Kobierzyn (Kraków)

W dzisiejszym świecie Kobierzyn (Kraków) stał się tematem bardzo interesującym i istotnym. Wpływ Kobierzyn (Kraków) staje się coraz bardziej widoczny w wielu obszarach życia, od technologii po politykę, kulturę i społeczeństwo w ogóle. W tym artykule zbadamy różne aspekty Kobierzyn (Kraków) i jego wpływ na różne aspekty naszej codziennej rzeczywistości. Od jego początków po obecną ewolucję przeanalizujemy, w jaki sposób Kobierzyn (Kraków) kształtuje świat, w którym żyjemy i jak będzie to robić nadal w przyszłości. Poprzez dogłębną analizę i krytyczną refleksję staramy się rzucić światło na znaczenie i znaczenie Kobierzyn (Kraków) dzisiaj.

Aleja prowadząca do ronda w Szpitalu Klinicznym im. dr. Józefa Babińskiego
Kaplica Rektoralna Matki Bożej Częstochowskiej na terenie Szpitala Klinicznego im. dr. Józefa Babińskiego
Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Kobierzynie
Pomnik upamiętniający obóz jeniecki Stalag 369

Kobierzyn – część Krakowa, wchodząca w skład Dzielnicy VIII Dębniki, pełniąca rolę jednostki pomocniczej gminy (rejon). Dawna wieś o rodowodzie średniowiecznym, włączona w granice administracyjne miasta w 1941 r.

Etymologia nazwy

Nazwę wsi łączy Franciszek Piekosiński z imieniem Kobiera. W staropolskiej mowie: kobier- kobierz oznaczał rodzaj tkaniny ozdobnej, dywan.

Różne odmiany nazwy Kobierzyna

Od pierwszych wzmianek dotyczących Kobierzyna możemy zauważyć różny sposób zapisywana. W najstarszej znanej wzmiance, pochodzącej z 1350 roku, nazwa wsi została zapisana w brzmieniu Coberzin. W innych dawnych zapiskach w postaciach: Coberzino (1354), Kobirzyn (1362), Kobyerzyn (1470), Kobwrin (1511), Kobierzin (1581). Kobierzin (1581).

Historia

W Słowniku Geograficzno- Historycznym Małopolski w Średniowieczu PAN, w haśle Kobierzyn znajdujemy informacje o położeniu wsi, wielkości, właścicielach itp. Wiadomo stamtąd, że podkrakowska wieś Kobierzyn od czasów najdawniejszych leżąc w ziemi krakowskiej, powiecie szczyrzyckim, potem krakowskim, sąsiadowała w czasach Jana Długosza z Opatkowicami, Borkiem, Skotnikami, Zakrzowem (za Kazimierzem), Pychowicami i Sidziną. Przez długi czas granice wsi wyznaczały kopce graniczne, fosy, znaki lub kamienie. Pierwotnie wieś lokowana na tzw. prawie polskim została przez króla Kazimierza Jagiellończyka przeniesiona na prawo średzkie w 1450 r. O co prosił ówczesny jej właściciel Jan Oleśnicki herbu Dębno . W niepisanym prawie polskim mieszkańców wsi obowiązywały liczne daniny, posługi, od których byli wolni w prawie średzkim, płacąc jedynie określony umową czynsz. Wieś Kobierzyn była własnością rycerzy-szlachty, mieszkających we dworze (1429, 1430, 1470-80, 1549) z folwarkiem.

Przypisy

  1. Nazwa Kobierzyn: wg. F. Piekosińskiego:”… owych 3300 wsi pierwotnych dzieli się na 2 grupy, mianowicie na wsie ojczycowe dzierżawcze gminne jak: Bolechów, Dalechów, Czarnocin, Kobierzyn, Targoszyn, albo na ojczycowe patronimiczne gminne Bolechowice, Dalechowice, Kobierzyce… w miarę tego, czy odnośne rodziny przybyły do swej nowej ojczyzny nad Wisłę za życia i pod zwierzchnictwem swego ojca Bolecha, Dalecha, Czarnoty, Kobiery lub Targosza… czy też ojcowie ich zmarli jeszcze podczas wędrówki, a do nowej ojczyzny przybyły już tylko ich dzieci Bolechowice, Dalechowice, Czarnocice, Kobierzyce…” Franciszek Piekosiński. "Rycerstwo polskie wieków Średnich. Rycerstwo małopolskie w dobie piastowskiej" 1200-1366, Kraków 1904, s. XXV
  2. Słowo ”kobierz” może też oznaczać łopian (Poczet Krakowski, Tom 3, str. 350)
  3. Przedstawienie różnych form zapisywania nazwy wsi Kobierzyn (Poczet Krakowski, Tom 3, str. 350)
  4. Słownik Geograficzno - Historyczny Małopolski w Średniowieczu IH PAN, wydawany drukiem od 1983 r.