Nadziemne przejście dla pieszych

W tym artykule szczegółowo zbadamy temat Nadziemne przejście dla pieszych, który w ostatnich latach przykuł uwagę wielu osób. Nadziemne przejście dla pieszych wywołał duże zainteresowanie i debatę w różnych obszarach, od nauki po politykę, w tym kulturę popularną. W tym artykule zbadamy różne aspekty Nadziemne przejście dla pieszych, od jego początków i ewolucji, aż po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo. Dodatkowo omówimy opinie i punkty widzenia ekspertów w temacie, a także osobiste doświadczenia osób, które bezpośrednio zajmowały się Nadziemne przejście dla pieszych. Celem tego artykułu jest zapewnienie czytelnikom szerokiego zrozumienia Nadziemne przejście dla pieszych i zachęcenie do krytycznej refleksji na ten temat, który jest dziś tak aktualny.

Nadziemne przejścia dla pieszych

Nadziemne przejście dla pieszychbudowla umożliwiająca przejście nad drogowym lub kolejowym szlakiem komunikacyjnym przebiegającym na powierzchni terenu lub w jego zagłębieniu. Przejścia takie rzadko umożliwiają też przejazd wózków inwalidzkich i wózków dziecięcych, ponieważ najczęściej nie są wyposażone w pochylnie.

Z powodu nieprzyjaznego charakteru nadziemnych przejść dla pieszych od lat 90. w Polsce modernizuje się takie obiekty poprzez wyposażanie ich w windy dla osób z wózkami dziecięcymi, niepełnosprawnych i rowerzystów.

W wielu miastach świata (Hamburg, Pekin, Szanghaj) nadziemne przejścia dla pieszych wyposaża się w odsłonięte schody ruchome, odporne na wodę i wandalizm, aby ułatwić komunikację osobom zmęczonym, starszym i z bagażami.

Zaliczenie tego rodzaju obiektów budowlanych do kategorii budowli dokonano w art. 3 pkt. 3 prawa budowlanego[1].

Przejście nadziemne w ruchu drogowym

znak D-36: przejście nadziemne dla pieszych

Prawo o ruchu drogowym oraz przepisy wykonawcze definiują specjalny znak informacyjny dla tego typu przejść. Jest to znak D-36: przejście nadziemne dla pieszych[2][3].

Nadziemne przejście dla pieszych umożliwia bezkolizyjne skrzyżowanie ruchu pieszego z innego rodzaju ruchem, np. drogowym czy kolejowym. Realizowane jest poprzez budowę odpowiedniego obiektu mostowego przeznaczonego dla ruchu pieszego (ewentualnie pieszego i rowerowego) – w języku potocznym nazywanym kładką[4], przy czym ruch pieszy odbywa się na koronie kładki, a ruch pojazdów pod jej konstrukcją. Z dniem 21 września 2022 r. nadziemne przejście dla pieszych stało się wiaduktem dla pieszych[5].

Zobacz też

Przypisy

  1. Dz.U. z 2021 r. poz. 2351 – Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane
  2. Dz.U. z 2022 r. poz. 988 – Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym
  3. Dz.U. z 2019 r. poz. 2310 – Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych.
  4. Kładka (2). Słownik języka polskiego PWN. .
  5. Dz.U. z 2022 r. poz. 1768 – Ustawa z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg oraz niektórych innych ustaw