Polska wprowadziła nowy Kodeks Etyki Dziennikarskiej i zasady współpracy pomiędzy pionem wydawniczym, a pionem sprzedaży. Rozdzieliła również funkcję redaktora naczelnego od funkcji szefa produktu wydawniczego, które wcześniej przypisywane były jednej osobie. Zgodnie z nowymi ustaleniami redaktor naczelny ma dbać o niezależność, jakość publikacji i dobór treści, a szef produktu wydawniczego wraz z Zespołem Zarządzającym Wirtualna Polska Media SA odpowiada za realizację celów biznesowych spółki.

Przypisy

 1. Administrator, Historia www.wp.pl , www.komputer.cuprum.pl   (pol.).
 2. Innova i właściciel Pudelek.pl kupili Wirtualną Polskę za 375 mln zł , www.rp.pl   (pol.).
 3. O2 kupuje Wirtualną Polskę za 375 mln złotych , Forbes.pl   (pol.).
 4. Grupa o2 kupuje Wirtualną Polskę za środki Innova Capital , www.wirtualnemedia.pl   (pol.).
 5. DamianD. Słomski DamianD., Przetasowania w zarządzie Wirtualnej Polski , www.money.pl   (pol.).
 6. Marcin Meller nowym redaktorem naczelnym Wirtualnej Polski , www.wirtualnemedia.pl   (pol.).
 7. Marcin Meller nie planuje rewolucji w WP, ale zapowiada transfery , Press.pl   (pol.).
 8. a b Sprawa Machały to ostrzeżenie dla mediów , Press.pl   (pol.).
 9. Marcin Meller nie jest już naczelnym Wirtualnej Polski , Press.pl   (pol.).
 10. Paweł Kapusta naczelnym Wirtualnej Polski. Odchodzi Piotr Mieśnik , wirtualnemedia.pl, 8 lutego 2023   (pol.).
 11. Wyniki badania Gemius/PBI za wrzesień 2018, „Gemius Polska”   (pol.).
 12. Wirtualna Polska uruchomiła nowy kanał telewizyjny. To pierwsza taka stacja w Polsce , interaktywnie.com   (pol.).
 13. Grupa WirtualnaG.W. Polska Grupa WirtualnaG.W., Nasze marki – O Wirtualnej Polsce , onas.wp.pl   (pol.).
 14. Komunikaty prasowe / Publikacje / WP Inwestor , inwestor.wp.pl  .
 15. Jak Wirtualna Polska promuje Ziobrę. „Łączy nas z Ministerstwem Sprawiedliwości wiele interesów” , oko.press  .
 16. Wirtualna Polska odnosi się do zarzutów – komunikat prasowy , dlaprasy.wp.pl   (pol.).
 17. Nowe standardy współpracy redakcji i działu sprzedaży WP , dlaprasy.wp.pl   (pol.).

Linki zewnętrzne

Spółki giełdowe wchodzące w skład indeksu WIG-ESG
Spółki giełdowe wchodzące w skład indeksu mWIG40
Spółki giełdowe wchodzące w skład indeksu mWIG40TR
Spółki giełdowe wchodzące w skład indeksu WIG140
Spółki giełdowe wchodzące w skład indeksu WIG