Ericsson

Wygląd przypnij ukryj Ericsson AB
Logo
Ilustracja
Siedziba Ericsson AB w Sztokholmie
Państwo

 Szwecja

Siedziba

Kista, Sztokholm

Data założenia

1876

Forma prawna

spółka akcyjna

Giełda

NASDAQ: ERIC

Położenie na mapie regionu SztokholmMapa konturowa regionu Sztokholm, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Siedziba Ericsson AB”Siedziba Ericsson ABSiedziba Ericsson AB
Położenie na mapie SzwecjiMapa konturowa Szwecji, na dole znajduje się punkt z opisem „Siedziba Ericsson AB”Siedziba Ericsson ABSiedziba Ericsson AB
Ziemia59°24′17,2000″N 17°57′19,8000″E/59,404778 17,955500
Strona internetowa

Ericsson AB – szwedzkie przedsiębiorstwo o zasięgu globalnym, założone w 1876 roku w Sztokholmie przez Larsa Magnusa Ericssona. Ericsson jest dostawcą usług i infrastruktury dla operatorów telekomunikacyjnych. W skład produktów przedsiębiorstwa wchodzą: infrastruktura sieci stałych i mobilnych, internet szerokopasmowy oraz rozwiązania multimedialne. Firma Ericsson działa w 175 krajach. W 2008 roku ponad 75 000 pracowników wygenerowało dochód wysokości 32,2 miliarda USD (209 miliardów SEK). Firma jest obecna na giełdach OMX Nordic Exchange Stockholm i NASDAQ. Ericsson zarządza sieciami, które służą 195 milionom użytkowników. Ericsson posiada ok. 37 000 patentów. Ericsson posiada w Polsce biura w między innymi w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu oraz dwa centra badawczo-rozwojowe w Łodzi i Krakowie, zatrudnia około 2300 inżynierów.

W Polsce pierwsza centrala tego producenta została uruchomiona w Warszawie w 1904 roku.

Historia

Zdjęcie grupowe pracowników obsługi technicznej centrali telefonicznej, ok. 1900 roku (fot. Ericsson)

Produkty firmy Ericsson były dostępne w Polsce już w 1901 roku.

Stare zdjęcia Warszawy, wykonane przez pracowników firmy Ericsson, były inspiracją dla wnętrz restauracji „Kom” Katarzyny Figury.

Kalendarium obecności w Polsce

Jeden z pierwszych, drewniany telefon Ericsson, wyprodukowany przez Ericsson Telephone Co. Ltd., z Nottingham, w Anglii. Obecnie w kolekcji Muzeum Nauki w Birmingham.

Historyczne siedziby

Budynek PAST – Budynek centrali telefonicznej przy ul. Zielnej 37 i 39 (fot. Ericsson) Wnętrza centrali telefonicznej przy Zielnej projektu Ragnara Östberga (fot. Ericsson) Siedziba firmy Ericsson w Warszawie przy ulicy Konstruktorskiej 12

Pierwsza centrala firmy Ericsson została uruchomiona w 1904 roku przy ulicy Zielnej w Warszawie. Na decyzję dotyczącą zbudowania siedziby wpłynęło pozwolenie na przebudowę sieci telefonów Bella na system stacji centralnej, które H.T. Cedergren uzyskał w 1902 roku. Budowę rozpoczęto w 1903 roku, ukończono zaś jesienią następnego roku. 16 listopada 1904 r. uroczyście otwarto tę placówkę. Za projekt budynku odpowiadał jeden z profesorów Politechniki Sztokholmskiej – Izaak Gustaw Clason. W Warszawie nad budową czuwał stołeczny architekt Bronisław Brochwicz-Rogóyski.

Znaczny wzrost liczby telefonów skłonił właścicieli firmy do rozbudowy siedziby, która miała miejsce w latach 1908–1910. Nowy budynek zbudowano nieopodal, na specjalnie zakupionej w tym celu parceli przy Zielnej 39. PAST-a uznawana jest za pierwszy warszawski wieżowiec. Podobnie jak w przypadku poprzedniej budowli, korzystano z usług sprawdzonych architektów – budynek zaprojektował Clason, a na miejscu Brochwicz-Rogóyski czuwał nad realizacją projektu.

PAST-a, podczas II wojny światowej, pełniła ważną funkcję strategiczną. Z ostatniego piętra wieżowca widać było całe centrum Warszawy. W 1944 wciąż znajdował się w czołówce wysokościowców – był drugim co do wielkości budynkiem w Śródmieściu. Dodatkowo była to międzynarodowa centrala telefoniczna. Dlatego też Niemcy zamienili to miejsce w prawdziwą twierdzę. Na początku powstania warszawskiego budynek jeszcze umocniono.

Pierwsze dwa ataki powstańców skończyły się niepowodzeniem. Dopiero trzecia próba szturmu okazała się skuteczna. Powstańcy musieli zdobywać każdą kondygnację po kolei. Bitwa o PAST-ę zakończyła się 21 sierpnia 1944 roku. Podczas ataku zginęło 36 Niemców, 115 trafiło do niewoli. Zdobycie PASTY-y uznaje się za jeden z największych powstańczych sukcesów.

Pracownica Biura Numerów w centrali przy Zielnej w Warszawie, zdjęcie z 1908 roku (fot. Ericsson)

Telefonistki

Główna sala centrali telefonicznej przy ulicy Zielnej 37. Warszawa, ok. 1908 roku (fot. Ericsson)

Ericsson był jedną z pierwszych firm w Polsce, która zatrudniała kobiety. Posada telefonistki zapewniała godziwe zarobki i stanowiła awans społeczny dla kobiet. Zwłaszcza że do tej pory, szczególnie te niezamożne, mogły się ubiegać co najwyżej o posadę guwernantki. Firma prowadziła ostrą selekcję. Szukano kobiet znających język rosyjski, niezamężnych i bezdzietnych. Potencjalna telefonistka musiała dostarczyć listy referencyjne. Dane z 1906 roku mówią o 171 zatrudnionych telefonistkach. Kobiety pracowały siedem godzin: po pierwszych trzech godzinach pracy następowała trzygodzinna przerwa.

W budynku znajdowało się specjalne pomieszczenie do spędzania czasu wolnego tzw. „Klub Panien telefonistek”. Znajdowała się tam kuchnia, bufet, sala jadalna i sala gościnna. Wewnątrz stało też pianino. Do dyspozycji telefonistek pozostawała również szatnia z numerowanymi szafkami zamykanymi na klucz oraz sypialnia.

5% miesięcznych dochodów telefonistki odkładano w tzw. Kasie Przezorności. Po odejściu z pracy były one wypłacane w formie emerytury. Kobiety miały swojego przedstawiciela w zarządzie – była nim ich aktualna kierowniczka.

Przypisy

  1. Facts & Figures – Ericsson.
  2. Ericsson w Polsce , Ericsson.com, 28 czerwca 2019   (pol.).
  3. a b c Ericsson w Polsce – Czy wiesz, że...?. . .

Linki zewnętrzne

Kontrola autorytatywna (osoba):Encyklopedia internetowa: