W tym artykule zbadamy wszystko na temat Wirtualna Polska i jego wpływu na dzisiejszy świat. Wirtualna Polska to temat, który przyciągnął uwagę ludzi w różnym wieku, płci i kultur. W całej historii Wirtualna Polska był przedmiotem kontrowersji, debat i świętowania. Od momentu pojawienia się Wirtualna Polska odgrywa kluczową rolę w sposobie, w jaki współpracujemy, pracujemy i żyjemy. W tym artykule przeanalizujemy różne aspekty Wirtualna Polska, od jego pochodzenia po wpływ na współczesne społeczeństwo. Przygotuj się na zanurzenie w fascynującym świecie Wirtualna Polska i odkryj wszystko, co to zjawisko ma do zaoferowania!
Typ strony | |
---|---|
Data powstania |
1995 |
Właściciel | |
Rejestracja |
opcjonalnie |
Strona internetowa |
Wirtualna Polska (WP) – pierwszy polskojęzyczny serwis internetowy, założony w 1995. Należy do spółki Wirtualna Polska Media S.A., która jest częścią Grupy Wirtualna Polska Holding S.A.. Jest to grupa spółek działających w mediach i e-commerce. Jest właścicielem portalu – Wirtualna Polska. Prowadzi też portal o2.pl i specjalistyczne serwisy tematyczne, takie jak money.pl czy dobreprogramy. W branży e-commerce WP działa w zakresie turystyki, mody, urządzania wnętrz i projektowania domów, usług finansowych oraz motoryzacji. Od 7 maja 2015 spółka Wirtualna Polska Holding jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Redaktorem naczelnym Wirtualnej Polski jest Paweł Kapusta.
WP stworzyli na Politechnice Gdańskiej Leszek Bogdanowicz, Marek Borzestowski, Jacek Kawalec i Damian Woźniak, którzy poznali się za pośrednictwem Internetu. Ich celem było uporządkowanie ówczesnych stron internetowych według kategorii życia codziennego. W marcu 1995 ruszył katalog stron internetowych Wirtualna Polska, który później przerodził się w serwis. Od października nad rozwojem portalu czuwało Centrum Nowych Technologii, firma zajmująca się ewolucją, promocją i zastosowaniem najnowszych technologii w WP. Początkowo dostępny był pod adresem www.wp.cnt.pl (CNT, tj. Centrum Nowych Technologii). W 1998 został przeniesiony na adres www.wp.pl. Wirtualna Polska w krótkim czasie została przeobrażona w portal internetowy oferujący szereg usług i kompleksowych serwisów, stała się także platformą transakcji e-commerce i komunikacji oraz medium reklamowym.
Wiele działań portalu na rynku internetowym w Polsce miało charakter prekursorski. Wirtualna Polska zastosowała XHTML, jako pierwsza stworzyła Katalog stron WWW i możliwość ich pozycjonowania, wprowadziła personalizację i panel rozmów na żywo. Pierwsza oddała Internautom multimedialny komunikator zintegrowany z systemem Jabber oraz zastosowała w nim technologię VoIP. Oprócz wielu serwisów informacyjnych (wiadomości, sport) WP udostępnia także takie usługi jak m.in. darmowe konta pocztowe.
W 2014 Orange Polska za 375 milionów złotych sprzedał Grupie o2 (dotychczas wydawcy portali o2.pl i Pudelek.pl), 100 procent akcji Wirtualnej Polski. Transakcje sfinansował fundusz private equity Innova Capital. Od marca 2018 roku prezesem spółki Wirtualna Polska Media SA jest Joanna Pawlak.
16 listopada 2020 redaktorem naczelnym Wirtualnej Polski został Marcin Meller. Stanowisko to nie było obsadzone po odwołaniu Tomasza Machały w lutym 2020. Meller po trzech tygodniach 4 grudnia zrezygnował z pełnienia funkcji, a jego stanowisko przejął Piotr Mieśnik, który pełnił tę funkcję do 28 lutego 2023 roku. Od 1 marca 2023 redaktorem naczelnym portalu został Paweł Kapusta.
Według badań Gemius/PBI każdego miesiąca z wszystkich produktów internetowych Grupy WP korzysta średnio 20 milionów realnych użytkowników.
Internetowa platforma radiowa Open.fm, internetowe WP Radio
Zakupy: WP radarOkazji
Projektowanie i wyposażenie domów i mieszkań: Homebook
Projekty domów: Extradom.pl
Turystyka i noclegi: wakacje.pl, nocowanie.pl, eHoliday
Usługi finansowe: Direct Money, totalmoney.pl, finansowysupermarket.pl
Motoryzacja: Superauto.pl
W styczniu 2020 portal internetowy OKO.press opublikował tekst, w którym opisał współpracę Wirtualnej Polski z Ministerstwem Sprawiedliwości. Według portalu miała ona polegać m.in. na cenzurze i blokowaniu artykułów krytycznych wobec Zbigniewa Ziobry i pisaniu pod fikcyjnymi nazwiskami tekstów wspierających ministerstwo. Wirtualna Polska powołała wewnętrzny zespół, który zbadał działalność pionu wydawniczego w Wirtualnej Polsce Media. W związku ze sprawą stanowisko redaktora naczelnego stracił Tomasz Machała, który wyjaśnił, że nie jest zainteresowany publikacjami w sytuacji, w której chodzi o sprawy błahe, bez istotnego znaczenia, w szczególności, gdy dotyczy to polityków. Jednocześnie zespół podał, że wpływy reklamowe pochodzące z Ministerstwa Sprawiedliwości i agencji obsługujących wyniosły poniżej 1% przychodów Wirtualna Polska Holding w całym 2019 roku. Było to wielokrotnie mniej od podawanych w mediach 125 milionów złotych. Jednocześnie Wirtualna Polska wprowadziła nowy Kodeks Etyki Dziennikarskiej i zasady współpracy pomiędzy pionem wydawniczym, a pionem sprzedaży. Rozdzieliła również funkcję redaktora naczelnego od funkcji szefa produktu wydawniczego, które wcześniej przypisywane były jednej osobie. Zgodnie z nowymi ustaleniami redaktor naczelny ma dbać o niezależność, jakość publikacji i dobór treści, a szef produktu wydawniczego wraz z Zespołem Zarządzającym Wirtualna Polska Media SA odpowiada za realizację celów biznesowych spółki.