Ruczaj (Kraków)

Wygląd przypnij ukryj Ruczaj
Ilustracja
Jeden z bloków na osiedlu
Państwo

 Polska

Miasto

Kraków

Dzielnica

VIII Dębniki

Data budowy

lata 80. XX w.

Położenie na mapie KrakowaMapa konturowa Krakowa, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Ruczaj”RuczajRuczaj
Położenie na mapie PolskiMapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Ruczaj”RuczajRuczaj
Położenie na mapie województwa małopolskiegoMapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Ruczaj”RuczajRuczaj
Ziemia50°01′25,6″N 19°54′13,0″E/50,023778 19,903611

Ruczaj – obszar Krakowa wchodzący w skład Dzielnicy VIII Dębniki, położony około 4 km na południowy zachód od centrum Krakowa. Nie stanowi jednostki pomocniczej niższego rzędu w ramach dzielnicy. Nazwa ta nie funkcjonuje również jako oficjalna jednostka urbanistyczna, ale funkcjonuje powszechnie w świadomości mieszkańców.

Składa się z dwóch części: osiedla wielkopłytowego Ruczaj-Zaborze z lat 1986–1993 oraz nowych osiedli mieszkaniowych powstających w latach. 90. XX wieku i na początku XXI wieku na południe od ul. Zachodniej.

Rozwój tej części miasta związany jest z budową nowego kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz rozwojem podstrefy Kraków-Pychowice specjalnej strefy ekonomicznej Krakowski Park Technologiczny.

Widok na budowaną Trasę Łagiewnicką, która przecina osiedle

Historia

Bloki z wielkiej płyty na osiedlu Ruczaj-Zaborze

Współczesny Ruczaj zajmuje obszar dawnych dzielnic katastralnych Zakrzówek, Pychowice, Kobierzyn i Skotniki. Zabudowa istniała głównie wzdłuż ul. Kobierzyńskiej, tworzyły ją także rozsiane wśród pól uprawnych pojedyncze zabudowania.

Nazwa Ruczaj pojawia się w nazwie ul. Ruczaj, która historycznie biegła od ul. Tynieckiej aż do Wilgi.

Osiedle Ruczaj-Zaborze

Początek zabudowy blokowej wiąże się z powstaniem wielkopłytowego osiedla Ruczaj-Zaborze, które powstało w latach 1986–1993 między ulicami Grota-Roweckiego, Zachodnią, Kobierzyńską, Miłkowskiego i Lipińskiego.

Osiedle to tradycyjnie dzieli się na trzy części, głównie ze względu na usytuowanie geograficzne. Część pierwsza rozciąga się od rzeki Wilgi do ulicy Kobierzyńskiej i jej skrzyżowania z ulicą Ruczaj i Rostworowskiego. Część druga to teren w pobliżu Skałek Twardowskiego, znajdujący się pomiędzy ulicami: Kobierzyńską, Rostworowskiego i Grota-Roweckiego. Część trzecia, najbardziej wysunięta, sięga w kierunku Kampusu UJ od ulicy Rostworowskiego, między ulicami Kobierzyńską i Grota-Roweckiego do ulicy Zachodniej dawnej pętli autobusowej „Ruczaj”.

Nowy Ruczaj

Bloki na osiedlu Zielona Galicja przy ul. Chmieleniec Bloki na Osiedlu Europejskim

Na południowy zachód od ulicy Zachodniej, pomiędzy ulicami Bobrzyńskiego i Kobierzyńską, rozciągają się nowe osiedla mieszkaniowe, powstające od końca lat. 90. XX wieku. Pojedyncze budynki lub zespoły budynków były realizowane przez różnych inwestorów. Część z nich ma charakter osiedli zamkniętych. Największym osiedlem w nowej części Ruczaju jest wysunięte najbardziej na południe Osiedle Europejskie.

Ważniejsze osiedla mieszkaniowe:

Nowa część Ruczaju krytykowana jest za chaos urbanistyczny i brak planowej zabudowy. W 2013 otrzymało, wraz ze znajdującym się na obszarze Górki Narodowej osiedlem „Kuźnica Kołłątajowska”, tytuł Archi-Szopy przyznawany tradycyjnie najgorszym budynkom Krakowa. Jurorzy zwrócili uwagę na „niesamowitą plątaninę bezhołowia urbanistycznego” tych osiedli i na stracone szanse Krakowa na stworzenie spójnej tkanki miejskiej przy sprzyjającym ruchu inwestorskim i posiadanych funduszach.

III Kampus UJ

Budynki III Kampusu UJ Biblioteka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II

Na północ od osiedla Ruczaj-Zaborze powstaje kompleks budynków III Kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do tej pory powstały m.in. następujące budynki:

W pobliżu kampusu powstał również budynek biblioteki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

Specjalna strefa ekonomiczna

Biurowiec firmy Ericpol

Na południowy zachód od kampusu uniwersyteckiego znajduje się podstrefa specjalnej strefy ekonomicznej zarządzanej przez Krakowski Park Technologiczny. Obecnie na jej terenie zlokalizowane są następujące budynki:

Planowano również budowę siedziby krakowskiego oddziału TVN ze studiami produkcyjnymi, ale prawdopodobnie do niej nie dojdzie.

Tereny zielone

Zalew Zakrzówek na Skałkach Twardowskiego

Na północ od osiedla Ruczaj-Zaborze znajduje się kompleks skał wapiennych, miejsce do spacerów, wycieczek pieszych i rowerowych, według legendy wiązane z Panem Twardowskim. W rzeźbie terenu widoczne są formy antropogeniczne – wyrobiska dawnych kamieniołomów wapienia jurajskiego. Wierzchowinę Skałek Twardowskiego porasta zieleń parkowa wprowadzona tu przez człowieka. Obszar ten, a także tereny łąkowe i leśne na północ od nowej części Ruczaju, wchodzą w skład Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego.

W nowej części osiedla planowane jest powstanie parku Park Ruczaj-Lubostroń. Na tym terenie mieści się Krakowski Klub Jazdy Konnej. W jego obrębie znajduje się również niewielki cmentarz komunalny Kobierzyn-Lubostroń. Drugi cmentarz komunalny położony jest na południe od Osiedla Europejskiego – cmentarz Kobierzyn-Maki Czerwone powiązany z położonym nieco dalej na południe szpitalem psychiatrycznym w Kobierzynie.

Ważniejsze obiekty

Kościół Zesłania Ducha Świętego

Kościoły i związki wyznaniowe:

Szkoły i przedszkola:

Centra kultury, sportu i rekreacji

Hotele

Komunikacja

Ulica Michała Bobrzyńskiego Ulica Doktora Jana Piltza Ulica Czerwone Maki Ulica Lubostroń

Komunikacja autobusowa

Główne osie komunikacyjne osiedla stanowią:

Ulice Grota-Roweckiego i Kobierzyńska Ulice Grota-Roweckiego i Bobrzyńskiego Kobierzyńska i Trasa Łagiewnicka Inne linie autobusowe

Komunikacja tramwajowa

Historia

29 listopada 2010 rozpoczęto budowę nowej linii tramwajowej na os. Ruczaj, która miała połączyć istniejącą trasę, wiodącą ulicami Kapelanka – Brożka, z projektowaną pętlą tramwajową w rejonie skrzyżowania ul. M. Bobrzyńskiego z ul. Czerwone Maki. Budowana trasa przebiegać miała wzdłuż ulic Grota-Roweckiego i Bobrzyńskiego. Długość budowanej linii tramwajowej wynosiła (bez pętli) prawie 3,5 km. Na projektowanym odcinku znalazło się 6 przystanków tramwajowych, łącznie 15 peronów przystankowych.

27 sierpnia 2011 oddano do użytku płytę pierwszego skrzyżowania przebudowywanego w ramach inwestycji. Było to skrzyżowanie ulic Kapelanka, Brożka, Grota-Roweckiego i 8 Pułku Ułanów (obecnie ul. Lipińskiego). Ta ostatnia ma obecnie formę jedynie wylotu ze skrzyżowania w stronę projektowanej trasy, która w nieokreślonej przyszłości stanowić będzie kolejną oś komunikacyjną osiedla (docierając aż do ul. Zawiłej).

25 października 2011 oddano do użytku przebudowane skrzyżowanie ulic Kobierzyńskiej i Grota-Roweckiego wraz z przejazdem tramwajowym wzdłuż tej drugiej.

Od 30 grudnia 2011 pierwszy odcinek trasy (do przystanku „Ruczaj” włącznie) był wykorzystywany liniowo przy zastosowaniu tramwajów dwukierunkowych (z powodu braku pętli na tymczasowej końcówce), zastępując w tym rejonie część komunikacji autobusowej. Linia nr 12 kursowała na Wieczystą, a nr 18 do Cichego Kącika.

15 października 2012 zawieszono obie linie na kilka tygodni, ponieważ trzeba było połączyć wykorzystywaną już część z trasy z nowo wybudowaną resztą.

16 listopada 2012 zorganizowano oficjalną uroczystość otwarcia nowej linii wraz z pętlą „Czerwone Maki” i parkingiem funkcjonującym w systemie Parkuj i Jedź z udziałem prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, a dzień później zaczęły na niej regularnie kursować tramwaje. Otwarcie pętli nastąpiło równocześnie z (od dawna planowaną) zmianą siatki połączeń autobusowych i tramwajowych.

25 czerwca 2016 r. nazwa pętli została zmieniona na „Czerwone Maki P+R”.

Linie

Linie jadące ciągiem ulic Grota-Roweckiego i Bobrzyńskiego, z przystankiem końcowym na pętli „Czerwone Maki P+R”:

Uwagi

  1. Zbory: Kraków–Opatkowice, Kraków–Podgórze, Kraków–Rosyjski, Kraków–Ruczaj, Kraków–Ukraiński, Kraków–Salwator.

Przypisy

  1. Stare mapy, 1964
  2. Interbud, Bobrzyńskiego.
  3. Interbud, Szuwarowa.
  4. Zielona Galicja. mlocum.com.pl. ..
  5. Osiedle Europejskie. osiedleeuropejskie.pl. ..
  6. Osiedle Piltza.
  7. Osiedle Zielona Polana.
  8. „Ruczaj i Kuźnica – Archi Szopa 2012” (krakow.gazeta.pl).
  9. Onet.pl i TVN zainwestują w Krakowie 150 mln zł. .zły zapis daty dostępu
  10. Park Ruczaj-Lubostroń.
  11. Dane według wyszukiwarki zborów, na oficjalnej stronie Świadków Jehowy jw.org  .
  12. W sobotę tramwaje wracają na Kapelankę. .zły zapis daty dostępu
  13. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Rejonu przebiegu ulicy 8 Pułku Ułanów. .zły zapis daty dostępu
  14. Tramwaj na Ruczaj pojedzie w piątek. Zmiany w ruchu – Onet Wiadomości.
  15. ZIKiT. zikit.krakow.pl. ..
  16. lovekrakow.pl.
  17. love.krakow.pl. lovekrakow.pl. ..
KrakówDzielnica VIII Dębniki
Dawne wsie (później dzielnice)
Osiedla

herb Krakowa