Ekologia

Wygląd przypnij ukryj Rafa koralowaPseudanthias squamipinnis (zatoka Akaba) – przykład złożonego ekosystemu

Ekologia (gr. οἶκος (oíkos) ‘dom’ + λόγος (logos) ‘słowo, nauka’) – nauka o strukturze i funkcjonowaniu przyrody, zajmująca się badaniem oddziaływań pomiędzy organizmami a ich środowiskiem oraz wzajemnie między tymi organizmami (czyli strukturą ekosystemów).

Przedmiot ekologii

Dwa matematyczne modele wzrostu pojedynczej populacji;
* krzywa wykładnicza „J”Thomas Malthus (1798 r.)
* krzywa logistyczna „S”Pierre F. Verhulst (1838 r.)
Oznaczenia: x – czas (t), y – liczebność populacji (N) Równanie Lotki-Volterryrównania różniczkowe pierwszego stopnia jako model dynamicznego układu drapieżnik–ofiara (1920) Sieć troficzna Wyspy Niedźwiedziej według Victora SummerhayesaCharlesa Eltona (1923) Idea ekologicznej piramidy produktywności Biomy Ziemi

Ekologia zajmuje się badaniem powiązań między organizmami żywymi a środowiskiem abiotycznym (układy biologiczne istnieją w sieci powiązań między sobą i otaczającym je środowiskiem), opartych na różnego rodzaju interakcjach. Odkrywanie tych zjawisk dokonywało się od starożytności, ale ekologia jako samodzielna nauka rozwinęła się w zasadzie w XIX w. Ekologia nie jest nauką obojętną wobec egzystencji przyrody i człowieka, dlatego często w potocznych dyskusjach utożsamiana jest z sozologią i filozofią. Ekologia najogólniej jest nauką o porządku i nieporządku w przyrodzie oraz o konsekwencjach wynikających z tego porządku i nieporządku dla istnienia biosfery i człowieka.

Ze względów zarówno filozoficznych, jak i utylitarnych pojęcie „ekologia” używane bywa w szerokim kontekście znaczeniowym. Określenia ekologia, ekologiczny są często używane w języku potocznym w szerokim i czasem nieprecyzyjnym sensie znaczeniowym, nie zawsze związanym z ekologią jako nauką. Często odnoszą się do sozologii, tj. nauki o ochronie środowiska lub do ochrony środowiska jako takiej, a nawet do filozofii ekologicznej (ekozofia), działalności społecznej czy artystycznej.

Termin ten, od słowa oecologia, wprowadził w 1866 r. niemiecki biolog i ewolucjonista Ernst Haeckel, by określić badania nad zwierzętami i ich relacjami z otaczającym światem nieorganicznym i organicznym, ze szczególnym uwzględnieniem interakcji, przyjaznych lub wrogich, z organizmami roślinnymi i zwierzęcymi, z którymi wchodzą w kontakt. Na organizmy w środowisku oddziałują czynniki abiotyczne i biotyczne.

Jedni autorzy sądzą, że przedmiotem ekologii powinny być relacje między rzeczywistością biotyczną a abiotyczną, inni natomiast rozszerzają jej zakres na tak zwany wymiar aplikacyjny (tzw. ekologia stosowana). W konsekwencji dla jednych jest to nauka biologiczna, dla innych geograficzna, a jeszcze inni poszerzają ją o problematykę ochrony środowiska (zob. np. ekologizm). Jedni bronią jej wymiaru ilościowego (strategia redukcjonistyczna), inni skupiają się na wymiarze jakościowym (strategia holistyczna). Z powodu tak różnorodnych podejść i poglądów na zakres ekologii w podręcznikach spotyka się różne jej definicje i różne modele teoretyczne.

Zazwyczaj za najważniejsze pojęcia w ekologii uważa się następujące: populacja, biocenoza, ekosystem, krajobraz, biosfera, sukcesja ekologiczna.

Działy ekologii

Współcześnie wyodrębniane są dwa główne działy ekologii – ekologia gatunku i ekologia zespołów wielogatunkowych (synekologia, biocenologia, badania tworzenia się i struktury ekosystemów). W zakres ekologii gatunku wchodzą:

Wśród działów ekologii wyodrębnionych ze względu na metodologię badań wymieniane są m.in.:

Działem ekologii silnie zakorzenionym w biochemii jest ekologia biochemiczna.

Różne podejścia do definicji ekologii

Zobacz też

Przypisy

  1. Visualizing trophic interactions in an urban aquatic mesocosm. eukaryography . August 22, 2011. . . (ang.).
  2. a b 14. Ekologia gatunku. W: January Weiner: Życie i ewolucja biosfery. Podręcznik ekologii ogólnej. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2003, s. 459–516. ISBN 83-01-14047-X.
  3. a b Magdalena Terlecka: Ekologia gatunków i ewolucja interakcji międzygatunkowych. Portal Focus.pl . 2010-06-24. . . (pol.).
  4. Species Ecology. Ornisne (project National Science Foundation) . . . (ang.).
  5. dr hab. Joanna Rutkowska: Ekologia ewolucyjna. Strona internetowa UJ, kurs WBNZ 079 (program) . www.eko.uj.edu.pl. . (pol.).
  6. Adam Łomnicki: Ekologia ewolucyjna. Inf. bibl. na stronie wydawcy . Wydawnictwo Naukowe PWN, 2012. . (pol.).
  7. Ekologia ewolucyjna. Wykład 1. Wprowadzenie. Prezentacja ppt . witold.net.pl. . (pol.).
  8. History and Background Information > History of Ecology, Types of Ecology. UC – Clermont College Biology Home Page . . (ang.).
  9. Molecular genetics in ecology. W: Joanna R. Freeland, Heather Kirk, Stephen D. Petersen: Molecular ecology. Wyd. drugie. John Wiley and Sons Ltd, 2011. ISBN 978-0-470-97936-5.brak strony w książce

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Nauki przyrodnicze i ścisłe
nauki matematyczne
nauki fizyczne
nauki chemiczne
nauki o Ziemi i nauki o środowisku
nauki biologiczne
nauki interdyscyplinarne
Nauki biologiczne
według grupy
badanych istot
działy botaniki
zdefiniowane taksonami
działy botaniki
niezdefiniowane taksonami
działy zoologii
zdefiniowane taksonami
działy zoologii
niezdefiniowane taksonami
inne działy
zdefiniowane taksonami
hydrobiologia
paleobiologia
pozostałe
według poziomu
organizacji
systematyka
organizmów
inne działy czyste
biogeografia
inne działy
interdyscyplinarne
powiązane nauki
paranauki
i pseudonauki
Kontrola autorytatywna (dyscyplina naukowa):Encyklopedia internetowa: