Woda gazowana

W dzisiejszym artykule będziemy eksplorować fascynujący świat Woda gazowana, temat, który od dziesięcioleci przyciąga uwagę ludzkości. Od swoich początków po obecne skutki, Woda gazowana odegrał fundamentalną rolę w naszym życiu, wpływając na sposób, w jaki myślimy, zachowujemy się i odnosimy się do otaczającego nas świata. W tym artykule przeanalizujemy różne aspekty Woda gazowana, od jego historycznego znaczenia po dzisiejsze znaczenie, zapewniając dogłębne i wszechstronne spojrzenie na ten intrygujący temat. Dołącz do nas w tej odkrywczej podróży, podczas której będziemy odkrywać tajemnice i cuda Woda gazowana.

Pęcherzyki CO2 w wodzie sodowej
Saturator należący do Spółdzielni Spożywców „Społem” przy ulicy Koszykowej w Warszawie (1969)

Woda gazowana, woda sodowawoda pitna sztucznie nasycona dwutlenkiem węgla.

Została wytworzona po raz pierwszy około połowy XVIII wieku przez chemików (źródła podają różne nazwiska, na przykład Joseph Priestley, Johann Jacob Schweppe), którzy przepuszczali przez wodę dwutlenek węgla otrzymywany z sody i kwasu. Stąd dla określenia tego napoju z bąbelkami przyjęła się nazwa „woda sodowa”, która jednak nie ma nic wspólnego z obecnością w nim sodu.

Z chemicznego punktu widzenia woda gazowana jest wodnym roztworem kwasu węglowego oraz kationów metali (wapnia, magnezu, sodu, potasu) i anionów (głównie wodorowęglanowych, siarczanowych, chlorkowych). W smaku jest lekko kwaśna[1].

Woda sodowa cieszyła się niegdyś wielką popularnością. Pijalnie wody sodowej znajdowały się nawet na lotniskowcach[2]. W Polsce w czasach powojennych popularnością cieszyły się uliczne saturatory. Syfony były na wyposażeniu prawie każdego polskiego gospodarstwa domowego[3]. W pewnym okresie nawet modne było pokazywanie się na ulicach ze szklanym syfonem[3].

Uważa się, że woda gazowana lepiej gasi pragnienie niż woda niegazowana. Ma to związek z dwutlenkiem węgla, którym nasyca się wodę. Powoduje on jej musowanie, co w czasie picia daje złudzenie chłodu i orzeźwienia. Nie ma dowodów na szkodliwość spożycia wody gazowanej, jednak ze względu na stymulację produkcji kwasu solnego w żołądku, u osób z nadkwasotą może występować zgaga i inne nieprzyjemne objawy[4].

Szklany syfon z wodą sodową. Tego typu butle ciśnieniowe wymagają napełniania za pomocą specjalnych urządzeń[5].

Zobacz też

Przypisy

  1. Smak bąbelków. .
  2. Ferry Command – most nad oceanami. „Parada: dwutygodnik ilustrowany Armii Polskiej na Wschodzie”. Rok I, nr 18, niedziela, 12 grudnia 1943 r.. Armia Polska na Wschodzie.  Tamże szkic brytyjskiego lotniskowca
  3. a b "Gruźliczanka" z saturatora, oranżada z syfonu. historia.interia.pl: Historia na fotografii . Interia.pl, 2014-05-23. .
  4. Marta Pietrewicz, Czy woda gazowana jest zdrowa? , dietetycy.org.pl, 18 sierpnia 2021 .
  5. Wrotki, saturator, wuwuzele – czyli wakacyjne hity minionych lat. Polityka.pl. .