Rezerwat przyrody Jezioro Piaseczno

W dzisiejszym świecie Rezerwat przyrody Jezioro Piaseczno to temat, który zyskał ogromne znaczenie i przykuł uwagę szerokiego grona odbiorców. Niezależnie od tego, czy ze względu na swój wpływ na społeczeństwo, znaczenie na polu zawodowym czy wpływ na kulturę popularną, Rezerwat przyrody Jezioro Piaseczno stał się podstawowym aspektem obecnej panoramy. W tym artykule dokładnie zbadamy wszystkie aspekty Rezerwat przyrody Jezioro Piaseczno, od jego powstania po dzisiejszą ewolucję, oferując wszechstronną perspektywę, która pozwala nam zrozumieć jego znaczenie i zakres w różnych kontekstach.

Jezioro Piaseczno
Ilustracja
rezerwat krajobrazowy
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Mezoregion

Bory Tucholskie

Data utworzenia

2 października 2001

Akt prawny

Rozporządzenie nr 279/01 Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z dnia 2 października 2001 r.

Powierzchnia

158,99 ha

Ochrona

czynna

Położenie na mapie gminy Osie
Mapa konturowa gminy Osie, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Jezioro Piaseczno”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Jezioro Piaseczno”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Jezioro Piaseczno”
Położenie na mapie powiatu świeckiego
Mapa konturowa powiatu świeckiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Jezioro Piaseczno”
Ziemia53°39′39″N 18°15′18″E/53,660833 18,255000

Rezerwat przyrody Jezioro Piasecznokrajobrazowy rezerwat przyrody położony w województwie kujawsko-pomorskim[1], w granicach Wdeckiego Parku Krajobrazowego[2]. Zajmuje powierzchnię 158,99 ha[1] (akt powołujący podawał 159,78 ha[3]).

Obszar rezerwatu podlega ochronie czynnej[1][4].

Położenie

Rezerwat usytuowany jest między miejscowościami Stara Rzeka, Łążek i Zazdrość, w gminie Osie. Obszarem leśnym o powierzchni 118,94 ha (ok. 75% powierzchni całego rezerwatu) zarządza Nadleśnictwo Trzebciny, w tym leśnictwo Wygoda (obręb Szarłata) – 68,45 ha oraz leśnictwo Zazdrość (obręb Sarnia Góra) – 50,49 ha.

Historia

Rezerwat został utworzony na mocy Rozporządzenia Nr 279/01 Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z dnia 2 października 2001 r.[1][3]

Charakterystyka

Rezerwat został utworzony w celu ochrony walorów naukowych, przyrodniczych i krajobrazowych ekosystemu jeziora Piaseczno, które jako jedno z trzech jezior w województwie kujawsko-pomorskim posiada wody zaliczane do I klasy czystości. Wody jeziora o powierzchni 40,84 ha znajdują się pod zarządem Wdeckiego Parku Krajobrazowego[3].

Otoczone borami jezioro jest skutecznie izolowane od wszelkich źródeł zanieczyszczeń pochodzenia antropogenicznego. W efekcie jego wody są wyjątkowo przezroczyste, a nie jest to jezioro lobeliowe. Rezerwat jest obiektem tym bardziej cennym, że na jego terenie znalazły się różne zbiorowiska roślinne – szuwarowe, torfowiskowe i leśne – bezpośrednio związane z wodami jeziora, w skład których wchodzą gatunki roślin chronionych, rzadkich i ustępujących[5].

Flora

Otaczający jezioro drzewostan tworzy głównie sosna pospolita oraz nielicznie występująca brzoza brodawkowata i jarząb pospolity. Fragmenty rezerwatu pokryte są takimi typami siedliskowymi lasu, jak bór bagienny, brzezina bagienna czy łęg olszowo-jesionowy. Warstwę podszytową i podrostową stanowi między innymi jałowiec pospolity, kruszyna oraz wawrzynek wilczełyko. Runo leśne tworzą takie rośliny jak borówka brusznica, borówka czarna, śmiałek pogięty, trzcinnik i kostrzewa owcza. Spośród zbiorowisk roślinnych na uwagę zasługują m.in.: szuwar kłociowy, zespół lilii wodnych oraz mszar z przygiełką białą.

Gatunki chronione

Na terenie rezerwatu występują również niektóre gatunki roślin chronionych:

Gatunki rzadkie

Można spotkać również gatunki rzadkie, takie jak:

Turystyka

Przez teren rezerwatu przebiega szlak udostępniony w celach edukacyjnych i turystycznych[7]. Do rezerwatu prowadzą dwa szlaki turystyczne:

  • szlak turystyczny czerwony czerwony „Stu z nieba”[8]
  • szlak turystyczny czarny czarny „Ścieżynka Zagłoby”[9]

Przypisy

  1. a b c d Rezerwat przyrody Jezioro Piaseczno. Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody . Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. .
  2. Jezioro Piaseczno. Wdecki Park Krajobrazowy . Parki Krajobrazowe Województwa Kujawsko-Pomorskiego. .
  3. a b c Rozporządzenie Nr 279/01 Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z dnia 02.10.2001 r. w sprawie uznania za rezerwat przyrody Treść rozporządzenia w pliku .doc
  4. Rezerwaty przyrody. Nadleśnictwo Trzebciny – Lasy Państwowe. .
  5. Raport 2001. Część V – Ochrona przyrody. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. .
  6. – gatunek pod ochroną
  7. Zarządzenie Nr 38/2016 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy z dnia 27 października 2016 r. w sprawie wyznaczenia szlaku dla celu edukacyjnego i turystycznego na obszarze rezerwatu przyrody „Jezioro Piaseczno”. 2016-10-28. .
  8. Szlak „Stu z nieba”. Wdecki Park Krajobrazowy . Parki Krajobrazowe Województwa Kujawsko-Pomorskiego. .
  9. Szlak „Ścieżynka Zagłoby”. Wdecki Park Krajobrazowy . Parki Krajobrazowe Województwa Kujawsko-Pomorskiego. .

Bibliografia

  • dane z tablicy informacyjnej znajdującej się na terenie rezerwatu, opracowanej przez Oficynę Wydawniczą FOREST
  • Przewodnik po najciekawszych miejscach Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Osie: Wdecki Park Krajobrazowy, 2004, s. 41.