W tym artykule szczegółowo zbadamy wszystkie aspekty związane ze zmienną Fundament, odnosząc się do jej znaczenia w różnych kontekstach i analizując możliwe implikacje dla naszego codziennego życia. W całej historii Fundament odegrał kluczową rolę w rozwoju różnych dyscyplin, a jego znaczenie jest nadal przedmiotem dyskusji. Od jego początków po ewolucję w epoce nowożytnej, zbadamy jego wpływ na społeczeństwo, kulturę, naukę, technologię i wiele innych aspektów naszego codziennego życia. Poprzez podejście interdyscyplinarne staramy się rzucić światło na różne aspekty składające się na Fundament, zagłębiając się w jego implikacje i oferując wszechstronną wizję, która pozwala nam zrozumieć jego zakres i znaczenie dzisiaj.
Lokalizacja fundamentówFundamenty – posadowienie bezpośrednie: 1) ława fundamentowa; 2) stopa fundamentowaWiertnica do wykonywania pali fundamentowych
Fundament (posadowienie) – budowlany element konstrukcyjny przekazujący na podłoże gruntowe całość obciążeń budowli lub maszyn (w przypadku fundamentu pod maszynę lub urządzenie), wykonany z betonu, żelbetu, murowany z cegieł lub kamieni, rzadziej z drewna (budowle lekkie)[1]. Pod wpływem przekazywanych obciążeń dochodzi do odkształceń gruntu, co z kolei powoduje osiadanie budowli. W związku z tym dobór odpowiedniego rozwiązania fundamentu (sposobu posadowienia budynku) ma zapewnić:
minimalne i równomierne osiadanie budowli oraz jej stateczność;
właściwą głębokość posadowienia (na warstwie gruntu o odpowiedniej nośności i poniżej głębokości przemarzania gruntu);
łatwość wykonania;
zabezpieczenie budowli przed zawilgoceniem.
Podział fundamentów z uwagi na sposób posadowienia
Bezpośrednie – przekazujące obciążenia na grunt[2]:
ławy fundamentowe (pod murami lub szeregiem słupów) ;