W dzisiejszym artykule zagłębimy się w ekscytujący świat Zbiornik wodny. Niezależnie od tego, czy szukasz informacji na temat tej osoby, tematu, daty, czy po prostu chcesz pogłębić swoją wiedzę, w tym artykule znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz. W następnych kilku wierszach szczegółowo zbadamy najważniejsze aspekty Zbiornik wodny, od jego początków po dzisiejsze znaczenie. Niezależnie od tego, jaki jest Twój poziom wiedzy na temat Zbiornik wodny, tutaj znajdziesz przydatne i szczegółowe informacje, które pomogą Ci lepiej zrozumieć ten temat. Bez zbędnych ceregieli zanurzmy się w fascynujący świat Zbiornik wodny!
Zbiornik wodny – zagłębienie terenu wypełnione wodą (w przeciwieństwie do cieków – wód płynących).
Wyróżnia się zbiorniki wodne naturalne nazywane jeziorami[1] oraz sztuczne zbiorniki wodne (zbiorniki antropogeniczne), które w zależności od sposobu powstania misy dzieli się na: zaporowe, poeksploatacyjne, groblowe, w nieckach z osiadania, zapadliskowe, poregulacyjne, sadzawki, baseny różnego typu[2]. Sztuczne zbiorniki wodne też często zwane są jeziorami (np. Jezioro Czorsztyńskie, Jezioro Solińskie, Jezioro Zegrzyńskie).
Zbiorniki wodne (zarówno naturalne jak i sztuczne) według kryterium przepływowości dzieli się na dopływowe, odpływowe, przepływowe i bezodpływowe. W innym podziale – według kryterium czasu funkcjonowania – wyróżnia się zbiorniki wodne stałe i okresowe (wysychające).
Mianem zbiorników wodnych określa się czasami oceany i ich części tj. baseny morskie, morza, zatoki, zalewy, kanały morskie.